Șeful diplomației moldovene Nicu Popescu a avut o întrevedere cu omologul grec
Chişinău, 9 sep. /MOLDPRES/. Vicepremierul Nicu Popescu, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene l-a găzduit ieri la Chișinău pe ministrul Afacerilor Externe al Republicii Elene, Nikos Dendias, într-un an cu semnificație dublă, aniversarea a 30 de ani de la proclamarea Independenței Republicii Moldova și marcarea a 200 de ani de la Războiul de Independență a Greciei, informează MOLDPRES cu referire la Biroul de presă al MAEIE.
În acest context, oficialul moldovean a evidențiat că Revoluția Elenă și-a avut începuturile la Chișinău, unde au activat membri ai mișcării elene de eliberare națională „Eteria”.
În cadrul discuțiilor, miniștrii de Externe au reconfirmat interesul de a continua dialogul bilateral în spiritul valorilor europene pe care le împărtășim și relațiilor istorice de prietenie dintre Republica Moldova și Grecia.
Șeful diplomației moldovene a transmis mulțumiri autorităților elene pentru susținerea parcursului european al Republicii Moldova. În cooperarea cu Uniunea Europeană, ministrul Nicu Popescu a punctat că suntem la etapa negocierii Agendei de asociere care stabilește prioritățile pentru următorii ani, iar Guvernul de la Chișinău depune eforturile necesare pentru îndeplinirea condițiilor esențiale în vederea alocării celor 600 de milioane de euro preconizate pentru recuperarea economică a Moldovei.
Un accent deosebit în cadrul sesiunii plenare a delegațiilor a vizat valorificarea potențialului cooperării comercial-economice. În acest sens, șefii celor două diplomații au agreat organizarea în cel mai apropiat timp a unei misiuni a oamenilor de afaceri eleni pentru a identifica noi oportunități investiționale.
Vizita ministrului Afacerilor Externe al Greciei a prilejuit semnarea Acordului între Republica Moldova și Republica Elenă în domeniul securității sociale, care va aduce beneficii concrete și garanții pentru cetățenii Moldovei stabiliți cu traiul sau care muncesc în Grecia. Totodată, vicepremierul Nicu Popescu a propus semnarea în timpul apropiat și a unui alt acord important - Acordul privind conversiunea permiselor de conducere.
Foto: MAEIE
Maia Sandu a pledat, la Kyiv, pentru consolidarea apărării antiaeriene a Ucrainei: înseamnă un cer mai sigur și deasupra Republicii Moldova
Premierul Vasile Tofan, mesaj către poporul ucrainean, la inaugurarea expoziției dedicată patrimoniului sacru al Ucrainei: „Apărând independența Ucrainei, apărați, în același timp, și independența noastră”
Președinta Maia Sandu a fost decorată de Președintele Volodymyr Zelenskyy cu Ordinul Cneaghinei Olga
Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy, distins cu „Ordinul Republicii”
Independența ne unește: Guvernul anunță programul oficial al evenimentelor din 27 august
Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ambasadorul Republicii Kazahstan, Almat Aidarbekov
Parteneriatul dintre Republica Moldova și Japonia, discutat de Prim-ministrul Vasile Tofan și Ambasadorul Japoniei la Chișinău
Premierul Vasile Tofan, în discuție cu reprezentanții companiilor BPO: predictibilitate și condiții mai bune pentru dezvoltarea afacerilor
Prioritățile de cooperare, discutate de Premierul Vasile Tofan și reprezentanta PNUD, Daniela Gasparikova
Prim-ministrul Vasile Tofan, despre tranzitul cerealelor ucrainene: „Agricultorii noștri au prioritate pe Calea Ferată a Moldovei, nu există limită de capacitate, iar tariful pentru ei este mai mic decât pentru cei ucraineni”
Peste 120 de demnitari și persoane din cabinetele acestora, instruiți pe subiecte ce țin de standardele de integritate și accesul la informațiile de interes public
Premierul Vasile Tofan, către tinerii din diaspora: „Păstrați legătura cu Republica Moldova – este un mare avantaj pentru voi”
Vizită de lucru a secretarului de stat al Guvernului pentru reintegrare, Roman Roșca, la instituțiile de învățământ de pe platoul Coșnița
Grupurile de lucru pentru economie s-au întrunit într-o nouă ședință
Italia va transfera Ucrainei rachete, sisteme SAMP/T NG și radare
VIDEO // Conducerea Republicii Moldova a depus flori la monumentul lui Ștefan cel Mare și Sfânt, marcând 35 de ani de Independență
Rusia a atacat infrastructura critică și blocuri de locuințe din mai multe regiuni ale Ucrainei
Serviciul ucrainean de informații: Un cetățean moldovean ar fi fost recrutat de armata rusă după ce autoritățile din Rusia au dispus expulzarea sa
MAE a condamnat încălcarea spațiului aerian al Republicii Moldova: „Un risc direct la adresa securității cetățenilor noștri”
INTERVIU MOLDPRES // Ambasadoarea Iwona Piórko: „Moldovenii au ales viitorul european, iar UE este hotărâtă să transforme această alegere în realitate”
Premierul Vasile Tofan, de Ziua Independenței: „Să fim mândri de ceea ce am reușit să obținem în acești 35 de ani de independență și să nu ne pierdem speranța”
Regele Charles a felicitat Republica Moldova cu ocazia Zilei Independenței
GALERIE FOTO // 27 august 1991 – Ziua în care Moldova a ales libertatea
SUA felicită Republica Moldova cu ocazia celor 35 de ani de independență
VIDEO // Omagiu eroilor căzuți în Războiul pentru Independență. Conducerea țării a depus flori la monumentul „Maica Îndurerată”
VIDEO // Mesajul Președintei Maia Sandu, la 35 de ani de Independență: „Să celebrăm ceea ce ne unește, să fim mândri și să continuăm munca pentru independența Republicii Moldova”
Președinta Maia Sandu, de Ziua Independenței: „Lucrurile mari le putem face doar împreună”
Un obiect zburător a căzut în apropierea traseului Chișinău-Basarabeasca. Poliția a securizat zona
Cronica INDEPENDENȚEI // Igor Șarov: „Independența – între speranța de atunci și responsabilitatea de azi”
Moldova#35 – Ce am construit // Ministrul Justiției, Vladislav Cojuhari: „Sistemul a fost reorganizat complet pentru a garanta supremația legii, independența judecătorilor și protecția drepturilor fiecărei persoane”