ro

 

Oficial
15 Mai, 2026 / 22:47
/ 24 Octombrie, 2022

Viceprim-ministrul pentru reintegrare l-a primit pe Ambasadorul Republicii Franceze la Chișinău

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 oct. /MOLDPRES/. Viceprim-ministrul Oleg Serebrian l-a primit astăzi pe Ambasadorul Republicii Franceze în Republica Moldova Graham Paul, informează MOLDPRES cu referire la Biroul politici de reintegrare.

Subiectele discuției au vizat situația social-economică din stânga Nistrului și mun. Bender, precum și evoluțiile în procesul de reglementare transnistreană. 

De asemenea, oficialii au abordat tema cooperării în materie de securitate, reiterând interesele și pozițiile Republicii Moldova și Franței în raport cu situația de securitate regională și provocările externe, în contextul intensificării agresiunii Federației Ruse față de Ucraina.

Foto: Biroul de reintegrare


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Taberele de vară pentru copii și adolescenți, în pregătiri pentru sezonul estival 2026

/ Acum 2 zile

Guvernul alocă 50 de milioane de lei pentru fermierii afectați de seceta din 2025

/ Acum 2 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a participat la Forumul de securitate din regiunea Mării Negre și a Balcanilor, desfășurat la București

/ Acum 3 zile

Igor Grosu, la București: „Republica Moldova și România sunt legate printr-o relație specială, dar și printr-un parteneriat puternic”

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu va efectua o vizită de lucru în raionul Nisporeni

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu a prezidat ședința Comisiei Naționale pentru Integrare Europeană

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu șefii misiunilor diplomatice ale statelor membre ale Uniunii Europene

/ Acum 4 zile

Consultări la Președinție privind organizarea alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu a primit misiunea Fondului Monetar Internațional, aflată în vizită la Chișinău

/ Acum 6 zile

Președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, la Chișinău: Președinția Consiliului Uniunii Europene, alături de Moldova de Ziua Europei

/ Acum 6 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința comună de presă cu omologul său cipriot, Nikos Christodoulides

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Europei: „Europa înseamnă un lucru foarte simplu: respect pentru om, respect pentru dreptul fiecăruia de a trăi în siguranță și cu demnitate în propria țară”

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu, la conferința dedicată zilei de 9 mai: „Apărarea adevărului ține de reziliența democratică și de securitatea națională”

/ Acum 6 zile

76 de ani de unitate și de solidaritate europeană și 20 de ani de marcare a Zilei Europei în Republica Moldova