Șeful statului a efectuat o vizită de lucru în raionul Anenii Noi
Chişinău, 29 iun. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a fost astăzi într-o nouă vizită de lucru în raionul Anenii Noi. Șefa statului a discutat cu primari, antreprenori, medici și directori de școli și grădinițe despre acțiunile pe care trebuie să le întreprindem pentru a îmbunătăți situația din țară și din fiecare domeniu, a relatat pentru MOLDPRES Serviciul de presă al instituției prezidențiale.
„Provocările sunt multe și cer acțiuni rapide: trebuie să regândim politicile statului în agricultură, făcând-o mai rezistentă la schimbările climatice și mai competitivă; să dezvoltăm industria de prelucrare; să relansăm economia, prin programe de susținere a businessului mic și prin simplificarea cadrului de reglementare; să investim în educație și servicii medicale de sănătate; să susținem activitățile culturale”, a spus președintele țării.
Șefa statului a menționat că sunt multe de făcut și că oamenii de la Anenii Noi înțeleg că, pentru a reuși, trebuie de muncit cu dedicație și de adus în fruntea instituțiilor statului oameni competenți și onești.
„Depinde de noi să avem și un Parlament și Guvern din oameni integri și profesioniști, care să țină cont de nevoile cetățenilor și să muncească pentru binele lor. Pentru aceasta, la 11 iulie, să ieșim la vot și să votăm astfel de oameni!”, a subliniat Maia Sandu.
foto: presedintie.md
Funcționarii din Secretariatul Parlamentului au participat la schimburi de experiență cu omologii lor din Parlamentul European și din parlamentele Austriei și Albaniei
Președinta Maia Sandu, de Ziua Poliției Naționale:„Poliția a fost în prima linie pentru apărarea democrației și a suveranității Republicii Moldova”
Mesajul Președintei Maia Sandu de Ziua Poliției Naționale
Proiecte guvernamentale în satul Cioc-Maidan, UTA Găgăuzia: Parcul din localitate și Casa de Cultură, vizitate de Premierul Alexandru Munteanu
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat Liceul Teoretic „Nicolai Tretiakov” din Comrat
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat Platforma Industrială Multifuncțională din Ceadîr-Lunga – unul dintre cele mai mari proiecte economice ale regiunii
Premierul Alexandru Munteanu a discutat cu primarii din UTA Găgăuzia: „Prioritatea noastră comună este să păstrăm pacea, stabilitatea și armonia în toată Moldova”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu va efectua o vizită de lucru în UTA Găgăuzia
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Republicii Elene în Republica Moldova
Guvernul lansează ediția III a Programului Național „Servicii de creșe publice – Părinți angajați, copii la creșe”
Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu echipa Fondului Monetar Internațional, la încheierea misiunii
Autorizațiile pentru activitățile industriale și economice cu impact asupra mediului vor fi eliberate prin intermediul unui ghișeu unic
Guvernul va oferi granturi grupurilor de întreprinderi mici și mijlocii care dezvoltă în comun soluții de energie verde
Guvernul a aprobat cuantumul salariului minim și mediu pentru anul 2026
Carburanții se ieftinesc în weekend. Cât va costa benzina și motorina
MAIA: Temperaturile scăzute din ultimele zile sunt favorabile culturilor cerealiere de toamnă
Investiții în Republica Moldova: 45 de proiecte au fost recepționate în cadrul primului apel lansat de Comisia Europeană
TOP 5 realizări ale MAE în 2025: integrare europeană, sprijin internațional și diplomație extinsă
Sfârșit de săptămână cu ninsori și temperaturi sub zero grade
Premieră medicală la Institutul Oncologic: o operație unică a redat mobilitatea unei paciente cu cancer
FOTO // Poliția Națională a fost dotată cu un scanner 3D de ultimă generație
Avocatul Poporului a contestat termenul-limită pentru doctoranzi la Curtea Constituțională
Cete de colindători au adus sărbătoarea la Președinție
Locuitorii capitalei sunt invitați la târguri și iarmaroace cu produse locale
Escrocherie de peste un milion de lei la Bălți: Trei suspecți au fost reținuți
Condiții mai bune pentru medicii din cadrul Oficiului Medicilor de Familie Cimișeni
Alertă temporară la frontieră: Obiectul zburător detectat de radare s-a dovedit a fi un balon cu aer cald
MEC inițiază un program de dezvoltare a limbii găguze în școlile și grădinițele din autonomie
BTA: Nava de cercetare navală bulgară ajunge la baza antarctică bulgară de pe Insula Livingston
Expoziție aniversară dedicată lui Vlad Ioviță, la Muzeul Național al Literaturii Române