Vicepremierul Nicu Popescu a avut o întrevedere cu deputați spanioli
Chişinău, 9 nov. /MOLDPRES/. Viceprim-ministrul Nicu Popescu, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene, a avut o întrevedere cu membrii delegației Comisiei pentru afaceri externe din cadrul Congresului deputaților Regatului Spaniei condusă de Pau Mari-Klose, președintele Comisiei pentru afaceri externe, Grupul parlamentar socialist (PSOE), Antonio Gómez-Reino Varela, Grupul parlamentar Unidas Podemos, Juan José Matarí Sáez, Grupul parlamentar Popular, María Olga Alonso Suárez, Grupul parlamentar Socialist (PSOE), María Valentina Martínez Ferro, Grupul parlamentar Popular, Víctor Manuel Sanchez del Real, Grupul parlamentar VOX, comunică MOLDPRES cu referire la Biroul de presă al MAEIE.
În cadrul întrevederii cu delegația spaniolă oficialul moldovean a vorbit despre agenda bilaterală, acțiunile pe care le întreprind autoritățile în parcursul de integrare europeană a Republicii Moldova, războiul nejustificat al Federației Ruse împotriva Ucrainei, consecințele dramatice ale acestuia pentru regiunea noastră, inclusiv criza energetică cu care se confruntă țara noastră.
„Am mulțumit autorităților spaniole pentru susținerea proceselor de modernizare europeană a Republicii Moldova. Am punctat că suntem onorați să găzduim în anul 2023 cea de-a doua reuniune a Comunității Politice Europene, care se va desfășura în proximitatea președinției rotative a Spaniei în cadrul Consiliului UE, care va începe în iunie 2023.
Am abordat și cooperarea moldo-spaniolă în domeniul apărării și afacerilor interne dar și aprofundarea relațiilor comercial-economice și legăturile oamenilor de afaceri din ambele state.
Am menționat importanța dinamizării ratificării Acordului în domeniul securității sociale dintre țara noastră și Spania, semnat la 21 iulie, la Madrid, dar și examinarea modalităților de reducere a prețurilor la roaming în beneficiul cetățenilor ambelor state”, a spus ministrul Nicu Popescu.
Spania este alături de țara noastră și va oferi suportul necesar pentru a depăși crizele emergente cu care se confruntă regiunea noastră.
Foto: MAEIE
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Secretara de Stat a Carolinei de Nord, Elaine Marshall, la Chișinău
Toți copiii cu dizabilități vor beneficia de un ajutor anual de 3000 de lei de 1 iunie
Combaterea corupției la nivel înalt și a fraudelor financiare va fi realizată mai operativ și mai eficient
Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații electronice în Republica Moldova
Instituții mai puternice în domeniul mediului, pentru o gestionare mai bună, control mai eficient și prevenirea încălcărilor
Grupurile de lucru pentru economie s-au întrunit la Chișinău
La Copenhaga, Președintele Parlamentului a avut întrevederi cu omologi din mai multe state europene
Maia Sandu a participat la reuniunea Coaliției Europene împotriva Drogurilor în cadrul Comunității Politice Europene de la Erevan
Viitorul european al Republicii Moldova în centrul atenției unei reuniuni la nivel înalt la Erevan
Amalgamare voluntară la Rezina: nouă primării se unesc și vor primi stimulente în valoare de 85 milioane de lei
Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Reziliența națională se construiește prin responsabilitate comună, coordonare și pregătire”
Președinta Maia Sandu a primit delegația japoneză condusă de Ministrul Afacerilor Interne și Comunicațiilor, Hayashi Yoshimasa
Igor Grosu va participa la Conferința președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană
Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Comunității Politice Europene de la Erevan
BTA lansează catalogul BG SPA – Sănătate prin apă, în limbile bulgară și engleză
GALERIE FOTO // Vizită la Chișinău de Ziua Europei: președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, și Maia Sandu reconfirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, la Chișinău: Președinția Consiliului Uniunii Europene, alături de Moldova de Ziua Europei
Președinta Maia Sandu: „R. Moldova admiră parcursul Ciprului și credem că moldovenii merită aceeași șansă la stabilitate, prosperitate și pace - în UE”
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința comună de presă cu omologul său cipriot, Nikos Christodoulides
Republica Moldova, mai aproape de UE: primele capitole de negociere ar putea fi deschise în iunie
Premierul Alexandru Munteanu, optimist privind aderarea Republicii Moldova la UE până în 2030: „Responsabilitatea noastră este să demonstrăm că suntem pregătiți”
VIDEO // Mesaj comun la Chișinău: Maia Sandu și Nikos Christodoulides – „O Uniune Europeană mai puternică este o Uniune extinsă”
Președintele Republicii Cipru, Nikos Christodoulides, a fost întâmpinat de șefa statului Maia Sandu, la Președinție
Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Europei: „Europa înseamnă un lucru foarte simplu: respect pentru om, respect pentru dreptul fiecăruia de a trăi în siguranță și cu demnitate în propria țară”
Cod galben de ploi puternice. Salvatorii îndeamnă cetățenii să respecte regulile de securitate
Ucraina și Rusia au încheiat un armistițiu de trei zile
GALERIE FOTO // Orășelul European a fost inaugurat în inima capitalei de Ziua Europei
Orășelul European, inaugurat în PMAN de Ziua Europei – sărbătoare a păcii, unității și diversității
ZIUA EUROPEI // Ambasadorul Italiei, Giuseppe Maria Perricone: „Suntem onorați să vă fim alături în acest moment crucial pentru viitorul Moldovei”
CFM a recepționat un nou lot de tehnică feroviară, destinat modernizării infrastructurii pe tronsonul Bender – Basarabeasca – Etulia – Giurgiulești