ro

 

Oficial
25 Iunie, 2026 / 19:28
/ 22 Martie, 2022

Situația din regiune și cooperarea bilaterală au fost discutate de Maia Sandu cu Președintele Elveției

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 mar. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit astăzi cu Președintele Confederației Elvețiene, Ignazio Cassis, aflat în prima vizită efectuată de un șef de stat elvețian în țara noastră, comunică MOLDPRES cu referire la Serviciul prezidențial de presă.

Oficialii au discutat despre suferința prin care trece poporul ucrainean, reafirmându-și sprijinul pentru dialog și pace, și solidaritatea față de cei care au fugit de război. Totodată, șefa statului a mulțumit pentru ajutorul umanitar oferit de Elveția în gestionarea fluxului de refugiați și pentru susținerea financiară în valoare de 2 milioane de franci, anunțată astăzi.

În cadrul întrevederii cei doi șefi de stat au discutat și despre cooperarea bilaterală. Președinta Maia Sandu a menționat importanța semnării unui acord de liber schimb dintre Moldova și țările Asociației Europene a Liberului Schimb (EFTA), care ar oferi oportunități suplimentare de export pentru produsele moldovenești, în special, în contextul regional existent și al necesității stringente de reorientare a acestora. „În cei 30 de ani de relații diplomatice dintre țările noastre, Elveția a sprijinit numeroase proiecte în domenii ca dezvoltarea locală, sănătatea, educația, turismul rural sau migrația. Avem o bună cooperare la nivel economic”, a concluzionat Președinta Maia Sandu la finalul întrevederii cu Președintele Confederației Elvețiene, Ignazio Cassis.

Foto: Președinție


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Declarație comună în urma celui de-al doilea Summit Republica Moldova – UE

/ Acum 3 zile

Maia Sandu la Summitul UE – Moldova: „Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”

/ Acum 3 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la Summitul UE - Republica Moldova

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la Festivalul „DescOperă”: „O țară care investește în cultură, investește, de fapt, în ceea ce va rămâne după noi”

/ Acum 5 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va efectua o vizită oficială în Republica Cehă

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu grup de fermieri, la Guvern: „Cele mai bune decizii se iau atunci când stăm la aceeași masă și vorbim deschis”

/ Acum 6 zile

Peste 60 de milioane de euro pentru școli moderne și spitale eficiente energetic, cu sprijinul BEI și UE. Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare proiect este încă un pas spre o Moldova în care serviciile publice sunt mai bune”

/ Acum 6 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare a adus un omagiu participanților la acțiunile de apărare a independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova

/ Acum 6 zile

Reprezentanții Cancelariei de Stat au participat la reuniunile Comitetelor Programului Interreg Europe

/ Acum 6 zile

Studiul de fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”

/ Acum 7 zile

Studiul de pre-fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”

/ Acum 7 zile

Proiectele prioritare în domeniul energetic, discutate de Prim-ministrul Alexandru Munteanu și reprezentanții Grupului Băncii Mondiale

/ Acum 7 zile

Delegația Republicii Moldova a abordat circumstanțele care tensionează activitatea Comisiei Unificate de Control

/ Acum 7 zile

Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu directoarea Biroului Fundației Konrad Adenauer Stiftung din Republica Moldova