
CEC: Scrutinul prezidențial de astăzi poate fi considerat valabil
Chişinău, 1 nov. /MOLDPRES/. Până la ora 18.00, peste 1 mln 100 mii de alegători, sau 40 la sută, și-au exprimat dreptul la vot. Odată cu depășirea cifrei de o treime de alegători, scrutinul poate fi considerat valabil, comunică MOLDPRES.
Președintele CEC, Dorin Cimil, a anunțat în cadrul unui briefing că, la alegerile din 2016, până la această oră, fusese înregistrată o prezență de peste 50 al sută. El a specificat că circa 54 la suta din alegătorii care au votat astăzi sunt femei, iar cei mai activi sunt votanții de peste 56 de ani. Cei mai pasivi, ca și la scrutinele anterioare, sunt tinerii cu vârste de până la 25 de ani.
Șeful de la CEC a precizat că la secțiile de vot deschise peste hotarele țării au votat deja peste 106 mii de cetățeni. “Au fost deschise fără incidente toate cele 16 secții din SUA și Canada. Totodată, deja au fost închise secțiile de vot de la Baku, unde au votat 26 alegători și din Surgut, Federația Rusă. Aglomerații au fost înregistrate la mai multe secții de vot din Canada, Israel, Franța, Germania, Italia, Cehia și România”, a spus Cimil.
Conform sursei citate, cel mai activ s-a votat în secțiile de vot din Londra și Paris. Iar în cele 42 de birouri deschise pentru cetățenii din stânga Nistrului și-au exercitat dreptul la vot peste 14 mii de persoane.
CEC a menționat că până la această oră a recepționat patru sesizări.
Cetățenii mai au la dispoziție încă trei ore pentru a-și exprima dreptul la vot. Primele date preliminare privind rezultatele scrutinului vor fi prezentate în jurul orei 22.00.
Noua lege a cetățeniei a fost votată în Parlament
Parlamentul a adoptat Declarația privind aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană
Igor Grosu, la final de mandat: „Moldova merită să se regăsească în marea familie europeană”
PAS răspunde acuzațiilor BCS după protestul din fața Parlamentului: „Avem progrese reale”
Șefa statului Maia Sandu la conferința pentru Reconstrucția Ucrainei: „Moldova va fi un partener important în acest efort”
Curtea de Conturi are un nou membru
Igor Grosu, despre interdicția aplicată de autoritățile române față de edilul Ion Ceban: „El pentru noi rămâne a fi o conservă de la Kremlin”
Daniel Vodă: „În ultimii ani, a început un proces crucial: curățirea sistemului de justiție”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, reacționează la afirmațiile lui Șor de la Moscova: „Foarte grave, nu vor rămâne fără consecințe”
ASP anunță posibile întreruperi în funcționarea modulului de programare prealabilă la serviciile instituției
În zilele de odihnă, vremea va fi caldă cu cer variabil
Aeroportul Chișinău anunță trafic intens în perioada estivală. Călătorii, îndemnați să ajungă la aerogară cu trei ore înainte de zbor
În 19 localități este sărbătorit hramul. Poliția vine cu recomandări
Raportul OCDE: Republica Moldova înregistrează progrese în domeniul justiției și combaterii corupției
Vicepremierul Mihai Popșoi participă la cea de‑a 18‑a ediție a conferinței internaționale Dubrovnik Forum
Un atac nocturn al Rusiei a ucis cel puțin două persoane în Cernăuți
FOTO // Maia Sandu, întâlnire cu moldovenii din Florența: „Relația tot mai strânsă dintre Moldova și Italia, întărită de prezența voastră, ne-a adus rezultate concrete”
La Bruxelles s-au încheiat discuțiile pe capitolele Energie și Rețele Trans-europene. Cristina Gherasimov: „Revenim în septembrie pentru a analiza ultimele patru capitole de negocieri”
FOTO // Speakerul Igor Grosu, vizită în raionul Glodeni: „Grija pentru satele și orașele noastre rămâne a fi o prioritate”
Președintele Zelenski anunță că Statele Unite și-au reluat livrările de armament către Ucraina
Circa 5 500 de moldoveni s-au înregistrat prealabil pentru a putea vota în străinătate la parlamentarele din această toamnă
Creștinii îi sărbătoresc astăzi pe Sfinții Apostoli Petru și Pavel
Mihai Popșoi: Republica Moldova va rămâne alături de Ucraina în aceste momente cruciale
Consiliul pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului a analizat conformitatea investițiilor propuse de 113 companii
Rusia a atacat Odesa în plină zi: cel puțin 11 răniți