ro

 

Oficial
10 Mai, 2026 / 10:04
/ 03 Noiembrie, 2021

UE acordă un grant în valoare de 1,16 mln euro pentru consolidarea cercetării și inovării

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 nov. /MOLDPRES/. Cabinetul de miniștri a aprobat astăzi semnarea Contractului de grant pentru participarea Republicii Moldova la Programul Uniunii Europene „Orizont 2020". Contractul, în valoare de 1,16 mln de euro, va fi semnat în scopul consolidării și dezvoltării domeniilor cercetării și inovării în Republica Moldova, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

Prin intermediul grantului, Ministerul Educației și Cercetării își propune să impulsioneze proiecte de cercetare pe probleme stringente, să dezvolte politici eficiente pentru susținerea tinerilor cercetători, dar și să asigure sprijin financiar adecvat pentru organizarea concursurilor de cercetare destinate tinerilor.

Totodată, acesta va fi utilizat și pentru realizarea concursurilor de cercetare și inovare pe domeniile specializării inteligente (energetică, biofarmaceutică, agricultură și procesarea alimentelor, TIC), fapt care va contribui la poziționarea țării pe piețe/nișe specifice la nivel internațional, facilitând atragerea investițiilor private.

De asemenea, finanțarea obținută va asigura promovarea integrării Republicii Moldova în Spațiul European de Cercetare și va spori impactul cercetărilor științifice asupra dezvoltării economiei naționale și a societății în ansamblu.

Contractul de Grant derivă din Acordul de Finanțare dintre Guvernul Republicii Moldova și Comisia Europeană „Suport pentru implementarea Acordului de Asociere RM – UE", ratificat prin Legea 152/2019.

 Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Secretara de Stat a Carolinei de Nord, Elaine Marshall, la Chișinău

/ Acum 3 zile

Toți copiii cu dizabilități vor beneficia de un ajutor anual de 3000 de lei de 1 iunie

/ Acum 3 zile

Combaterea corupției la nivel înalt și a fraudelor financiare va fi realizată mai operativ și mai eficient

/ Acum 3 zile

Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații electronice în Republica Moldova

/ Acum 3 zile

Instituții mai puternice în domeniul mediului, pentru o gestionare mai bună, control mai eficient și prevenirea încălcărilor 

/ Acum 4 zile

Grupurile de lucru pentru economie s-au întrunit la Chișinău

/ Acum 5 zile

La Copenhaga, Președintele Parlamentului a avut întrevederi cu omologi din mai multe state europene

/ Acum 5 zile

Maia Sandu a participat la reuniunea Coaliției Europene împotriva Drogurilor în cadrul Comunității Politice Europene de la Erevan

/ Acum 5 zile

Viitorul european al Republicii Moldova în centrul atenției unei reuniuni la nivel înalt la Erevan

/ Acum 5 zile

Amalgamare voluntară la Rezina: nouă primării se unesc și vor primi stimulente în valoare de 85 milioane de lei

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Reziliența națională se construiește prin responsabilitate comună, coordonare și pregătire”

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu a primit delegația japoneză condusă de Ministrul Afacerilor Interne și Comunicațiilor, Hayashi Yoshimasa

/ 02 Mai, 2026

Igor Grosu va participa la Conferința președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană

/ 02 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Comunității Politice Europene de la Erevan