ro

 

Oficial
02 Iunie, 2026 / 21:30
/ 31 Mai, 2023

Trei poduri peste Prut vor fi reconstruite până la finele anului 2027

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 31 mai. /MOLDPRES/. Guvernul a aprobat astăzi ratificarea Acordurilor moldo-române de modernizare a trei poduri transfrontaliere peste Prut, semnate la 9 mai curent. Documentul prevede reconstruirea și reabilitarea podurilor Leuşeni (Republica Moldova) – Albiţa (România), Cahul (Republica Moldova)  – Oancea (România) și Sculeni (Republica Moldova) – Sculeni (România), a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

Modernizarea podurilor va fluidiza traficul între cele două state, va facilita comerțul pe piața internă și cea internațională, precum și va oferi beneficii concrete pentru sporirea conectivității țării noastre între țările Uniunii Europene și estul Europei.

Lucrările de reparație vor fi finanțate de Guvernul României până la finele anului 2027 și sunt parte a Strategiei naționale de dezvoltare „Moldova Europeană 2030”.

Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Executarea bugetului pentru anul 2025: Guvernul investește în servicii mai bune pentru oameni – pensii indexate, sprijin social extins și acces la mai multe servicii medicale

/ Acum 6 zile

10 spitale din Chișinău și Bălți vor fi renovate cu sprijinul Uniunii Europene

/ Acum 6 zile

Guvernul a aprobat măsuri pentru stabilizarea pieței carburanților și deblocarea capacităților din rețelele electrice

/ Acum 6 zile

Moldovenii care muncesc în Canada sau Ucraina vor putea beneficia de pensii 

/ Acum 6 zile

Șefa statului, Maia Sandu, a primit scrisorile de acreditare din partea mai multor ambasadori

/ Acum 7 zile

Consiliului Național de Securitate: Nu există riscuri privind asigurarea Republicii Moldova cu resurse energetice

/ Acum 7 zile

Fondurile europene – oportunități concrete pentru afaceri, investiții și dezvoltare

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu ministrul apărării al Slovaciei, Robert Kaliňák

/ Acum 7 zile

Șefa statului a semnat decretul privind acordarea cetățeniei Republicii Moldova domnului Traian Băsescu

/ 25 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu convoacă Consiliul Național de Securitate

/ 25 Mai, 2026

Președinta Republicii Moldova a semnat decretul de retragere a cetățeniei pentru 5 persoane

/ 24 Mai, 2026

„Învață în Moldova” - Premierul Alexandru Munteanu, în fața a 4.000 de absolvenți: „Fiți mândri de țara voastră și construiți-vă viitorul acasă”

/ 23 Mai, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la inaugurarea Centrului Național de Tenis

/ 23 Mai, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a mers în localitățile afectate de ploile puternice și viituri din raionul Călărași