ro

 

Oficial
09 Aprilie, 2026 / 11:22
/ 11 Noiembrie, 2022

„Sprijinul Franței ne va ajuta să gestionăm mai eficient procesul de aderare la UE”, a declarat vicepremierul Nicu Popescu

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 11 nov. /MOLDPRES/. Vicepremierul Nicu Popescu, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene a avut, la Paris, o întrevedere cu Emmanuel Puisais-Jauvin, secretar general francez pentru afaceri europene și consilier al prim-ministrului pentru Europa. Franța susține drumul nostru ireversibil spre Uniunea Europeană, informează MOLDPRES cu referire la Biroul de presă al MAEIE.

„Am discutat despre modul de funcționare a Secretariatului pentru afaceri europene și schimbul de bune practici cu țara noastră. Am stabilit un parteneriat pentru un schimb de informații și coordonare atât în plan politic, cât și din partea administrației publice. Acest sprijin va ajuta în timp instituțiile noastre să gestioneze mai eficient procesul de aderare la UE”, a spus ministrul Nicu Popescu.

Un alt rezultat concret al discuției este organizarea în timpul apropiat a unui program de stagiere pentru funcționari moldoveni care să meargă pentru un schimb de experiență în domeniul afacerilor europene.

„Ne-am referit și la desfășurarea în anul 2023 a Summitului Comunității Politice Europene. Partenerii francezi au comunicat disponibilitatea de a ne oferi suport în organizarea acestei prestigioase reuniuni internaționale”, a conchis șeful diplomației de la Chișinău.

În zilele de 10-11 noiembrie, vicepremierul Nicu Popescu efectuează o vizită de lucru la Paris.

Foto: MAEIE


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Ședința săptămânală a Comisiei Unificate de Control din 2 aprilie 2026

/ Acum 6 zile

Întrevedere vicepremierului pentru reintegrare cu Ambasadorul României în Republica Moldova

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu primarii din raionul Ocnița despre dezvoltarea localităților și regiunii de nord a țării

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, raionul Ocnița, unde 260 de gospodării beneficiază de acces la apă, cu sprijinul Guvernului 

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu efectuează o vizită de lucru în raionul Ocnița

/ Acum 7 zile

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Reforma administrației publice locale este una dintre cele mai importante pentru Republica Moldova”

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu, la Riga: „Letonia știe ce înseamnă să îți recâștigi libertatea. De aceea vocea ei contează”

/ Acum 7 zile

Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul Letoniei

/ Acum 7 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadoarea Suediei în Republica Moldova

/ Acum 7 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Președintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs

/ Acum 7 zile

Noi reguli pentru protejarea sănătății lucrătorilor expuși riscurilor profesionale

/ Acum 7 zile

Cazurile de violență vor fi monitorizate unitar la nivel național, pentru prevenție timpurie și intervenție mai eficientă

/ Acum 7 zile

Guvernul înăsprește pedepsele pentru infracțiunile legate de droguri

/ 01 Aprilie, 2026

Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în Irlanda