ro

 

Oficial
02 August, 2026 / 19:11
/ 30 Martie, 2023

Statele Unite ale Americii au reconfirmat sprijinul pentru reformele lansate de autorități

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 30 mar. /MOLDPRES/. Asistența oficială de dezvoltare a Statelor Unite ale Americii pentru Republica Moldova și proiectele concrete implementate cu suportul poporului american în diverse domenii, în sprijinul comunităților din țara noastră, au fost discutate la întrevederea premierului Dorin Recean cu Maria Longi, coordonatoarea asistenței pentru Europa și Eurasia de la Departamentul de Stat al SUA, informează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

Potrivit prim-ministrului, susținerea mediului de afaceri, a sectorului agricol și a întreprinderilor mici și mijlocii rămâne a fi o prioritate pentru Executiv, care urmărește dezvoltarea economică a Republicii Moldova.

Coordonatoarea asistenței pentru Europa și Eurasia, Maria Longi, a reiterat că țara sa rămâne antrenată plenar în procesul de dezvoltare a Republicii Moldova și va susține reformele instituționale, lansate de autorități.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Ambasadorii acreditați în Republica Moldova: „Vrem să transformăm sprijinul extern în investiții și oportunități pentru cetățeni”

/ Acum 4 zile

Circa 130 de milioane de euro vor fi investite în modernizarea infrastructurii de irigare

/ Acum 4 zile

„Independența care ne unește”: Programul de evenimente dedicate celor 35 de ani de independență, aprobat de Guvern

/ Acum 4 zile

Reguli noi pentru autorizarea proiectelor strategice de infrastructură de transport

/ Acum 4 zile

Mai multe oportunități de investiții și modernizare a agriculturii, prin proiectul „Livada Moldovei II”

/ Acum 4 zile

Noi măsuri pentru renovarea energetică a blocurilor de locuit

/ Acum 4 zile

Statul va acoperi jumătate din cheltuielile companiilor care pregătesc elevi prin învățământul dual

/ Acum 4 zile

Stocurile de medicamente vor fi monitorizate zilnic, la nivel național

/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova, Paun Rohovei

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o întrevedere cu Ambasadoarea Uniunii Europene în Republica Moldova, Iwona Piórko

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan va efectua o vizită oficială la București

/ Acum 5 zile

Parteneriatul moldo-român și parcursul european al Republicii Moldova, discutate de Premierul Vasile Tofan și ambasadorul României, Cristian-Leon Țurcanu

/ Acum 5 zile

Premierul Vasile Tofan, după ședința CNMC: „Vom interveni înainte ca problemele să se transforme în crize mai mari, vom proteja oamenii și vom asigura continuitatea serviciilor”

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu participanții la piața de carburanți despre măsurile de asigurare a pieței interne