ro

 

Oficial
07 Februarie, 2026 / 13:14
/ 23 Septembrie, 2022

Strategia de dezvoltare a domeniului afacerilor interne pentru anii 2022-2030 a fost aprobată de Executiv

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 23 sep. /MOLDPRES/. Cabinetul de miniștri a aprobat astăzi Strategia de dezvoltare a domeniului afacerilor interne (SDDAI) pentru anii 2022-2030. Documentul stabilește viziunea de dezvoltare strategică a sistemului afacerilor interne într-un mod sustenabil și funcțional, bazat pe aplicarea legii, protejarea interesului cetățeanului și prestarea serviciilor de calitate, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului. 

Strategia prevede o nouă abordare a domeniilor specifice sistemului afacerilor interne, cu accent pe efectele și beneficiile care se produc pentru cetățeni, astfel încât mediul social să rămână stabil și sigur, iar nivelul infracționalității să fie menținut scăzut. 

Noua abordare a strategiei de dezvoltare a fost determinată și de mediul instabil, generat de războiul din Ucraina, și de lipsa documentelor de politici publice din domeniile de competență atribuite MAI, cele vechi fiind expirate încă în anul 2020. Pentru elaborarea strategiei au fost luate în calcul noile riscuri regionale -  pe lângă analizele efectuate pe domeniile de intervenție pe timp de pace, sunt trasate priorități ce țin de sporirea capacității rezilienței țării la situații de criză. 

„Elaborarea strategiei a început pe timp de pace dar, pe măsură ce amenințările aduse de război au început să se concretizeze, experții au adaptat și inovat instrumentele uzuale, inclusiv pentru situații de criză, astfel încât răspunsul nostru să fie optim, să avem mecanisme de reacție flexibile, iar rezultatul să fie focusat și imediat”, a declarat ministrul Afacerilor Interne, Ana Revenco.

Pentru implementarea strategiei, vor fi elaborate șase programe sectoriale pe sub-domeniile de activitate ale MAI, și anume: ordine și securitate publică; prevenirea și combaterea criminalității; managementul integrat al frontierei de stat; gestionarea fluxului migrațional, azilului și integrării străinilor; prevenirea și gestionarea situațiilor de urgență; formarea profesională, integritatea și digitalizarea.

La baza noului document de politici publice stau prevederile Acordului și Agendei de Asociere dintre Uniunea Europeană și Republica Moldova, precum și a Foii de parcurs a MAI, în contextul obținerii statutului de țară candidat la aderare în UE. La fel, documentul se aliniază la obiectivele de dezvoltare durabilă ale agendei ONU 2030.

Totodată, prioritățile și obiectivele strategice sunt formulate în vederea realizării Programului de activitate a Guvernului „Moldova vremurilor bune” și proiectului Strategiei naționale de dezvoltare „Moldova 2030”. În vederea realizării strategiei naționale de dezvoltare, domeniul afacerilor interne este unul important - spre exemplu, un stat european este imposibil de construit fără o poliție prietenoasă în comunitate, iar dezvoltarea economică a țării este imposibil de asigurat fără a oferi un sentiment de siguranță investitorilor interni și externi. 

La elaborarea proiectului strategiei au fost implicați atât experți naționali, cât și internaționali, precum și reprezentanți ai autorităților publice centrale și locale. La fel, proiectul a fost supus consultărilor publice.

Foto: Guvern 


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Sprijin baltic pentru integrarea europeană a Republicii Moldova, la deschiderea sesiunii parlamentare de primăvară

/ Acum 3 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu șefii legislativelor statelor baltice: „Vom continua să transformăm această solidaritate în cât mai multe acțiuni concrete”

/ Acum 4 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadorul Ungariei în Republica Moldova, Sándor Szabó

/ Acum 5 zile

Reforma administrației publice locale, discutată pe platforma Comisiei pentru administrație publică și dezvoltare regională: „Reforma este una națională, ne-o asumăm cu toții, în beneficiul cetățenilor”

/ Acum 5 zile

Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu însărcinatul cu afaceri ad interim al Ambasadei Spaniei în Republica Moldova

/ Acum 5 zile

Începe sesiunea parlamentară de primăvară 2026

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu a vizitat vinăria Purcari

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Asistentul adjunct al Secretarului de Stat al SUA, Christopher Smith

/ Acum 7 zile

FOTO // Investiții în infrastructură și comunități locale, discutate de președintele Parlamentului, Igor Grosu, la Sângerei

/ 30 Ianuarie, 2026

Președinții parlamentelor din Statele Baltice vor efectua o vizită oficială în Republica Moldova

/ 29 Ianuarie, 2026

Șeful Guvernului, Alexandru Munteanu, s-a întâlnit cu autoritățile și un grup de cetățeni din Feștelița, localitate cu cel mai înalt nivel de eficientizare energetică

/ 29 Ianuarie, 2026

O afacere pomicolă modernă din satul Olănești, raionul Ștefan Vodă, vizitată de premierul Alexandru Munteanu

/ 29 Ianuarie, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu primarii din raionul Ștefan Vodă

/ 29 Ianuarie, 2026

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri: „Integrarea europeană și reintegrarea țării sunt două procese distincte, fiecare cu propria dinamică. Ele trebuie gestionate simultan.”