Șeful statului a discutat cu reprezentanții asociațiilor de business despre redresarea economică a țării
Chişinău, 3 iun. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a discutat astăzi, în format online, cu membrii Confederației Naționale a Patronatului din Republica Moldova (CNPM). Subiectele-cheie au vizat provocările generate de criza pandemică în diverse sectoare ale economiei și soluțiile privind redresarea economică a țării, a relatat pentru MOLDPRES Serviciul de presă al instituției prezidențiale.
„De la începutul pandemiei statul Republica Moldova nu a făcut aproape nimic pentru a sprijini mediul de afaceri și pentru a compensa pierderile generate de criza sanitară. Împreună cu echipa de la Președinție am pornit lucrul asupra unui plan de recuperare economica și avem deja sprijinul Uniunii Europene în acest sens”, a spus Maia Sandu.
Șefa statului a menționat că reforma justiției este un element-cheie pentru creșterea investițiilor locale și străine, dezvoltarea afacerilor și crearea locurilor de muncă, și și-a exprimat speranța că următorul Parlament va susține aceste eforturi. În același timp, este vital să oprim corupția, lucru care ne va permite să mobilizăm resursele interne pentru dezvoltarea economică.
Reprezentanții CNPM au vorbit, la rândul lor, despre lipsa măsurilor de susținere a mediului de afaceri din partea Guvernului, despre importanța digitalizării în toate domeniile, despre necesitatea asigurării accesului la resurse financiare mai ieftine, dar și despre nevoia unui dialog instituționalizat dintre asociațiile de business și instituțiile statului.
Șefa statului a dat asigurări că va susține în continuare antreprenorii. „Vom depune toate eforturile pentru a atrage mai multe resurse externe pentru dezvoltarea economică. Putem să facem viața oamenilor mai bună doar asigurând creștere economică durabilă“, a încheiat Maia Sandu.
Parlamentul de legislatura a XII-a se convoacă în ședința de constituire
Guvernul a aprobat înființarea Societății pe Acțiuni „Bursa Internațională a Moldovei”
La punctul de trecere Sculeni dintre Republica Moldova și România va fi instituit controlul coordonat
Programul de dezvoltare a sistemului informațional al Serviciului Fiscal de Stat pentru anii 2025-2027, aprobat de Guvern
Cetățenii Republicii Moldova care muncesc în Ucraina vor putea beneficia de pensii și alte prestații sociale
Schema de ajutor de stat, extinsă și actualizată: 4 miliarde de lei pentru investiții
Maia Sandu la aniversarea Comisiei de la Veneția: „Trebuie să redefinim transparența, responsabilitatea și libertatea politică într-o lume în care banii, tehnologia și dezinformarea se mișcă mai repede decât legea.”
Președinta Maia Sandu a înmânat Premiul Național laureaților anului 2025
Președinta Maia Sandu a conferit distincții de stat mai multor personalități din diverse domenii
Vicepremierul Mihai Popşoi nu exclude că se va regăsi în noul Cabinet de miniştri
Inspectorii ANTA, instruiți în utilizarea celui mai avansat sistem european de control al tahografelor – TachoScan Control
Republica Moldova, prezentă la primul Forum OIV SCOPE dedicat cooperării internaționale în domeniul vitivinicol
Fermierii din sectorul zootehnic pot accesa credite de până la 150 mii de euro prin programul IFAD
Lituania închide punctele de trecere a frontierei cu Belarus. ANTA avertizează operatorii de transport rutier internațional
Cultura unește malurile Nistrului: Casa de Cultură din Teiu, Grigoriopol, renovată cu sprijin european
VIDEO // Șoferii își pot verifica contravențiile în regim online, prin platforma digitală MCabinet
VIDEO // Două kilograme de droguri depistate în roata unui BMW la Palanca
Festivalul Național al Mărului, la Soroca. Directorul Moldova Fruct: „Anul 2025 este dificil pentru sectorul pomicol”
Descinderi în dosarul instruirilor pentru proteste violente: doi suspecți, reținuți
Moldova a achiziționat ultimul lot de vaccin antirabic din acest an
Naționala Moldovei, două meciuri decisive în noiembrie. Lilian Popescu a anunțat stranierii convocați
Moldovagaz: Explozia de la Florești, provocată de o conectare neautorizată la rețeaua de gaze. Compania vine cu recomandări pentru consumatori
Daniela Misail-Nichitin confirmă cazul de agresare a unui angajat al unei benzinării de către trei judecători beți
În zilele de odihnă, polițiștii au înregistrat peste 4 500 de încălcări în traficul rutier
Premierul desemnat Alexandru Munteanu, în dialog cu reprezentanții societății civile pentru programul de guvernare