Vicepremierul Olga Cebotari a avut o întrevedere cu șeful Misiunii OSCE în R. Moldova, Claus Neukirсh
Chişinău, 22 ian. /MOLDPRES/. Viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Olga Cebotari, a avut o întrevedere cu șeful Misiunii OSCE în Republica Moldova, Claus Neukirch, comunică MOLDPRES cu referire la Biroul politici de reintegrare.
În cadrul întrevederii, cei doi oficiali au avut un schimb de opinii referitor la prioritățile curente în procesul de negocieri pentru reglementarea transnistreană și în realizarea eficientă a politicilor de reintegrare a țării.
Unul dintre subiectele-cheie a discuției a constituit vizita de lucru în Republica Moldova, în perioada 26-28 ianuarie curent a Reprezentantului Special al Președinției în exercițiu a OSCE pentru reglementarea transnistreană, Thomas Mayr Harting.
Viceprim-ministrul pentru Reintegrare a dat asigurări că va impulsiona în continuare activitatea grupurilor sectoriale de lucru cu participarea experților de pe cele două maluri ale Nistrului, menționând că joi a avut loc ședința grupurilor de lucru pentru dezvoltarea transportului auto și infrastructurii drumurilor, iar în data de 22 ianuarie curent vor avea alte două ședințe ale experților de profil, pe probleme vamale și pentru ocrotirea sănătății, ultimul grup practic revenind la dialog după o pauză îndelungată (ultima ședință a avut loc în data de 06 martie 2020).
Totodată, întru identificarea unor soluții viabile la cele mai actuale probleme cu care se confruntă locuitorii de pe ambele maluri ale Nistrului, a fost accentuată intenția și necesitatea activizării în perioada apropiată a interacțiunii dintre experții de la Chișinău și Tiraspol și pe alte sectoare de responsabilitate.
De asemenea, cei doi oficiali au efectuat un schimb de opinii cu privire la ședința de lucru a reprezentanților politici în procesul de negocieri pentru reglementarea transnistreană din partea Chișinăului şi Tiraspolului din 20 ianuarie curent și impactul acesteia întru stimularea realizării angajamentelor convenite în așa-numitul pachet Berlin+.
Vicepremierul a exprimat sincere mulțumiri șefului Misiunii OSCE pentru deschiderea manifestată și suportul acordat în asigurarea continuității mecanismului de compensare a cheltuielilor de acomodare în proximitatea locului de serviciu a cadrelor medicale cu domiciliu în regiunea transnistreană, precum și a informat despre demararea în perioada apropiată a unei campanii de informare despre regulile necesare de respectat în vederea participării în traficul rutier internațional a autovehiculelor din raioanele de est ale țării.
Totodată, în cadrul întrevederii au fost discutate și alte subiecte de actualitate reflectate în agendă de negocieri pentru reglementarea transnistreană, precum și soluțiile care pot fi identificate pentru apropierea celor două maluri ale Nistrului.
Oficialii au convenit să asigure un dialog permanent în continuare cu toți partenerii formatului „5+2”.
foto: Biroul de reintegrare
Guvernul alocă compensații de 1,8 milioane de lei pentru victime ale represiunilor politice
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu coraportorii comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
Republica Moldova deschide negocierile pe Clusterul „Valori fundamentale”. Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Aderarea la Uniunea Europeană rămâne prioritatea noastră absolută”
Președinta Maia Sandu a salutat deschiderea negocierilor de aderare la UE pe grupul de capitole „Valori fundamentale”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova
Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană
Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre
Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern
Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară
Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”
Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare
Programul „DAR 1+3”: 33 de localități vor primi finanțare pentru dezvoltare și proiecte de infrastructură
VIDEO // Parcursul european al Republicii Moldova, discutat de Igor Grosu cu președintele Senatului Cehiei
METEO // Temperaturi de până la 35 de grade pe 23 iunie
Ministrul Culturii a discutat cu reprezentanta UNFPA despre rolul culturii în consolidarea comunităților
Summit UE-Moldova // Liderii europeni reafirmă că viitorul Republicii Moldova este în Uniunea Europeană: „Reformele deschid ușa aderării”
Experiența României în accesarea fondurilor UE, prezentate autorităților din Republica Moldova
Programul național „Smart Moldova” va fi implementat cu sprijinul Centrului Comun de Cercetare al UE
UE reconfirmă sprijinul pentru parcursul european al R. Moldova. Cristina Gherasimov: „Locul țării noastre este în Uniunea Europeană”
Declarație comună în urma celui de-al doilea Summit Republica Moldova – UE
Rezerviștii Forțelor Armate vor participa la antrenamente de instruire
BTA: Bucătarul Nikolay Genchev a câștigat locul I la Campionatul Național de Paella de la Burgas
ARMENPRESS // Autoritățile din Erevan pregătesc festivitățile Vardavar într-un format nou
Subvenții în valoare de peste 19 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA în ultima săptămână
Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră își consolidează cooperarea printr-un nou acord de colaborare
Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare reușită în parcursul european este rezultatul muncii pe care o facem aici, acasă”
Președintele Consiliului European, António Costa: „Vom susține Republica Moldova la fiecare pas spre aderarea la UE”
Președinta Maia Sandu: „R. Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole. Este o cursă pe care vrem să o câștigăm”