ro

 

Oficial
30 August, 2026 / 07:53
/ 07 Decembrie, 2021

Șeful Biroului politici de reintegrare a avut o întrevedere cu Ambasadorul Marii Britanii la Chișinău

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 7 dec. /MOLDPRES/. O conversație productivă pe diverse aspecte ce au tangență cu dosarul transnistrean și interacțiunea între cele două maluri ale Nistrului a avut loc între șeful Biroului politici de reintegrare Alin Gvidiani și Ambasadorul Regatului Unit al Marii Britanii la Chișinău Steven Fisher, comunică MOLDPRES cu referire la Biroul politici de reintegrare.

Șeful Biroului a remarcat dinamica marcată în formatele de dialog dintre Chișinău și Tiraspol, realizarea obținută la reuniunea Consiliului Ministerial al OSCE de la Stockholm prin aprobarea celei de-a 10-a declarații consecutive privind reglementarea transnistreană, precum și a enunțat că autoritățile naționale mereu sunt în serviciul cetățenilor de pe întreg teritoriul țării, inclusiv a celor din partea de est a Republicii Moldova, iar asistența consistent oferită în sfera ocrotirii sănătății pe perioada pandemică reprezintă un exemplu notabil în acest sens.

În procesul discuțiilor a fost focusată atenția asupra situației foarte îngrijorătoare privind respectarea drepturilor și libertăților fundamentale ale omului în regiunea transnistreană, care din păcate continuă să se complice și să afecteze viața de zi cu zi și drepturile legitime ale mai multor cetățeni, în context fiind reiterată necesitatea îmbinării eforturilor în comun cu partenerii externi în vederea readucerii evenimentelor în albia garanțiilor universal consfințite, protecției democrației, statului de drept și a drepturilor constituționale ale locuitorilor de pe ambele maluri ale râului Nistru.

De asemenea, în cadrul conversației a fost punctată necesitatea depășirii mai multor probleme existente în regiunea transnistreană în sfera educațională (eliminarea barierelor și reabilitarea spațiului unic, asigurarea dreptului la educație în limba maternă, nediscriminarea elevilor pe diverse criterii etc.), în special a celor ce vizează instituțiile de învățământ cu predare în limba română în privința cărora este imperios necesară soluționarea durabilă a temei asigurării cu sedii și terenuri aferente acestora în corespundere cu standardele educaționale în vigoare și renunțarea de către Tiraspol la acțiunile cu caracter provocator și unilateral.

Foto: Biroul de reintegrare


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Guvernul susține introducerea licențierii la importul de culturi cerealiere și oleaginoase până la 31 octombrie 2026

/ Acum 3 zile

Guvernul va sprijini incluziunea socială a persoanelor cu dizabilități, în baza unui Program național pentru anii 2026-2030

/ Acum 3 zile

29 de proiecte noi de dezvoltare regională, incluse în Documentul unic de program 2025-2027

/ Acum 3 zile

Guvernul uniformizează treptat regimul fiscal aplicat mărfurilor introduse de operatorii economici din regiunea transnistreană

/ Acum 4 zile

Întrevederea șefului Biroului politici de reintegrare cu ambasadorul Regatului Belgiei în Republica Moldova

/ Acum 4 zile

Lipsa sediilor proprii rămâne principalul impediment în pregătirea instituțiilor de învățământ cu predare în limba română din regiunea transnistreană

/ Acum 4 zile

Subiecte de actualitate privind dosarul transnistrean discutate de viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri și ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova, Păun Rohovei

/ Acum 4 zile

Președinții României și Ucrainei, invitați la sărbătorirea a 35 de ani de independență a Republicii Moldova

/ Acum 5 zile

Maia Sandu a pledat, la Kyiv, pentru consolidarea apărării antiaeriene a Ucrainei: înseamnă un cer mai sigur și deasupra Republicii Moldova

/ Acum 5 zile

Premierul Vasile Tofan, mesaj către poporul ucrainean, la inaugurarea expoziției dedicată patrimoniului sacru al Ucrainei: „Apărând independența Ucrainei, apărați, în același timp, și independența noastră”

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu a fost decorată de Președintele Volodymyr Zelenskyy cu Ordinul Cneaghinei Olga

/ Acum 5 zile

Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy, distins cu „Ordinul Republicii”

/ Acum 7 zile

Independența ne unește: Guvernul anunță programul oficial al evenimentelor din 27 august

/ 21 August, 2026

Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ambasadorul Republicii Kazahstan, Almat Aidarbekov