Șefa statului s-a întâlnit cu președintele Bulgariei
Chişinău, 28 oct. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, l-a salutat joi la Chișinău pe președintele Republicii Bulgaria, Rumen Radev, aflat într-o vizită de lucru în țara noastră. Cei doi lideri au discutat despre relațiile modo-bulgare și despre prietenia de secole ce leagă țările noastre - prin istorie, cultură și oameni, comunică MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al instituției prezidențiale.
„De circa 200 de ani, Republica Moldova este patria unei comunități de bulgari, care a găsit aici o casă primitoare. Scopul nostru este să construim un viitor sigur și prosper pentru toți. Indiferent de etnie sau de limba pe care o vorbim, suntem cu toții parte a Republicii Moldova”, a spus șefa statului în cadrul întrevederii.
Președinta Maia Sandu a menționat, de asemenea, că în primăvara acestui an Moldova a făcut un pas hotărât spre integrarea europeană, prin depunerea cererii de aderare la UE. „Astăzi l-am întâlnit pe președintele Radev în capitala unei țări candidate la integrarea europeană. Contăm pe sprijinul Bulgariei pe drumul nostru european”, a mai declarat șefa statului.
Tot astăzi a fost semnat un contract de colaborare între companiile „Energocom” și „Bulgartransgaz”, care va permite operatorului moldovenesc să acceseze rețeaua de transport al gazelor din Bulgaria. „Accesul la surse alternative de energie ne va consolida independența energetică și ne va ajuta să fim mai rezilienți în actuala criză”, a conchis șefa statului.
Foto: Președinție
Prelucrarea datelor cu caracter personal în scopul combaterii infracțiunilor, reglementată de o nouă lege
Legislația privind supravegherea firmelor de investiții a fost armonizată cu normele UE
Legislația privind administrarea și utilizarea drumurilor publice, aliniată la standardele UE
Proiectele energetice de interes strategic vor fi autorizate în regim prioritar
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit, la București, cu membrii Clubului Oamenilor de Afaceri Basarabeni
Consolidarea parteneriatului moldo-român, discutată cu liderii Parlamentului României
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere de rămas bun cu Guido Beltrani, directorul Biroului de Cooperare al Elveției în Republica Moldova
Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu omologul său irlandez, Micheál Martin
Președinta Maia Sandu îl va găzdui pe Prim-ministrul landului Bavaria, Markus Söder
Premierul Vasile Tofan, după întrevederea cu omologul său român, Ilie Bolojan: „Ne dorim să transformăm apropierea dintre țările noastre în mai multe investiții și oportunități pentru oameni”
Mesaje de apreciere din partea vicepremierului pentru reintegrare la adresa celor responsabili din partea Republicii Moldova de menținerea păcii și ordinii de drept în perimetrul Zonei de Securitate
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Președintele României, Nicușor Dan
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu membrii Consiliului Moldova IT Park: „Guvernul va fi un aliat al industriei IT”
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Ambasadorii acreditați în Republica Moldova: „Vrem să transformăm sprijinul extern în investiții și oportunități pentru cetățeni”
Agenda evenimentelor, joi, 6 august
Euro și dolarul se ieftinesc
Sesiune online pentru diaspora. Autoritatea vamală a prezentat facilitățile oferite la revenirea în țară
Premierul anunță un nou pachet de măsuri privind salariile mari din sectorul public
FOTO // Peste 200 de reprezentanți ai APL, instruiți în cadrul Platformelor Locale de Mediu privind aplicarea a două regulamente din domeniu
Peste 5 600 de apeluri, înregistrate zilnic la Serviciul 112 pe parcursul lunii iulie. Cei mai mulți cetățeni au solicitat ambulanța
Criza carburanților: Vasile Tofan anunță că România va sprijini Republica Moldova
„Îmi asum mandatul până în 2029 și voi schimba miniștrii care nu livrează rezultate”, declară premierul Vasile Tofan
Canicula persistă: până la 38 de grade pentru ziua de joi
Premierul avertizează asupra unei situații critice în sectorul energetic: „Cel mai probabil, mâine nu vom putea cumpăra nici curent de avarie”
VIDEO // Premierul Vasile Tofan anunță o amplă reformă fiscală: taxe mai mici pe muncă, impozite mai mari pentru bănci, tutun și jocurile de noroc
Austria și Slovacia au înregistrat cea mai ridicată temperatură din istoria măsurătorilor
Gheorghe Hajder: „Reducerea debitului Nistrului la 30 de metri cubi pe secundă ar însemna o „catastrofă naturală”
MAE condamnă încălcarea spațiului aerian după descoperirea fragmentelor dronei de la Văleni
FOTO // Școala Organică a Fermierilor, lansată în Moldova cu sprijin european pentru dezvoltarea agriculturii durabile
Iranul și Omanul convin asupra unei rute de navigație prin Strâmtoarea Ormuz