Vicepremierul Nicu Popescu va întreprinde o vizită la Moscova
Chişinău, 16 nov. /MOLDPRES/. În perioada 16-17 noiembrie, șeful diplomației Republicii Moldova Nicu Popescu va efectua o vizită la Moscova, la invitația omologului rus, informează MOLDPRES.
Biroul de presă al MAEIE a relatat agenției că programul vizitei include întrevederi cu ministrul Afacerilor Externe Serghei Lavrov, cu șeful-adjunct al administrației președintelui Federației Ruse, Dmitri Kozak și președintele Comitetului pentru afaceri internaționale al Consiliului Federației, Grigori Karasin.
De asemenea, vicepremierul Nicu Popescu, în calitatea sa de co-președinte al Comisiei interguvernamentale mixte pentru cooperare comercial-economică, se va întâlni cu Dmitri Patrușev, ministrul Agriculturii al Federației Ruse, co-președintele comisiei.
Miercuri, 17 noiembrie, ora 12:00 (13:00 ora Moscovei), ministrul Nicu Popescu și omologul rus Serghei Lavrov vor susține o conferință de presă. Transmisiunea în direct a evenimentului va putea fi urmărită pe pagina Facebook a Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene.
Foto: MAEIE
Guvernul a lansat Conceptul reformei administrației publice locale
Guvernul menține starea de urgență în domeniul energetic. Premierul Alexandru Munteanu: Situația de pe piețele externe rămâne volatilă
Reguli noi la comercializarea ouălor: Informații mai exacte pe ambalaj și evidență mai strictă a produselor
Guvernul simplifică raportarea accidentelor de muncă și îmbunătățește colectarea datelor
Acces mai bun la tratamente: Guvernul modernizează sistemul de autorizare a medicamentelor
Implicarea autorităților naționale în procesul de programare pe Interreg în contextul noului cadru financiar multianual al UE pentru perioada 2028-2034
INTERVIU MOLDPRES │Valeriu Chiveri: „Reintegrarea graduală în diferite domenii reprezintă calea spre o soluționare durabilă a conflictului transnistrean”.
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu șeful Misiunii Comitetului Internațional al Crucii Roșii
Șefa statului va întreprinde o vizită oficială în Irlanda, țară care va deține din iulie președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene
Agenția Moody's îmbunătățește ratingul Republicii Moldova la B2, cel mai bun nivel din ultimii 25 de ani
Autoritățile intensifică măsurile de prevenire și intervenție pe Nistru, în contextul unui nou val de poluare anticipat
Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”
Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit într-o nouă ședință de lucru
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a discutat cu ambasadorul Republicii Federale Germania în Republica Moldova
Deficitul de cadre didactice în învățământul general, în scădere în ultimii ani
Premierul ucrainean Iulia Sviridenko spune că se simte mai încrezătoare în sprijinul SUA după o vizită la Washington
Șeful Legislativului Igor Grosu, despre problema transnistreană: „Formatul 5+2 este mort, nu mai acceptăm discuții fără sens”
Evoluțiile în domeniul combaterii spălării banilor și al aplicării sancțiunilor internaționale, discutate de guvernatoarea BNM cu reprezentanții Departamentului Trezoreriei SUA
Un tânăr din Criuleni a fost condamnat la 15 ani de închisoare după ce a încercat să-și omoare fratele geamăn
Alegeri locale 2026: CEC anunță începerea campaniei electorale
DOC // BNM pune în circulație moneda comemorativă „In memoriam: Foametea din Basarabia 1946-1947”
Președinta Maia Sandu participă la Antalya Diplomacy Forum, la invitația Președintelui Turciei, Recep Tayyip Erdoğan
Speakerul Igor Grosu va efectua o vizită oficială în Austria
Cotații în creștere pentru euro și dolar, anunțate de BNM
Agenda evenimentelor, vineri, 17 aprilie
DOC // Noile reguli de comercializare a ouălor, publicate în Monitorul Oficial
Igor Grosu: „Schimbarea regimului din Ungaria elimină un obstacol pentru integrarea noastră europeană”
Preşedintele Parlamentului taxează tentativele diplomatului rus Oleg Ozerov de a o vizita pe Evghenia Guțul în închisoare: „Nu-i treaba lui”
Igor Grosu confirmă: Conducerea trupelor ruse din regiunea transnistreană, declarată indezirabilă în Republica Moldova
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu fostul Președinte al Poloniei, Aleksander Kwaśniewski