Șefa statului în orașul Sângerei: „Infrastructura mai bună contribuie la creșterea economică și la un trai mai bun pentru cetățeni”
Chişinău, 15 aug. /MOLDPRES/. Președintele Maia Sandu a mers astăzi în orașul Sângerei unde a vizitat șantierul de construcție a drumului central, care, după mulți ani de așteptare, va fi reparat capital, comunică MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al instituției prezidențiale.
„Am vorbit cu locuitorii din zonă care, până la sfârșitul acestui an, se vor bucura de un drum de calitate europeană chiar lângă casa lor. O infrastructură mai bună contribuie la creșterea economică și la un trai mai bun pentru cetățeni”, a spus președintele.
Anul trecut, în orașul Sângerei a fost realizat un proiect de aproximativ 15 milioane de lei, care a fost finanțat din Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală, prin care au fost construite trotuare, căi de acces, terenuri de joacă, stadioane de minifotbal și fitness. În acest an, a fost selectat spre finanțare un alt proiect pentru dezvoltare urbană de circa 20 de milioane de lei.
Șefa statului a discutat azi și cu antreprenori din raion despre problemele cu care se confruntă, despre programele de susținere a afacerilor și despre oportunitățile pe care le deschide procesul de integrare europeană pentru mediul de afaceri local. La fel, a comunicat și cu câteva persoane care lucrează la piața locală despre îngrijorările lor în contextul reformei patentei.
„Schimbările pe care le facem au ca obiectiv crearea unui mediu de afaceri corect, pentru ca cei care muncesc cinstit să se bucure de concurență loială și să obțină rezultate pe potriva efortului pe care îl fac. Cu cât mai multe afaceri de succes în țară, cu atât mai bogată va fi țara”, a subliniat președintele Maia Sandu.
Foto: Președinție
Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova
Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană
Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre
Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern
Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară
Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”
Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare
Programul „DAR 1+3”: 33 de localități vor primi finanțare pentru dezvoltare și proiecte de infrastructură
Politica fiscală pentru 2027 - propusă spre consultări publice: Sistem fiscal mai simplu, mai competitiv și mai ușor de administrat
Investiții de 50 de milioane de euro în modernizarea a 20 de școli-model din Republica Moldova
Guvernul consolidează stocurile de gaze naturale pentru consumatorii de pe ambele maluri ale Nistrului
Comisia Unificată de Control s-a întrunit la Bender
Primul caz de gripă aviară H5, extrem de contagioasă, detectat în Australia
Administratorul Î.S. „Moldatsa”, Dumitru Vanghelie, a fost demis
Administratorii de bloc din Moldova au un nou ghid practic de lucru
Grecia: Un cutremur cu magnitudinea 5,8 s-a produs la sud-vest de insula Creta
Peste 200 de medici și experți internaționali reuniți la Chișinău pentru viitorul chirurgiei cardiovasculare
Premierul Alexandru Munteanu, la Festivalul „DescOperă”: „O țară care investește în cultură, investește, de fapt, în ceea ce va rămâne după noi”
Un marș al familiei a avut loc la Chișinău
Serviciul Vamal a depistat nereguli ce generează peste 4,6 milioane de lei la buget
Atenție, șoferi! Restricții de circulație în centrul Chișinăului pe 21 iunie
Regatul Unit: Un mort și zeci de răniți în coliziunea a două trenuri de pasageri
REPORTAJ MOLDPRES // Lecția chineză a economiei fără cash: cum devine telefonul un eficient scut anticorupție și ce poate învăța Moldova de la Beijing
FOTO // MOLDPRES, 36 de ani de la înființare: Autogestiune de succes, parteneriate europene și un volum record de ediții ale „Monitorului Oficial” în procesul de aderare la UE
Cinci recorduri naționale pentru Republica Moldova la Campionatul Mondial de scufundări în bazin închis
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va efectua o vizită oficială în Republica Cehă
FOTO // Ministrul Apărării:„Moldova își reafirmă rolul de partener în sprijinul Ucrainei”
Avocatul Poporului: Sistemul de azil din Republica Moldova are nevoie de consolidare