ro

 

Oficial
02 Iulie, 2026 / 20:54
/ 25 August, 2020

Șeful statului a avut o întrevedere cu rectorul Universității de Stat din Tiraspol

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 25 aug. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a avut astăzi o întrevedere cu Eduard Coropceanu, rectorul Universității de Stat din Tiraspol, și cu Veaceslav Ioniță, membru al Consiliului pentru dezvoltare strategică instituțională, a relatat pentru MOLDPRES Serviciul de presă al Președinției.

Discuția s-a axat pe subiecte privind desfășurarea procesului de studiu și cercetare în instituțiile de învățământ superior din țară în condițiile dictate de pandemie.

Totodată, rectorul Coropceanu l-a informat pe Igor Dodon despre jubileul de 90 de ani, pe care Universitatea din Tiraspol îl va marca la 1 octombrie 2020. În acest context, reprezentantul instituției de învățământ i-a adresat șefului statului invitația de a participa la festivitățile dedicate acestei date onorabile.

Menționând obligativitatea respectării tuturor măsurilor de prevenire a răspândirii infecției, președintele țării a mulțumit pentru invitație și a remarcat activitatea Universității de Stat din Tiraspol, rezistența colectivului profesoral și studențesc la greutățile din anii 1992-1993 și demnitatea cu care păstrează și sporesc prestigiului învățământului superior din țara noastră.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Jessika Roswall, Comisara europeană pentru mediu

/ Acum 3 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul privind Finanțele și Investițiile Verzi Moldova: „Investițiile verzi nu sunt doar investiții în mediu, ci investiții în viitorul economiei noastre”

/ Acum 6 zile

Programul URBACT: Noi oportunități de sprijin pentru orașele și municipiile din Republica Moldova

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp

/ Acum 6 zile

Prima reuniune a Subcomitetului Republica Moldova – Uniunea Europeană privind reforma administrației publice a avut loc la Chișinău

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu și Președinta BERD, Odile Renaud-Basso – dialog despre investițiile strategice și sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în dialog cu omologul estonian, Kristen Michal

/ Acum 7 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare Valeriu Chiveri cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp

/ Acum 7 zile

„Prietenii adevărați rămân alături”. Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu prim-ministra Ucrainei

/ Acum 7 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu însărcinatul cu afaceri al Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Consiliul Directorilor BERD. Discuții despre reforme, parcursul european și proiectele susținute de Bancă

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei: „Republica Moldova va continua să fie alături de Ucraina și să contribuie la reconstrucția sa”

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu: „Sprijinirea Ucrainei înseamnă sprijinirea securității europene și a stabilității regionale”

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la întrevedere cu Premierul Poloniei, Donald Tusk: „Polonia este partenerul nostru de încredere pe calea aderării la Uniunea Europeană”

 


 
/ Acum 5 ore

Investiții de 20 de milioane de lei în modernizarea școlilor: condiții mai bune pentru 11 mii de elevi

/ Acum 6 ore

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, promite soluții pentru fermieri: „Vom opri acumularea datoriilor la TVA și vom asigura restituirea lunară a taxei”

/ Acum 6 ore

Ministerul Culturii a lansat grupul de lucru pentru elaborarea Strategiei mass-media

/ Acum 6 ore

Întreprinderile de stat vor fi verificate. Președintele Parlamentului, Igor Grosu, explică cum va activa comisia de anchetă: „Va verifica toate concursurile, componența consiliilor și prestația membrilor”

/ Acum 6 ore

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder cere demisia directorului Rezervației „Pădurea Domnească” după raportul de control

/ Acum 6 ore

Ștefan cel Mare, comemorat în Republica Moldova: 522 de ani de la moartea domnitorului

/ Acum 6 ore

Parlamentul va organiza audieri publice privind condițiile de trai și cazare ale muncitorilor străini în Republica Moldova

/ Acum 6 ore

Republica Moldova face un pas spre standardele UE: Parlamentul a votat în primă lectură noua lege privind arbitrajul

/ Acum 7 ore

ARMENPRESS: Deschiderea frontierelor va transforma viitorul economic al Armeniei, iar Uniunea Europeană este pregătită să contribuie la transformarea acestei viziuni în realitate, afirmă președinta Comisiei Europene

/ Acum 7 ore

Agenda europeană a Republicii Moldova, discutată de Cristina Gherasimov cu viceministrul Lituaniei

Vezi mai multe