ro

 

Oficial
26 Iunie, 2026 / 10:39
/ 22 Ianuarie, 2021

Vicepremierul Olga Cebotari a avut o întrevedere cu șeful Misiunii OSCE în R. Moldova, Claus Neukirсh

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 ian. /MOLDPRES/. Viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Olga Cebotari, a avut o întrevedere cu șeful Misiunii OSCE în Republica Moldova, Claus Neukirch, comunică MOLDPRES cu referire la Biroul politici de reintegrare.

În cadrul întrevederii, cei doi oficiali au avut un schimb de opinii referitor la prioritățile curente în procesul de negocieri pentru reglementarea transnistreană și în realizarea eficientă a politicilor de reintegrare a țării.

Unul dintre subiectele-cheie a discuției a constituit vizita de lucru în Republica Moldova, în perioada 26-28 ianuarie curent a Reprezentantului Special al Președinției în exercițiu a OSCE pentru reglementarea transnistreană, Thomas Mayr Harting.

Viceprim-ministrul pentru Reintegrare a dat asigurări că va impulsiona în continuare activitatea grupurilor sectoriale de lucru cu participarea experților de pe cele două maluri ale Nistrului, menționând că joi a avut loc ședința grupurilor de lucru pentru dezvoltarea transportului auto și infrastructurii drumurilor, iar în data de 22 ianuarie curent vor avea alte două ședințe ale experților de profil, pe probleme vamale și pentru ocrotirea sănătății, ultimul grup practic revenind la dialog după o pauză îndelungată (ultima ședință a avut loc în data de 06 martie 2020).

Totodată, întru identificarea unor soluții viabile la cele mai actuale probleme cu care se confruntă locuitorii de pe ambele maluri ale Nistrului, a fost accentuată intenția și necesitatea activizării în perioada apropiată a interacțiunii dintre experții de la Chișinău și Tiraspol și pe alte sectoare de responsabilitate.

De asemenea, cei doi oficiali au efectuat un schimb de opinii cu privire la ședința de lucru a reprezentanților politici în procesul de negocieri pentru reglementarea transnistreană din partea Chișinăului şi Tiraspolului din 20 ianuarie curent și impactul acesteia întru stimularea realizării angajamentelor convenite în așa-numitul pachet Berlin+.

Vicepremierul a exprimat sincere mulțumiri șefului Misiunii OSCE pentru deschiderea manifestată și suportul acordat în asigurarea continuității mecanismului de compensare a cheltuielilor de acomodare în proximitatea locului de serviciu a cadrelor medicale cu domiciliu în regiunea transnistreană, precum și a informat despre demararea în perioada apropiată a unei campanii de informare despre regulile necesare de respectat în vederea participării în traficul rutier internațional a autovehiculelor din raioanele de est ale țării.

Totodată, în cadrul întrevederii au fost discutate și alte subiecte de actualitate reflectate în agendă de negocieri pentru reglementarea transnistreană, precum și soluțiile care pot fi identificate pentru apropierea celor două maluri ale Nistrului.

Oficialii au convenit să asigure un dialog permanent în continuare cu toți partenerii formatului „5+2”.

foto: Biroul de reintegrare


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu, de Ziua Suveranității: ,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”

/ Acum 3 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și-a început vizita oficială în Republica Cehă cu întrevederi dedicate cooperării și dezvoltării locale

/ Acum 3 zile

Declarație comună în urma celui de-al doilea Summit Republica Moldova – UE

/ Acum 3 zile

Maia Sandu la Summitul UE – Moldova: „Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”

/ Acum 3 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la Summitul UE - Republica Moldova

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la Festivalul „DescOperă”: „O țară care investește în cultură, investește, de fapt, în ceea ce va rămâne după noi”

/ Acum 6 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va efectua o vizită oficială în Republica Cehă

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu grup de fermieri, la Guvern: „Cele mai bune decizii se iau atunci când stăm la aceeași masă și vorbim deschis”

/ Acum 6 zile

Peste 60 de milioane de euro pentru școli moderne și spitale eficiente energetic, cu sprijinul BEI și UE. Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare proiect este încă un pas spre o Moldova în care serviciile publice sunt mai bune”

/ Acum 6 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare a adus un omagiu participanților la acțiunile de apărare a independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova

/ Acum 6 zile

Reprezentanții Cancelariei de Stat au participat la reuniunile Comitetelor Programului Interreg Europe

/ Acum 7 zile

Studiul de fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”

/ Acum 7 zile

Studiul de pre-fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”

/ Acum 7 zile

Proiectele prioritare în domeniul energetic, discutate de Prim-ministrul Alexandru Munteanu și reprezentanții Grupului Băncii Mondiale