ro

 

Oficial
14 Iunie, 2026 / 09:47
/ 17 August, 2020

Zinaida Greceanîi va participa la Summitul femeilor Președinți de Parlament din țările membre ale Uniunii Interparlamentare

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 17 aug. /MOLDPRES/. Speakerul Zinaida Greceanîi va participa la cel de-al 13-lea Summit al femeilor Președinți de Parlament din țările membre ale Uniunii Interparlamentare (UIP). Summit-ul este organizat de UIP în colaborare cu Parlamentul Austriei și Organizația Națiunilor Unite și se desfășoară, pe 17-18 august, în regim de teleconferință, informează MOLDPRES cu referire la Direcția comunicare și relații publice a legislativului. 

În cadrul Summit-ului femeilor Speakeri vor fi discutate și identificate acțiuni colective și individuale necesare pentru intensificarea egalității între bărbați și femei, în contextul celei de-a 25-a aniversări a Declarației și a Platformei de acțiune de la Beijing. Agenda este concentrată, în special, asupra domeniilor prioritare în care este nevoie de acțiuni îndrăznețe: schimbările climatice, abilitarea economică și incluziunea financiară a femeilor, combaterea și prevenirea violenței împotriva femeilor și fetelor.

Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Zinaida Greceanîi, va veni cu un mesaj în fața participanților la reuniune. 

Summit-ul femeilor Speakeri din țările membre ale UIP precedă Cea de-a 5-a conferință mondială a Președinților de Parlament, care va avea loc pe 19-20 august curent.

UIP reprezintă cel mai mare for interparlamentar din lume. Un sfert din toți membrii Parlamentelor UIP sunt femei.


 
Ultimele Știri
/ 05 Iunie, 2026

Maia Sandu, la 24 de ani de la înființarea CNA: „Republica Moldova este astăzi mai puternică, mai rezilientă, mai determinată să își apere democrația și să își urmeze drumul european.”

/ 05 Iunie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, la Moldova Digital Summit 2026: „Ambiția noastră nu este doar să aderăm la UE, ci să contribuim la construirea viitorului digital al Europei”

/ 04 Iunie, 2026

Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova

/ 04 Iunie, 2026

Probleme de actualitate abordate în cadrul Comisiei Unificate de Control

/ 04 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu și Comisara Marta Kos au discutat despre reforme și pașii următori în procesul de aderare

/ 04 Iunie, 2026

Republica Moldova își consolidează capacitățile instituționale de combatere a amenințărilor hibride, cu sprijinul Misiunii de Parteneriat a Uniunii Europene în Republica Moldova

/ 04 Iunie, 2026

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Comisara Europeană pentru extindere, Marta Kos.

/ 04 Iunie, 2026

Maia Sandu, mesaj pentru investitorii europeni: „Când investiți în Moldova, investiți într-o țară al cărei viitor este ancorat în Europa"

/ 04 Iunie, 2026

Investiții de peste 1 miliard de euro, anunțate la Conferința investițională Republica Moldova – Uniunea Europeană. Premierul Alexandru Munteanu: „Moldova nu se mai pregătește pentru economia europeană. Moldova devine parte a economiei europene”

/ 04 Iunie, 2026

Mesaje de susținere de la Bruxelles. Delegația Parlamentului Republicii Moldova a discutat cu reprezentanții instituțiilor europene despre procesul de integrare europeană

/ 03 Iunie, 2026

Marta Kos, Comisara Europeană pentru extindere, în vizită oficială la Chișinău

/ 03 Iunie, 2026

Republica Moldova a finalizat etapa de eliberare a terenului fostului Stadion Republican și trece la transmiterea acestuia către Guvernul SUA

/ 03 Iunie, 2026

Subvenționarea agriculturii în următorii 5 ani: Mai multă competitivitate, reziliență climatică, valoare adăugată și dezvoltare rurală

/ 03 Iunie, 2026

Electrocasnice care consumă mai puțină energie, chiar și atunci când sunt oprite – Guvernul aliniază cerințele naționale la cele europene

 


 
/ Acum 23 ore

Zilele Chinei la Chișinău: gastronomie, tradiții și tehnologii moderne în centrul capitalei

/ Acum 1 zi

Președintele Nicușor Dan: Începerea negocierilor de aderare cu R.Moldova și Ucraina, o zi de referință pentru istoria extinderii UE

/ Acum 1 zi

REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun

/ Acum 1 zi

Turcia deschide noaptea porțile patrimoniului: 20 de muzee și situri istorice pot fi vizitate după apus

/ Acum 1 zi

Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi de scurtă durată cu descărcări electrice

/ Acum 1 zi

UE deschide primul cluster de negocieri cu R. Moldova și Ucraina. António Costa: „Decizia reprezintă o recunoaștere a determinării în promovarea reformelor, chiar și în fața unor provocări enorme”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să se informeze despre reforma APL: „Vezi cum poate beneficia localitatea ta”

/ Acum 1 zi

BTA: Forțele Armate bulgare organizează exerciții menite să îmbunătățească interoperabilitatea

/ Acum 1 zi

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola: „Extinderea este cel mai puternic instrument geopolitic al nostru, iar Ucraina și R. Moldova își au locul în UE”

/ Acum 1 zi

Țările UE au agreat deschiderea primului cluster de negocieri. Ursula von der Leyen: „Extinderea rămâne una dintre cele mai mari povești de succes ale UE”

Vezi mai multe