ro

 

Oficial
09 Iulie, 2026 / 11:34
/ 31 Mai, 2016

Spania va susține R. Moldova în domeniul reformei justiției și combaterii corupției

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 31 mai /MOLDPRES/. Prim-ministrul Pavel Filip a avut astăzi o întrevedere cu ambasadorul Regatului Spaniei în Republica Moldova, cu sediul la București, Ramiro Fernández Bachiller, a relatat pentru MOLDPRES Biroul comunicare și relații cu presa al Guvernului.

În cursul întrevederii, oficialii au vorbit despre dinamica relaţiilor bilaterale, remarcînd intensificarea, în ultima perioadă, a dialogului politic dintre țara noastră şi Regatul Spaniei, inclusiv în cadrul forurilor internaționale. În context, Pavel Filip a subliniat necesitatea impulsionării cooperării economice, dezvoltării proiectelor investiționale comune, a schimbului de experiență în ceea ce privește implementarea Acordului de Asociere cu UE, reforma justiției și lupta împotriva corupției. 

”Sperăm să păstrăm şi să dezvoltăm în continuare acest parteneriat important, să valorificăm tot potenţialul de cooperare bilaterală, să stimulăm contactele de afaceri și proiectele investiționale. Sîntem interesați de expertiza Spaniei în domeniul justiției și combaterii corupției, deoarece vedem eficiența Departamentului Național Anticorupție în România, modelul fiind preluat din Spania”, a spus Pavel Filip. 

La rîndul său, Ramiro Fernández Bachiller a dat asigurări că Spania va susține Republica Moldova în procesul de integrare europeană cu expertiza și consultanța necesară. De asemenea, ambasadorul a spus că va transmite mesaje de încurajare a comunității de afaceri spaniole, dar și europene pentru a veni cu investiții în Republica Moldova. 

”Știm cît de importante sînt reformele. Spania are experiența reformelor severe în perioada de criză, care au ridicat-o pe a cincea poziție printre țările Uniunii Europene. De aceea, puteți conta pe sprijinul Spaniei în structurile internaționale în efortul de integrare europeană și susținere la implementarea reformelor în justiție și anticorupție, precum și în derularea proiectelor de infrastructură, educație, turism, medicină, sau energie”, a spus diplomatul spaniol. 

În final, părţile au convenit asupra menținerii unui dialog activ, atît pentru continuarea dezvoltării relaţiilor bilaterale, cît şi pentru o valorificare mai bună a intereselor comune ale celor două state la nivel european şi internaţional.

(Editor M. Jantovan)


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 zile

Declarațiile Președintei Maia Sandu privind măsurile anunțate în urma abuzurilor depistate la MoldATSA

/ Acum 7 zile

116 proiecte, inclusiv pentru deschiderea noilor grupe de creșă, au fost incluse în Documentul unic de program pentru anii 2025-2027

/ Acum 7 zile

Mai multă siguranță rutieră: Guvernul stabilește reguli mai clare pentru supravegherea pieței vehiculelor rutiere

/ 01 Iulie, 2026

Victimele traficului de ființe umane vor beneficia de mai multă protecție și asistență mai rapidă

/ 01 Iulie, 2026

Condiții mai bune pentru afacerile din nordul țării, în Parcul Industrial Multifuncțional din Ocnița

/ 01 Iulie, 2026

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu reprezentanta specială a Uniunii Europene în procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană

/ 30 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu a conferit „Ordinul Onoarei” viceministrei pentru afaceri europene a Republicii Cipru

/ 30 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu a purtat o discuție telefonică cu Prim-ministrul leton, Andris Kulbergs

/ 30 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu a discutat cu reprezentanții International Media Support despre consolidarea rezilienței media și sprijinirea presei independente

/ 30 Iunie, 2026

Prioritățile de cooperare dintre Guvern și Banca Mondială, discutate de premierul Alexandru Munteanu și directorul regional, Robert Saum

/ 29 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu o delegație bipartizană de senatori americani

/ 29 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Alexandra Papadopoulou, viceministră a Afacerilor Externe a Greciei, țara care va prelua Președinția Consiliului UE în iulie 2027

/ 29 Iunie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu și Comisara Europeană Jessika Roswall au discutat despre accelerarea agendei verzi și avansarea Republicii Moldova pe calea integrării europene

/ 29 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Jessika Roswall, Comisara europeană pentru mediu