ro

 

Oficial
26 Februarie, 2026 / 17:10
/ 16 Iunie, 2022

Vicepremierul pentru reintegrare a discutat cu un oficial european

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 16 iun. /MOLDPRES/. Viceprim-ministrul Oleg Serebrian a avut astăzi o întrevedere cu Şefa Secției măsuri de consolidare a încrederii din cadrul Consiliului Europei Anna Capello, însoțită de Șefa-adjunctă a Oficiului Consiliului Europei la Chișinău Giulia Re, informează MOLDPRES cu referire la Biroul politici de reintegrare. 

Discuțiile s-au concentrat pe potențiale inițiative de proiecte menite să stimuleze consolidarea încrederii și să intensifice contactele între locuitorii de pe ambele maluri ale Nistrului, implementarea cărora va fi asigurată prin prisma prevederilor Planului de acțiuni al Consiliului Europei pentru Republica Moldova 2021-2024. 

Vicepremierul a sugerat ca fiind oportune proiectele ce promovează respectarea drepturilor omului și a valorilor democratice în regiunea transnistreană, în sfera educației, culturii și ecologiei, care fortifică cooperarea între tineri, oamenii de artă și de creație, profesioniștii din diverse sfere, exponenții mediului asociativ.

În context, a fost reiterată necesitatea utilizării canalelor neutre de comunicare și de interacțiune în raioanele de est ale țării, cu evitarea sensibilităților pentru politicile de reintegrare a țării și menținerea parteneriatelor în spiritul angajamentelor asumate între Republica Moldova și Consiliul Europei.

Foto: Biroul politici de reintegrare


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu, avertisment cu privire la escrocherii: „Doar hoții cer bani, parole sau propun câștiguri rapide prin telefon sau internet”

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu a vizitat zona industrială din comuna Trușeni: „Curajul și creativitatea mediului privat, în colaborare cu administrația locală, aduc rezultate concrete pentru localnici”

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a vizitat grădinița din comuna Trușeni: „Atunci când administrația locală este activă, rezultatele se văd direct în viața oamenilor”

/ Acum 7 zile

Revocarea Decretului nr. 418-IX din 11.04.2022 privind acordarea unei grațieri

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Japoniei, Kazuyuki Takeuchi

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu 16 primari ai suburbiilor municipiului Chișinău: „Fiecare leu public trebuie transformat în rezultate vizibile pentru oameni”

/ 18 Februarie, 2026

Parcursul european al Republicii Moldova, discutat de premierul Alexandru Munteanu și Ambasadorul Ciprului, Pericles Demetriou Stivaros

/ 18 Februarie, 2026

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a discutat cu parlamentari eleni despre cooperare și integrare europeană

/ 18 Februarie, 2026

Circa 300 de localități rămase anterior neacoperite - incluse în programul de delimitare a bunurilor imobile

/ 18 Februarie, 2026

Guvernul facilitează revenirea cetățenilor moldoveni din diasporă

/ 18 Februarie, 2026

Frontiera Republicii Moldova va fi monitorizată după standarde europene

/ 18 Februarie, 2026

Reguli mai clare privind admisia, șederea și supravegherea străinilor în Republica Moldova

/ 18 Februarie, 2026

Tichetele de vacanță în valoare de 8 700 de lei pentru angajații din Moldova - ajutor pentru concedii și susținere pentru turismul moldovenesc

/ 17 Februarie, 2026

Biroul Congresului Autorităților Locale și Regionale al Consiliului Europei s-a reunit la Chișinău

 


 
/ Acum 3 ore

VIDEO // Vicepremierul Valeriu Chiveri, la negocierile de la Tiraspol: „Obiectivul nostru clar este reintegrarea regiunii transnistrene în spațiul legal al Republicii Moldova”

/ Acum 3 ore

Premierul Alexandru Munteanu, în dialog cu primarii din Nisporeni: „Necesitățile firești ale oamenilor trebuie să fie o normalitate, nu un privilegiu”

/ Acum 3 ore

Numărul tinerilor admiși în învățământul dual, în creștere în ultimii ani. Priorități și investiții anunțate de autorități

/ Acum 3 ore

Proiectul liniei electrice Strășeni–Gutinaș și modernizarea sistemului energetic, discutate la Washington

/ Acum 3 ore

FOTO // Teatrul „B. P. Hașdeu” din Cahul va avea un sediu nou. Vladimir Bolea: „O așteptare de peste 30 de ani se apropie de final”

/ Acum 3 ore

Primul serial socio-educativ pentru copii și adolescenți, lansat în Republica Moldova

/ Acum 3 ore

VIDEO // Doi tineri au fost plasați în arest, iar altul - anunțat în căutare pentru tâlhărie

/ Acum 4 ore

Vicepremierul Mihai Popșoi: „Parteneriatul solid dintre Consiliul Europei și OSCE permite un răspuns comun și eficient la provocările actuale”

/ Acum 4 ore

Școli reorganizate, clase de sprijin și indemnizații pentru tinerii profesori. Modificările la Codul educației, adoptate de deputați

/ Acum 4 ore

Comisia Europeană lansează premiile dedicate municipalităților mici pentru 2026: în premieră, poate participa şi Republica Moldova

Vezi mai multe