ro

 

Oficial
26 Martie, 2026 / 15:33
/ 09 Ianuarie, 2025

Vizită de lucru în zona de securitate: Autoritățile de la Chișinău vor continua să ajute cetățenii afectați din regiune

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 9 ian. /MOLDPRES/. Guvernul va continua să identifice cele mai bune soluții pentru a asigura accesul cetățenilor Republicii Moldova la serviciile esențiale și a sprijini oamenii afectați de criza energetică, provocată de „Gazprom”, pe malul stâng al Nistrului, informează MOLDPRES cu referire la Direcția de comunicare a Guvernului.

Acțiunile întreprinse deja de autorități, dar și cele ce urmează a fi implementate pentru asigurarea accesului la energie electrică și gaze naturale au fost discutate de președinta Maia Sandu, prim-ministrul Dorin Recean și vicepremierul pentru reintegrare, Oleg Serebrian, la ședința cu autoritățile publice locale din zona de securitate.

Din momentul declanșării crizei energetice, au fost aprobate un șir de măsuri necesare pentru a asigura alimentarea cu energie electrică și gaze naturale a consumatorilor din mai multe localități din zona de securitate care se află sub controlul autorităților constituționale, dar sunt racordate la infrastructura energetică de pe malul stâng al Nistrului.

Prin decizia CSE din 6 ianuarie, satul Varnița, raionul Anenii Noi, și satul Copanca, raionul Căușeni, urmează a fi racordate la rețelele electrice de distribuție ale ÎCS „Premier Energy Distribution” SA. Operatorul va asigura construcția unor linii noi până la aceste sate, în timp ce Biroul pentru politici de reintegrare va discuta despre opțiunile de interconectare cu rețele de distribuție care aparțin companiei de distribuție a energiei electrice de la Tiraspol.

Totodată, 14 localități vor fi integrate în rețelele de distribuție de gaze naturale ale operatorilor licențiați din cadrul „Moldovagaz”. Potrivit premierului Dorin Recean, autoritățile centrale și locale colaborează pentru a implementa măsurile de interconectare, însă lucrările inclusiv subtraversările râului Nistru necesită timp pentru a fi finalizate.

În același timp, Guvernul a oferit deja ajutor umanitar, inclusiv de combustibil și generatoare, pentru a sprijini locuitorii afectați de lipsa de curent din Varnița și Cocieri. Discuțiile privind potențialele ajutoare continuă și cu partenerii externi.

Autoritățile de la Chișinău rămân disponibile de a furniza lemne, peleți, generatoare și produse alimentare în localitățile din regiunea transnistreană și cele aflate în perimetrul zonei de securitate, afectate de criza energetică. De asemenea, Guvernul lucrează la proiecte pentru instalarea centralelor pe biomasă, care ar oferi autonomie energetică instituțiilor publice, inclusiv școlilor, spitalelor și grădinițelor.

Prim-ministrul Dorin Recean a subliniat că, încă din momentul declanșării crizei, autoritățile de la Chișinău au propus să organizeze achizițiile pentru cumpărarea gazului de partea transnistreană, însă au primit refuz. „Tiraspolul nu este autonom în deciziile pe care le ia. Aceasta criză este indusă de Federația Rusă pentru a destabiliza Republica Moldova și pentru a utiliza Republica Moldova în războiul Rusiei împotriva Ucrainei”, a declarat premierul.

„Suntem dispuși să ajutăm oamenii afectați de criza provocată de Federația Rusă. Amintim că „Gazprom” are obligația contractuală de a livra gaze până în 2026. Există rută alternativă pentru a le transporta către Transnistria, dar concernul rus a ales să încalce contractul și să sisteze livrările”, a spus președinta Maia Sandu.

În cadrul vizitei, oficialii au mers la Grădinița de copii „Romanița”, Liceul Teoretic Varnița și Centrul comunitar multifuncțional „Asclepio”, instituții cărora Inspectoratul General pentru Situații de Urgență le-a transmis generatoare electrice.

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu Directorul General pentru Extindere și Vecinătatea Estică al Comisiei Europene, Gert Jan Koopman

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu și Șeful Comitetului Militar al NATO, în dialog despre modernizarea sectorului de securitate din Republica Moldova

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Amiralul Giuseppe Cavo Dragone, Președintele Comitetului Militar al NATO

/ Acum 6 zile

Consultări pentru reforma APL, organizate în toate raioanele țării și UTA Găgăuzia: Au participat peste 4500 de primari și cetățeni

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu a discutat cu ministra Muncii a Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Diana Johnson

/ Acum 6 zile

Alimentarea cu apă în Bălți, Soroca, Sîngerei și Florești – reluată. Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la nordul țării: „Sănătatea oamenilor a fost și rămâne prioritatea noastră”

/ Acum 6 zile

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, la Conferința „Carta Socială Europeană”: „Nu există competitivitate fără protecție socială reală și nici economie funcțională fără încrederea oamenilor”

/ Acum 6 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere de lucru cu însărcinatul cu afaceri Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova, Nick Pietrowicz

/ Acum 7 zile

Delegația Republicii Moldova a participat la ședința Comisiei Unificate de Control la Bender

/ Acum 7 zile

Consolidarea cooperării în domeniul social – pe agenda întrevederii Președintei Maia Sandu cu ministra Muncii și Politicilor Sociale a Italiei, Marina Calderone

/ Acum 7 zile

Șefa statului, Maia Sandu, la Conferința la nivel înalt privind drepturile sociale – Carta Socială Europeană: „Drepturile sociale sunt esențiale pentru supraviețuirea democrației”

/ Acum 7 zile

Rezultatele vizitei președintelui Parlamentului, Igor Grosu, la Bruxelles: Republica Moldova avansează pe calea europeană

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu: „Incluziunea romilor nu trebuie privită ca o problemă de rezolvat, ci ca o obligație ce ține de respectarea demnității umane”

/ Acum 7 zile

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, în discuții cu Ministra Muncii și Protecției Sociale a Italiei, Elvira Calderone