Viceprim-ministrul pentru reintegrare a avut o întrevedere cu Reprezentantul Special al Președinției în exercițiu a OSCE
Chişinău, 6 iul. /MOLDPRES/. Viceprim-ministrul pentru reintegrare Oleg Serebrian a avut o întrevedere cu Reprezentantul Special al Președinției în exercițiu a OSCE pentru procesul de reglementare transnistreană Thomas Mayr-Harting, relatează MOLDPRES cu referire la Biroul politici de reintegrare.
Oficialii au discutat subiecte de actualitate în procesul de reglementare transnistreană. În acest context, a avut loc un schimb de opinii privind dialogul dintre Chișinău și Tiraspol, precum și perspectivele de avansare a procesului de negocieri.
În același timp, viceprim-ministrul a punctat unele probleme stringente din regiune. Astfel, condițiile meteorologice actuale relevă importanța majoră a utilizării coordonate și raționale a resurselor de apă din râul Nistru. În timp ce partenerii ucraineni își onorează obligațiile contractuale privind controlul debitului de apă al râului, barajul hidroelectric de la Dubăsari generează unele probleme, care se răsfrâng negativ asupra nivelului apei pe cursul inferior al Nistrului.
S-a subliniat faptul că Tiraspolul a prelungit accesul fermierilor din raionul Dubăsari la terenurile agricole doar până la 31 august curent, or, fermierii au nevoie de certitudinea accesului la pământul ce le aparține, în mod permanent și necondiționat, conform angajamentelor din Decizia protocolară din 25 noiembrie 2017.
Cu o deosebită îngrijorare a fost menționată situația critică privind respectarea drepturilor omului în raioanele de est ale țării, în special în contextul recentei abordări a Tiraspolului de a pedepsi penal petiționarii sau locuitorii din regiune ce sesizează autoritățile competente ale Republicii Moldova pe marginea abuzurilor la care au fost expuși în regiune, iar această stare a lucrurilor este inacceptabilă și inadmisibilă în lumina standardelor dreptului internațional.
Viceprim-ministrul a subliniat deschiderea Chișinăului de a construi un dialog bazat pe încredere și pe depășirea amiabilă a problemelor stringente, cu utilizarea tuturor platformelor existente de dialog, direcționând eforturile spre realizarea obiectivului de reglementare pașnică și atotcuprinzătoare a conflictului transnistrean, în cadrul statului suveran și plenar reintegrat - Republica Moldova.
S-a venit cu apelul către Reprezentantul Special al OSCE de a avea o contribuție activă și substanțială în vederea marcării unor progrese tangibile pe dimensiunile abordate.
Foto: Biroul politici de reintegrare
Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova
Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană
Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre
Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern
Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară
Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”
Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare
Programul „DAR 1+3”: 33 de localități vor primi finanțare pentru dezvoltare și proiecte de infrastructură
Politica fiscală pentru 2027 - propusă spre consultări publice: Sistem fiscal mai simplu, mai competitiv și mai ușor de administrat
Investiții de 50 de milioane de euro în modernizarea a 20 de școli-model din Republica Moldova
Guvernul consolidează stocurile de gaze naturale pentru consumatorii de pe ambele maluri ale Nistrului
Comisia Unificată de Control s-a întrunit la Bender
Operațiune comună moldo-română: trei cetățeni din Bangladesh, depistați după trecerea ilegală a Prutului din Republica Moldova în România
FOTO // Ediția aniversară „DescOperă” se apropie de final. Cristian Jardan: „Orheiul Vechi este parte din experiența pe care publicul o trăiește la fiecare spectacol”
FOTO // Tineri din șapte țări și profesori americani au vizitat Parlamentul Republicii Moldova în ultima săptămână
Australia dă asigurări că va ține sub control gripa aviară, după confirmarea primului caz
Meteorologii au emis Cod galben de caniculă pentru centrul și sudul țării
FOTO // Igor Grosu, la 10 ani de „DescOperă”: „Cultura și frumusețea locurilor noastre pot aduce oamenii împreună și pot promova Republica Moldova în lume”
Referendum local în Coșnița: Peste 700 de alegători au votat până la ora 12:00
Actualizări la Serviciul 112. Dispecerii și operatorii învață noile funcționalități ale sistemului
Ministra Muncii explică profesorilor noile reguli privind concediile: „Nu pierdeți nicio zi de odihnă, nici banii de concediu. Schimbarea modului de calcul nu înseamnă mai puțină odihnă, ci doar o nouă formulă, iar zilele acumulate până acum rămân neatinse”
Vicepreședintele american JD Vance a sosit în Elveția pentru negocieri cu Iranul. Situația în Strâmtoarea Ormuz rămâne incertă
Sinodul Mitropoliei Basarabiei a desemnat doi candidați pentru slujirea de mitropolit
Iranul anunță că închide din nou Strâmtoarea Ormuz în urma atacurilor Israelului în Liban
Locuitorii din comuna Coșnița, așteptați la urne pentru un referendum local privind terenurile din extravilan
Natalia Plugaru explică modificările privind concediile: „ Nimeni nu pierde nici zilele de odihnă, nici banii de concediu”
Locuitorii capitalei, îndemnați să consume produse locale. Târguri și iarmaroace în toate sectoarele Chișinăului
Șefa statului Maia Sandu a felicitat lucrătorii medicali și farmaciștii cu prilejul sărbătorii profesionale: „Vă mulțumesc pentru profesionalismul și devotamentul cu care salvați vieți”