Șefa statului a transmis un mesaj dedicat celor 28 de ani de la adoptarea Constituției Republicii Moldova
Chişinău, 29 iul. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a transmis astăzi un mesaj cu prilejul Zilei Constituției, comunică MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al instituției prezidențiale.
„Celebrăm astăzi Ziua Constituției Republicii Moldova. Sunt 28 de ani de la adoptarea legii supreme a țării, care reglementează viața noastră publică și existența fiecăruia în parte, care asigură echilibrul nostru obștesc într-un stat de drept, într-o țară a libertăților, a echității și mulțumirii individuale”, se spune în mesaj.
Totodată, președintele țării a mai menționat și alte aspecte importante de Ziua Constituției.
„Constituția noastră unește oamenii în jurul unui scop comun: viața fericită a cetățenilor într-o țară prosperă, într-un stat suveran, unitar și indivizibil, în care justiția este una funcțională, iar Omul e mai presus de toate. Drepturile și obligațiile cetățenești ne amintesc mereu de faptul că facem parte dintr-o colectivitate, că trebuie să ne respectăm reciproc și că toți fără excepție trebuie să respectăm regulile pe care le-am stabilit împreună. În pofida greutăților, vă invit să ne cunoaștem Constituția, să apreciem oportunitatea de a fi liberi și egali în fața legii. E contractul nostru social, e strângerea de mână care ne aduce bunăvoința și buna înțelegere comunitară”, a spus Maia Sandu.
Foto: Președinție
Premierul Alexandru Munteanu, la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei: „Republica Moldova va continua să fie alături de Ucraina și să contribuie la reconstrucția sa”
Premierul Alexandru Munteanu: „Sprijinirea Ucrainei înseamnă sprijinirea securității europene și a stabilității regionale”
Premierul Alexandru Munteanu, la întrevedere cu Premierul Poloniei, Donald Tusk: „Polonia este partenerul nostru de încredere pe calea aderării la Uniunea Europeană”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu participă la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei de la Gdańsk, Polonia
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu membrii Consiliului de Administrație al BERD
Guvernul a aprobat Programul Național de Dezvoltare a Turismului „Turism 2029”
Planul de digitalizare a serviciilor esențiale pentru antreprenori pentru 2026 - aprobat de Guvern
Mașinile dotate cu sistemul eCall vor apela automat 112 în cazul accidentelor rutiere grave
Zgomotul produs de trafic, aeroporturi și industrie va fi monitorizat și redus
Proiectul „Livada Moldovei II”: 150 de milioane de euro pentru modernizarea sectorului agroalimentar
Control mai strict al calității în construcții: noi măsuri pentru clădiri mai sigure
Guvernul va acorda ajutor financiar familiilor polițiștilor decedați la Sângerei
Angajații din educație, care activează în instituții reorganizate, vor beneficia de transport
Igor Grosu, în discuție cu omologii săi cehi – Președintele Senatului, Miloš Vystrčil, și Președintele Camerei Deputaților, Tomio Okamura
Google a desemnat Coob Ads drept official Google Ads Sales Representative în Moldova
Condiții mai bune pentru elevi și profesori: BEI acordă un împrumut de 40 de milioane de euro pentru modernizarea a 20 de școli
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu reprezentanta specială a Uniunii Europene în procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană
Cronica ARHIVELOR // Roland Vieru, regizorul care a îmbinat cinematografia cu artele plastice
Absolvenți ai colegiilor și centrelor de excelență au aflat rezultatele preliminare ale examenului de calificare în baza testelor unice
VIDEO // Președinta Maia Sandu anunță „curățenie generală” în instituții: „Tratamentul preferențial, risipa banului public sunt inacceptabile”
Începând cu 1 iulie, vârsta standard de pensionare pentru femei va fi de 62 de ani
Curs valutar anunțat de BNM pentru prima zi a lunii iulie: cât costă euro și dolarul
Republica Moldova, printre prioritățile României la Summitul NATO de la Ankara
Cutremure în Venezuela. Bilanțul urcă la 1.943 de morți și 10.500 de răniți
Agenda evenimentelor, miercuri, 1 iulie
VIDEO // Igor Grosu, după scandalul de la MoldATSA: „Avem datoria să ne asumăm responsabilitatea atunci când există probleme. Am început investigații interne și la alte întreprinderi de stat”
Ministra Natalia Plugaru: compensațiile la energie vor fi acordate și în următorul sezon rece
Vremea caniculară se menține miercuri. Maxime de până la +36 de grade Celsius, prognozate de meteorologi
Grav accident rutier la Leova: un copil de 13 ani a decedat
BTA: Restricții de circulație pentru camioanele de mare tonaj, introduse în Bulgaria pe fondul valului de căldură