ro

 

Politică
06 August, 2026 / 08:29
/ 20 Septembrie, 2023

Starea de urgență ar putea fi prelungită cu 60 de zile

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 20 sep. /MOLDPRES/. Starea de urgență în Republica Moldova ar putea fi prelungită cu 60 de zile, începând cu data de 2 octombrie. O hotărâre în acest sens a fost aprobată astăzi de Executiv, în baza deciziei Comisiei pentru Situații Excepționale, transmite MOLDPRES. 

Premierul Dorin Recean a afirmat că în prezent în Republica Moldova „este pace și liniște”. „Avem un mediu securizat din două motive: curajul Ucrainei să lupte în continuare și capacitatea instituțiilor statului să utilizeze instrumentele acordate de Parlament prin instituirea stării de urgență pentru ca noi să ne putem continua viața în mod normal, afacerile să se dezvolte. De asta avem nevoie de prelungirea stării de urgență, ca sa putem să asigurăm un mediu calm și liniștit în Republica Moldova”, a conchis Dorin Recean.

Ministrul Afacerilor Interne, Adrian Efros, a argumentat necesitatea instituirii stării de urgență prin faptul că „riscurile pentru securitatea Republicii Moldova, în contextul războiului din statul vecin, rămân pertinente în continuare”.

„Doar câțiva kilometri despart Republica Moldova de unele zone de conflict, ceea ce o face vulnerabilă la amenințări directe. În același timp, fragmente de drone de luptă și rachete au fost depistate pe teritoriul României și Bulgariei”, a spus Efros.

Ministrul a adăugat că înaintea sezonului rece, există riscuri semnificative ca forțele ruse să intensifice atacurile cu rachete și drone asupra infrastructurii energetice din Ucraina, ceea ce ar putea duce la perturbarea aprovizionării cu energie electrică în țara noastră, așa cum s-a întâmplat în sezonul rece anterior. „În acest context, prelungirea stării de urgență ar permite Guvernului să ia măsuri pentru a asigura și a consolida securitatea energetică a țării”, a menționat ministrul.

Documentul urmează a fi prezentat spre aprobare Parlamentului.

Ultima dată, starea de urgență în Republica Moldova a fost prelungită cu 60 de zile începând cu 3 august curent. Starea de urgență în țara noastră a fost instituită la 24 februarie 2022, odată cu declanșarea războiului din Ucraina.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi a onorat, la Kiev, memoria celor căzuți pentru libertatea Ucrainei: „Acest război trebuie să înceteze”

/ Acum 3 zile

„A venit timpul”. Vasile Tofan explică de ce a renunțat la cariera din mediul de afaceri pentru a prelua funcția de premier. Ce crede Igor Grosu despre noul șef al Guvernului

/ Acum 3 zile

Republica Moldova și Letonia își consolidează cooperarea. Șefa diplomației letone vine la Chișinău

/ Acum 5 zile

Restricții de circulație în Chișinău. Traficul va fi suspendat pe mai multe străzi

/ Acum 5 zile

Premierul Vasile Tofan a discutat cu omologul său ucrainean, Sergii Korețkii: „Statele noastre au o relație bazată pe încredere și solidaritate, pe care vrem să o transformăm în proiecte concrete”

/ Acum 5 zile

Decizii de inițiere a procesului de amalgamare voluntară au fost aprobate de 85 la sută din primăriile din țară. Alexei Buzu: „Doar prin primării puternice putem oferi servicii calitative și infrastructură modernizată”

/ Acum 5 zile

VIDEO, INTERVIU MOLDPRES // Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Trebuie să convingem fiecare stat membru că Republica Moldova merită să fie în Uniunea Europeană”

/ Acum 5 zile

VIDEO // Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: 85 la sută dintre primării au inițiat amalgamarea voluntară. Urmează etapa proiectelor de dezvoltare

/ Acum 5 zile

VIDEO // Republica Moldova și landul Bavaria vor crea o comisie interguvernamentală pentru cooperare economică

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu despre amalgamarea voluntară: „Vine cu resurse importante pentru proiecte locale”

/ Acum 5 zile

Premierul Bavariei promite sprijin pentru Moldova pe calea europeană: „Republica Moldova trebuie să aibă un loc în Uniunea Europeană”

/ Acum 6 zile

Parlamentul a încheiat sesiunea ordinară de primăvară–vară. Șeful Legislativului, Igor Grosu: „Ne revedem în ședință extraordinară pe 24 august”

/ Acum 6 zile

Achizițiile din domeniul apărării vor avea reguli noi, aliniate standardelor UE

/ Acum 6 zile

Pedepse mai dure pentru traficanții de persoane: Parlamentul elimină posibilitatea suspendării executării pedepsei în cazurile grave