ro

 

Oficial
19 Iunie, 2026 / 20:52
/ 09 Mai, 2021

Speakerul Zinaida Greceanîi a participat la activităţile consacrate Zilei Victoriei şi a comemorării eroilor căzuți pentru Independența Patriei

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 9 mai. /MOLDPRES/. Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Zinaida Greceanîi, a participat astăzi la activităţile consacrate Zilei Victoriei şi a comemorării eroilor căzuţi pentru Independenţa Patriei, care au avut loc la Complexul memorial ”Eternitate” din capitală, relatează MOLDPRES cu referire la Direcția generală comunicare și relații publice a Legislativului.

Speakerul Zinaida Greceanîi și alți membri ai Legislativului țării au depus coroane și flori la Focul Veşnic, la Stela Eroilor Moldoveni, la plăcile comemorative și la Monumentul ”Maica Îndurerată” din cadrul Complexului memorial.

Toți cei prezenți au ținut un minut de reculegere în memoria eroilor căzuți pentru apărarea Patriei.  

Astăzi, se împlinesc 76 de ani de la Victoria în Marele Război pentru Apărarea Patriei din anii 1941-1945.

Președintele Forului Legislativ a menționat că 9 mai este un cadou pentru toți cei vii, și că datoria sfântă a fiecăruia este să păstreze memoria pentru fapta eroică a celor care au dobândit Marea Victorie.

”Promitem să păstrăm veșnică amintirea lor, să protejăm valorile pentru care au luptat și să le transmitem generațiilor viitoare. Trebuie să curmăm orice manifestare de atitudine batjocuritoare față de istoria și memoria sfântă a biruitorilor. Fascismul este fascism, și nicio tentativă de a îl îmbrăca într-o nouă ”morală” nu va fi în stare să-i ascundă esența monstruoasă și inumană. Veșnica recunoștință eroilor învingători, onoare și plecăciuni veteranilor!”, a declarat Zinaida Greceanîi.

foto: Parlament


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa

/ Acum 7 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești

/ Acum 7 zile

Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre

/ Acum 7 zile

Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern

/ Acum 7 zile

Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”

/ 11 Iunie, 2026

Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare

/ 11 Iunie, 2026

Programul „DAR 1+3”: 33 de localități vor primi finanțare pentru dezvoltare și proiecte de infrastructură 

/ 11 Iunie, 2026

Politica fiscală pentru 2027 - propusă spre consultări publice: Sistem fiscal mai simplu, mai competitiv și mai ușor de administrat

/ 11 Iunie, 2026

Investiții de 50 de milioane de euro în modernizarea a 20 de școli-model din Republica Moldova

/ 11 Iunie, 2026

Guvernul consolidează stocurile de gaze naturale pentru consumatorii de pe ambele maluri ale Nistrului

/ 11 Iunie, 2026

Comisia Unificată de Control s-a întrunit la Bender

/ 11 Iunie, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu președinta Republicii Slovenia, Natasa Pirc Musar

/ 10 Iunie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în dialog cu Prim-ministrul Serbiei, Djuro Macut