ro

 

Oficial
23 Decembrie, 2025 / 11:41
/ 19 Ianuarie, 2022

Vicepremierul pentru Reintegrare, Oleg Serebrian, a depus jurământul de învestire în funcție

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 19 ian. /MOLDPRES/. Oleg Serebrian, noul viceprim-ministru pentru Reintegrare, a depus astăzi jurământul pentru învestirea în funcție în fața președintelui Republicii Moldova, Maia Sandu, și a prim-ministrei Natalia Gavrilița. Conducerea țării și-a exprimat încrederea că Oleg Serebrian are experiența necesară pentru a avansa în procesul de reglementare a diferendului transnistrean, a relatat agenției MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Guvernului. 

„Sunt convinsă că experiența diplomatică și buna cunoaștere a realităților din Republica Moldova, precum și a situației din regiune, vă vor ajuta să faceți față acestei noi provocări profesionale. Pentru noi, bunăstarea cetățenilor R. Moldova, atât cei de pe malul drept, cât și cei de pe malul stâng, este foarte importantă. Sarcina noastră este de a identifica o soluție pașnică, diplomatică a conflictului transnistrean, care să respecte integritatea teritorială și suveranitatea Republicii Moldova”, a declarat Maia Sandu. 

„Vicepremierul Serebrian are o carieră lungă și este un diplomat experimentat, bine cunoscut de către partenerii externi. Fiind cumpătat, înțelept și balansat, deține calitățile necesare pentru a gestiona acest dosar complex, într-o perioadă atât de dificilă”, a menționat Natalia Gavrilița.  

Imediat după ceremonia de învestire, Oleg Serebrian a fost prezentat echipei Biroului de Reintegrare. Noul vicepremier a declarat că este pregătit să facă față tuturor provocărilor: „Într-adevăr, este un dosar complicat, cu multe aspecte sensibile în aproape toate domeniile: educație, sănătate, circulație, veterani etc. Urmează să întreprindem mai multe acțiuni în acest sens, de aceea contez foarte mult pe sprijinul echipei guvernamentale și al partenerilor externi”.

Oleg Serebrian are o bogată experiență în domeniul diplomației. A ocupat mai multe funcții în Ministerul de Externe, a fost deputat în Parlament, dar și coordonator de programe internaționale. În perioada 2010-2015 a fost ambasador al Republicii Moldova în Franța, iar din 2015 până în 2022 - ambasador în Germania. Funcția pe care a deținut-o până la actuala numire, a fost cea de director al Institutului Diplomatic de pe lângă Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Republicii Elene în Republica Moldova

/ Acum 5 zile

Guvernul lansează ediția III a Programului Național „Servicii de creșe publice – Părinți angajați, copii la creșe”

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu echipa Fondului Monetar Internațional, la încheierea misiunii

/ Acum 6 zile

Autorizațiile pentru activitățile industriale și economice cu impact asupra mediului vor fi eliberate prin intermediul unui ghișeu unic

/ Acum 6 zile

Guvernul va oferi granturi grupurilor de întreprinderi mici și mijlocii care dezvoltă în comun soluții de energie verde

/ Acum 6 zile

Guvernul a aprobat cuantumul salariului minim și mediu pentru anul 2026

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu a avut întrevederi cu oficiali de rang înalt ai Regatului Țărilor de Jos, la Haga

/ Acum 6 zile

La Bender a avut loc ședința experților pe probleme economice și statistice

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu la Conferința diplomatică pentru instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina: „Dacă agresiunea nu este pedepsită, riscul de noi războaie crește”

/ Acum 6 zile

Măsurile de combatere a criminalității organizate pentru asigurarea securității cetățenilor, discutate la Guvern

/ Acum 6 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la Conferința dedicată adoptării Convenției privind instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy, la Haga

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul dedicat reformei justiției și combaterii corupției: „Reforma justiției este despre viitorul Republicii Moldova – despre încrederea cetățenilor, dezvoltarea economică și locul nostru firesc în familia europeană

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Azerbaidjanului în Republica Moldova, Ulvi Bakhshaliyev