Șeful diplomației moldovenești s-a întâlnit cu reprezentanta OSCE pentru libertatea presei
Chişinău, 4 mar. /MOLDPRES/. Vicepremierul Nicu Popescu, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene a avut o întrevedere cu Teresa Ribeiro, reprezentanta OSCE pentru libertatea presei, care întreprinde o vizită de lucru la Chișinău, relatează MOLDPRES.
Biroul de presă al MAEIE a comunicat că în cadrul discuției oficialul moldovean a reiterat angajamentul ferm al autorităților Republicii Moldova pentru respectarea drepturilor omului, inclusiv a libertății de expresie și libertății presei precum și pentru asigurarea accesului la informații, respectând siguranța jurnaliștilor.
„Am apreciat activitatea reprezentantei OSCE pentru libertatea presei, la fel ca și interesul oficialei pentru situația mass-media din Moldova, ținând cont de circumstanțele realităților regionale și importanța accesului la informații corecte. Am menționat în acest context că țara noastră a reușit să urce în anul 2022 cu 49 de poziții în Indicele libertății presei publicat de Reporteri fără frontiere, clasându-se acum pe poziția 40 din 180 de țări.
De asemenea am subliniat determinarea privind implementarea angajamentului de dezoligarhizare prin eliminarea influenței intereselor private în domeniul mass-media.
În contextul agresiunii ruse împotriva Ucrainei, ne-am referit la numeroasele amenințări de tip hibrid cu care se confruntă Republica Moldova precum și la măsurile adoptate pentru combaterea propagandei, dezinformării și a discursului de ură”, a spus ministrul de Externe Nicu Popescu.
Foto: MAEIE
Guvernul înăsprește pedepsele pentru infracțiunile legate de droguri
Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în Irlanda
Va apropia malurile Nistrului reintegrarea etapizată? Viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, oferă răspunsul
Viceprim-ministrul pentru Reintegrare Valeriu Chiveri: „Trebuie să avansăm cât mai dinamic, avem tot sprijinul”
Premierul Alexandru Munteanu, la București: „De la podurile care unesc malurile de Prut, rețelele de energie care aduc lumină în case, până la școlile și teatrele unde ne vorbim aceeași limbă, legătura noastră devine mai puternică ca niciodată”
Igor Grosu, la Bucea: „Crimele de război trebuie pedepsite, iar Republica Moldova sprijină restabilirea păcii”
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, la Strasbourg: „Reformele bune se fac prin parteneriate solide, dialog și soluții pentru bunăstarea oamenilor”
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu Președintele României, Nicușor Dan: „Muncim cot la cot, uniți de aceeași aspirație: să vedem Republica Moldova ancorată definitiv în marea familie europeană”
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu secretarul general al Ministerului Federal pentru Afaceri Europene și Internaționale al Republicii Austria
Premierul Alexandru Munteanu a invitat membrii Camerei de Comerț Americane în România să investească în Republica Moldova
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, participă la Summitul de la Bucha
Cancelaria de Stat lansează un concurs de finanțare nerambursabilă pentru proiecte ale organizațiilor societății civile
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la Conferința „Romania Government Roundtable”: „Moldova devine mai previzibilă și tot mai aliniată la standardele UE – în reglementare, în instituții și în accesul la piață”
Vizita de lucru a Președintei în Finlanda se amână pentru o dată ulterioară
O serie de evenimente dedicate promovării dialogului intercultural vor fi organizate în contextul Zilei Internaționale a Romilor
Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”
În Republica Moldova vor fi construite centrale eoliene mari, cu sisteme de stocare a energiei: 16 oferte depuse la licitație
Peste 5 000 de cereri de înscriere a copiilor în clasa I au fost depuse în capitală
În sectoarele capitalei vor fi organizate târguri pascale
Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit într-o nouă ședință de lucru
Casa Albă ar urma să concedieze mai mulți înalți oficiali ai administrației Trump
FOTO // Militarii moldoveni, clasați pe locul II la Competiția Internațională „Cupa Mareșal Jozef Piłsudski”
CEC a acreditat 14 observatori naționali pentru monitorizarea alegerilor locale noi și referendumurilor locale
Vicepremierul Vladimir Bolea, la Forumul Smart City: „Orașele trebuie să fie mai aproape de nevoile oamenilor, cu tehnologii accesibile”
FOTO // Angajații IGSU, menționați cu distincții în ajunul „Zilei Salvatorului”
Centrul de Sănătate Sângerei a fost dotat cu dispozitive medicale performante
Târguri educaționale la Bălți și Căușeni: absolvenții de liceu pot descoperi oportunitățile universităților din țară
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a discutat cu ambasadorul Republicii Federale Germania în Republica Moldova
Un camion cu cereale s-a răsturnat în zona localității Giurgiulești. Circulația rutieră, blocată temporar
Volodimir Zelenski i-a invitat pe emisarii americani la Kiev pentru a relua negocierile cu Moscova