Vicepremierul Olga Cebotari și elevi de la un liceu din Bender au plantat flori și copaci de Ziua Mondială a Copilului
Chişinău, 1 iun. /MOLDPRES/. Elevii de la Liceul Teoretic „Alexandru cel Bun” din Bender, în comun cu viceprim-ministrul în exercițiu Olga Cebotari, directoarea instituției de învățământ și reprezentanții Biroului politici de reintegrare au plantat astăzi copaci și flori în parcul amplasat pe teritoriul Școlii de tip internat pentru copii orfani și rămași fără îngrijirea părinților din Bender, comunică MOLDPRES cu referire la Biroul pentru reintegrare.
Evenimentul s-a desfășurat cu prilejul serbării Zilei Mondiale a Copilului și a avut loc la inițiativa viceprim-ministrului Olga Cebotari, care a oferit copiilor daruri simbolice, a discutat și a ascultat pe fiecare în parte.
„Toți voi sunteți speranța într-un viitor mai bun. Este obligația noastră să vă asigurăm șanse echitabile și sprijin adecvat astfel încât voi copiii de astăzi să deveniți adulții responsabili, împliniți și implicați de mâine” – a menționat Olga Cebotari în adresare către elevi.
De asemenea, oficialul a dat asigurări că autoritățile de la Chișinău mențin într-un vizor permanent activitatea liceului, așa precum se procedează în cazul tuturor școlilor cu predare în grafie latină din Bender, Tiraspol, Râbnița și din raionul Dubăsari și se întreprind toate eforturile posibile pentru rezolvarea problemelor întâmpinate de acestea și asigurarea funcționalității neîncetate.
„Ați făcut eforturi extraordinare și v-ați adaptat diferitor situații și circumstanțe, înțelegând astfel că educația rămâne la fel de importantă în tot acest timp, urez succese profesorilor și învățăceilor care vor susține în curând examenele de evaluare de la finele anului de studii”, a conchis vicepremierul.
foto: Biroul pentru reintegrare
Prim-ministrul Alexandru Munteanu întreprinde o vizită de lucru în municipiul Bălți
Vicepremierul pentru reintegrare a participat la reuniunea Comitetului politic și de securitate al Consiliului Uniunii Europene
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Secretara de Stat a Carolinei de Nord, Elaine Marshall, la Chișinău
Toți copiii cu dizabilități vor beneficia de un ajutor anual de 3000 de lei de 1 iunie
Combaterea corupției la nivel înalt și a fraudelor financiare va fi realizată mai operativ și mai eficient
Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații electronice în Republica Moldova
Instituții mai puternice în domeniul mediului, pentru o gestionare mai bună, control mai eficient și prevenirea încălcărilor
Grupurile de lucru pentru economie s-au întrunit la Chișinău
La Copenhaga, Președintele Parlamentului a avut întrevederi cu omologi din mai multe state europene
Maia Sandu a participat la reuniunea Coaliției Europene împotriva Drogurilor în cadrul Comunității Politice Europene de la Erevan
Viitorul european al Republicii Moldova în centrul atenției unei reuniuni la nivel înalt la Erevan
Amalgamare voluntară la Rezina: nouă primării se unesc și vor primi stimulente în valoare de 85 milioane de lei
Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Reziliența națională se construiește prin responsabilitate comună, coordonare și pregătire”
Președinta Maia Sandu a primit delegația japoneză condusă de Ministrul Afacerilor Interne și Comunicațiilor, Hayashi Yoshimasa
Peste 13 mii de tone de benzină și motorină, importate în ultima săptămână în Republica Moldova
Vicepremierul Mihai Popșoi oferă detalii despre agenda Sesiunii Ministeriale a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei: „Vom valorifica plenar deschiderea prietenilor noștri față de R. Moldova”
Peste 16 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână
VIDEO // Un tânăr, reținut pentru obținerea unor profituri ilicite prin punerea în circulație a bancnotelor contrafăcute
Președintele finlandez spune că este timpul ca Europa să stabilească un contact direct cu Rusia
Cristina Gherasimov, la reuniunea informală a Consiliului Afaceri Generale al UE: „Republica Moldova rămâne ferm angajată pe calea reformelor și a integrării europene”
Decesul minorului de 16 ani, într-o unitate militară de la Cahul. Poliția a inițiat o cauză penală pentru încălcarea regulilor de mânuire a armei
Regulile de admitere în învățământul profesional tehnic au fost modificate
Ministrul Dorin Junghietu: „Dezvoltarea capacităților de stocare a energiei este o prioritate strategică pentru Republica Moldova”
Ziua ușilor deschise la Casa Națională de Asigurări Sociale: oportunități de angajare și experiență practică
Lucrări de reconstrucție a terminalului de pasageri al Aeroportului Internațional „Eugen Doga” – Chișinău. Procedura de licitație a fost relansată
Coreea de Nord ar fi câștigat până la 13 miliarde de dolari din războiul Rusiei împotriva Ucrainei
Artiști din 11 țări vor participa la Festivalul Internațional al Artelor Scenice BITEI 2026, organizat la Chișinău în perioada 21-31 mai
GALERIE FOTO // „Terapie în grup”, PREMIERĂ la Teatrul Național „Satiricus I.L. Caragiale”
PREMIERĂ la Teatrul Național „Satiricus I.L. Caragiale”. O comedie muzicală despre adevăr, terapie și regăsire
Primăria capitalei anunță începerea lucrărilor de reabilitare a străzii 31 August, pe porțiunea cu caldarâm