ro

 

Oficial
27 Aprilie, 2026 / 02:28
/ 30 Decembrie, 2020

Specialiștii BNM beneficiază de expertiză internațională, în cadrul unui program al USAID, în domeniul prevenirii spălării banilor

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 30 dec. /MOLDPRES/.

Recomandările și noile prevederi ale organismelor internaționale din domeniul prevenirii și combaterii spălării banilor și finanțării terorismului (AML/CFT) au fost prezentate în cadrul unui atelier online desfășurat pentru specialiștii Băncii Naționale a Moldovei (BNM). Atelierul a fost organizat cu suportul Proiectului USAID  „Transparența sectorului financiar în Moldova" (FSTA) și se înscrie în șirul de măsuri sprijinite de FSTA pentru abilitarea autorităților de supraveghere din Republica Moldova de a preveni și a combate infracțiunile financiare.

 

Cele două sesiuni de instruire au fost susținute de către Milimo Moyo, expertă AML/CFT cu o experiență de 18 ani în sectorul financiar ce include oferirea asistenței tehnice în domeniul AML/CFT pentru mai multe bănci centrale și comerciale, autorități de reglementare și instituții specializate din diferite state.

 

Scopul acestor instruiri a fost de a spori capacitățile metodologice și operaționale ale specialiștilor din cadrul BNM de a evalua si a identifica eventuale infracțiuni de spălare de bani și finanțare a terorismului. Astfel, tematicile abordate au cuprins revizuirea procedurilor interne, realizarea misiunilor de audit, cooperarea cu alte autorități, monitorizarea și raportarea tranzacțiilor suspecte, precum și sancțiunile internaționale pentru infracțiunile financiare.

 

De asemenea, discuțiile au vizat evaluarea internă a riscurilor de spălare de bani, prevederile noii Strategii naționale AML/CFT pentru anii 2020 – 2025 și cerințele de conformitate de care trebuie să țină cont autoritățile de supraveghere și entitățile raportoare. În acest context, Milimo Moyo a prezentat recomandările Grupului de Acțiune Financiară Internațională (FATF), accentuând importanța conformării cu standardele acestei organizații internaționale de evaluare pentru sporirea nivelului de credibilitate și atractivitate investițională a unei țări. În anul 2021, FSTA va sprijini organizarea mai multor sesiuni de instruire în domeniul respectiv pentru reprezentanți ai băncilor și ai altor entități raportoare.

 

Notă: Conform legislației în vigoare în domeniul AML/CFT, BNM este responsabilă pentru supravegherea  băncilor, a furnizorilor și prestatorilor de servicii de plată și a unităților de schimb valutar.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Executivul a aprobat Programul național de răspuns la tuberculoză pentru anii 2026-2030

/ Acum 5 zile

Aderarea Republicii Moldova la UE, în centrul discuțiilor dintre șefa statului și un grup de europarlamentari

/ Acum 5 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, în Austria: întrevederi cu diaspora și dezvoltarea cooperării educaționale

/ 18 Aprilie, 2026

Moldova își consolidează parteneriatele economice și de securitate la Forumul Diplomatic de la Antalya

/ 17 Aprilie, 2026

Relansarea concursului pentru selectarea reprezentanților societății civile în Comitetul de coordonare pentru guvernare deschisă

/ 17 Aprilie, 2026

Președinta Maia Sandu participă la Antalya Diplomacy Forum, la invitația Președintelui Turciei, Recep Tayyip Erdoğan

/ 16 Aprilie, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu fostul Președinte al Poloniei, Aleksander Kwaśniewski

/ 16 Aprilie, 2026

Reprezentanții politici în procesul de negocieri pentru reglementarea transnistreană s-au întrunit în a doua reuniune de lucru din anul 2026

/ 16 Aprilie, 2026

Dialog dintre autoritățile centrale și cele locale, la Comrat: „Doar prin cooperare și respect reciproc vom putea să asigurăm dezvoltarea durabilă a regiunii și întregii țări”

/ 16 Aprilie, 2026

Șefa statului, la evenimentul de comemorare a victimelor foametei din 1946–1947: „Când adevărul este spus, chiar și după decenii, aduce dreptate”

/ 16 Aprilie, 2026

Mesajul Președintei Maia Sandu la evenimentul de comemorare a victimelor foametei din 1946–1947

/ 15 Aprilie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu a adus un omagiu maestrului Gheorghe Urschi: „Îi mulțumim pentru tot ce ne-a dăruit - umorul prin care ne-a unit, gândurile care ne-au făcut mai conștienți, lumina pe care a adus-o în sufletele noastre”

/ 15 Aprilie, 2026

Republica Moldova își consolidează mecanismul de implementare a sancțiunilor internaționale, cu sprijinul Uniunii Europene

/ 15 Aprilie, 2026

Guvernul accelerează dezvoltarea infrastructurii regionale de gestionare a deșeurilor