
Șefa statului a semnat decretul privind numirea Procurorului General interimar și l-a prezentat echipei Procuraturii Generale
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat decretul prin care Alexandru Machidon este numit în funcția de Procuror General interimar. Candidatura sa a fost propusă de Consiliul Superior al Procurorilor, în urma ședinței din 28 mai curent.
Astăzi, șefa statului l-a prezentat pe noul Procuror General interimar echipei Procuraturii.
În cadrul întrevederii, Președinta Maia Sandu a vorbit despre importanța consolidării unei procuraturi integre și eficiente. „Procuratura este una dintre instituțiile cheie care trebuie să protejeze statul și cetățenii de atacurile grupurilor corupte și de influențele maligne din exterior. Reforma procuraturii și, în special, evaluarea externă a procurorilor nu trebuie să fie un motiv de atitudine pasivă sau, și mai grav, de subminare a eforturilor statului. Depinde de fiecare dintre noi, de atitudinea și responsabilitatea cu care ne facem datoria, să reușim să apărăm suveranitatea, democrația și pacea în Republica Moldova, și să punem bazele unui stat puternic, capabil să-și protejeze cetățenii. Eu – și întreaga societate – mizăm pe responsabilitatea, patriotismul și capacitatea dumneavoastră de a conștientiza pericolele majore la adresa țării și a cetățenilor și de a acționa în interesul acestora”, a declarat șefa statului.
Președinta Maia Sandu a participat la evenimentul „Fii Pro! Alege să fii profesor!”, organizat în cadrul Săptămânii Educației
Președinta Maia Sandu, de Ziua Nistrului: „Este responsabilitatea noastră comună să protejăm Nistrul pentru un mediu mai curat și pentru sănătatea noastră și a generațiilor viitoare”
Prim-ministrul Dorin Recean a participat la o conferință despre educație, unde a vorbit despre integrarea tehnologiilor digitale în școală
Guvernul invită copiii la activități educaționale, vizite tematice și evenimente culturale de Ziua Internațională pentru Protecția Copiilor
Șefa statului, Maia Sandu, s-a întâlnit cu Prim-ministrul Lituaniei, Gintautas Paluckas
Șeful Guvernului, Dorin Recean, la Conferința internațională dedicată celei de-a 30-a aniversări a Curții Constituționale: „Viitorul nostru european începe cu statul de drept”
Premierul Dorin Recean, întrevedere cu omologul său lituanian, Gintautas Paluckas: „Împreună, vom continua să construim un viitor european comun, bazat pe valori democratice, prosperitate și pace”
Președinta Maia Sandu, la aniversarea Congresului Autorităților Locale din Moldova: „Vă mulțumesc pentru că stați aproape de oameni, pentru că le ascultați grijile și încercați, zi de zi, să găsiți soluții”
Președinta Maia Sandu i-a felicitat pe moldovenii care sărbătoresc astăzi Hramul localității
Restricții de circulație în Chișinău: mai multe străzi vor fi închise temporar
Trafic sistat în sectorul Botanica al capitalei
Guvernul reacționează la solicitarea Moldova Fruct: „Deciziile vin după evaluarea pagubelor”
Sediul statului major al Batalionului geniu „Codru”, renovat. Premierul Dorin Recean: „Investițiile în infrastructura Armatei Naționale vor continua”
20 de locuințe vor fi construite cu sprijinul Germaniei, Norvegiei și Danemarcei. Igor Grosu: „Și în Moldova putem construi clădiri de înaltă performanță energetică”
Vetting // Mai mulți judecători și candidați din domeniul juridic, confirmați fără probleme de integritate
Sfârșit de an școlar la Cîrnățeni, marcat într-un spațiu modernizat cu sprijinul UE
Dezvoltatorii care obțin avize de racordare pentru centrale electrice cu puterea de peste 200 kW vor fi obligați să depună garanții financiare
Atenție, călători! Activitatea postului vamal Leova va fi sistată temporar
Chișinăul găzduiește Festivalul Industriilor Creative 2025, un eveniment cheie pentru economia culturală a Moldovei
VIDEO // Tânărul din Briceni, pasionat de agricultură, care își dorește să cultive produse autohtone de calitate. „Vreau să-mi construiesc viitorul în Republica Moldova”
Ministrul Educației a prezentat bilanțul anului de studii 2024-2025. „S-au produs multe schimbări importante”
În comuna Cremenciug, raionul Soroca, vor avea loc alegeri locale noi
Comunități din Moldova, Ucraina și Armenia pot beneficia de până la 120.000 de euro pentru dezvoltare locală
Deputații din statele europene îndeamnă tinerii din R. Moldova să se implice în procesul de aderare a țării noastre la UE
Componența completelor din cadrul Comisiei de Evaluare a Judecătorilor a fost modificată