ro

 

Oficial
28 August, 2026 / 16:21
/ 22 Decembrie, 2022

Situația de securitate regională a fost discutată de vicepremierul pentru reintegrare cu oficiali francezi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 dec. /MOLDPRES/. Viceprim-ministrul Oleg Serebrian a avut astăzi o întrevedere cu delegația Ministerului Forțelor Armate al Republicii Franceze, aflată într-o vizită de documentare în țara noastră, însoțită de către Ambasadorul Franței la Chișinău, Graham Paul, transmite MOLDPRES.

Potrivit Biroului de reintegrare, în cadrul discuțiilor, oficialii au abordat subiecte legate de situația de securitate din regiune, evoluțiile înregistrate în procesul de reglementare transnistreană, criza energetică ș.a.

Au fost evocate eforturile depuse de instituțiile naționale pentru gestionarea tuturor problemelor și vulnerabilităților care derivă din complexitatea situației regionale, cu implementarea în continuare a diverselor măsuri pozitive în raport cu cetățenii Republicii Moldova din regiunea transnistreană.

De asemenea, a fost menționat că viziunea de reglementare pașnică a conflictului transnistrean, care va expune parametrii statutului regiunii în cadrul statului unitar și reintegrat Republica Moldova, reprezintă o preocupare și un angajament al autorităților de la Chişinău. Vicepremierul Oleg Serebrian a subliniat și faptul că Uniunea Europeană trebuie să joace un rol mai important în procesul de reintegrare al țării, proces care trebuie armonizat cu cel de integrare al Republicii Moldova în UE.

În context, a fost subliniată necesitatea avansării paralele pe obiectivele de demilitarizare și de democratizare a regiunii, cu racordarea treptată a proceselor la rigorile legale în vigoare și atingerea dezideratului de reintegrare deplină.

Foto: Biroul de reintegrare


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Guvernul va sprijini incluziunea socială a persoanelor cu dizabilități, în baza unui Program național pentru anii 2026-2030

/ Acum 2 zile

29 de proiecte noi de dezvoltare regională, incluse în Documentul unic de program 2025-2027

/ Acum 2 zile

Guvernul uniformizează treptat regimul fiscal aplicat mărfurilor introduse de operatorii economici din regiunea transnistreană

/ Acum 3 zile

Întrevederea șefului Biroului politici de reintegrare cu ambasadorul Regatului Belgiei în Republica Moldova

/ Acum 3 zile

Lipsa sediilor proprii rămâne principalul impediment în pregătirea instituțiilor de învățământ cu predare în limba română din regiunea transnistreană

/ Acum 3 zile

Subiecte de actualitate privind dosarul transnistrean discutate de viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri și ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova, Păun Rohovei

/ Acum 3 zile

Președinții României și Ucrainei, invitați la sărbătorirea a 35 de ani de independență a Republicii Moldova

/ Acum 3 zile

Maia Sandu a pledat, la Kyiv, pentru consolidarea apărării antiaeriene a Ucrainei: înseamnă un cer mai sigur și deasupra Republicii Moldova

/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan, mesaj către poporul ucrainean, la inaugurarea expoziției dedicată patrimoniului sacru al Ucrainei: „Apărând independența Ucrainei, apărați, în același timp, și independența noastră”

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu a fost decorată de Președintele Volodymyr Zelenskyy cu Ordinul Cneaghinei Olga

/ Acum 4 zile

Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy, distins cu „Ordinul Republicii”

/ Acum 6 zile

Independența ne unește: Guvernul anunță programul oficial al evenimentelor din 27 august

/ Acum 6 zile

Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ambasadorul Republicii Kazahstan, Almat Aidarbekov

/ Acum 6 zile

Parteneriatul dintre Republica Moldova și Japonia, discutat de Prim-ministrul Vasile Tofan și Ambasadorul Japoniei la Chișinău