ro

 

Politică
04 Mai, 2026 / 03:15
/ 05 Martie, 2021

50 de formațiuni politice au dreptul să participe la procesul electoral din 16 mai 2021

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 5 mar. /MOLDPRES/. Comisia Electorală Centrală a făcut astăzi publică lista partidelor şi altor organizații social-politice, înregistrate de Agenția Servicii Publice, care au dreptul să participe la alegerile locale noi din 16 mai 2021 pentru funcția de primar în comunele Camenca, raionul Glodeni, Hârtop, raionul Cimișlia și Negurenii Vechi, raionul Ungheni, transmite MOLDPRES.

În conformitate cu prevederile legislației electorale, dreptul de a desemna candidați pentru alegeri îl au partidele şi alte organizații social-politice înregistrate, în modul determinat, până la stabilirea datei alegerilor.

Astfel, 50 de formațiuni politice pot să-și înainteze candidați la funcția de primar în cele trei localități, unde CEC a stabilit desfășurarea alegerilor locale noi, pe data de 16 mai 2021.

fotosimbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Alegeri locale noi. Partidele politice pot solicita schimbarea locului sau excluderea candidatului din listă

/ Acum 3 zile

Diplomatul Dumitru Socolan a fost numit în funcția de Secretar General al MAE

/ Acum 3 zile

Parlamentul a salutat avansul Moldovei în clasamentul libertății presei

/ Acum 3 zile

Peste 21 de milioane de călătorii ale moldovenilor au fost înregistrate în UE după liberalizarea vizelor. Speakerul Igor Grosu: „Trebuie să prețuim această libertate”

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, despre acuzațiile aduse de Oleg Ozerov: „Încercări de a destabiliza situația, care fac parte din mecanismul războiului hibrid”

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Valeriu Chiveri: „Eliminarea treptată a scutirilor fiscale acordate agenților economici din regiunea transnistreană vor permite unificarea spațiului fiscal”

/ Acum 4 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară: zeci de proiecte pe ordinea de zi

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu, despre grațierea lui Balan: „A avut funcție de răspundere în perioada lui Plahotniuc. Nu cred că există alte riscuri în prezent”

/ Acum 4 zile

Control parlamentar extins asupra CSE și durată flexibilă a stării de urgență, propuse de deputați

/ Acum 4 zile

Cooperarea moldo-austriacă, discutată la Dubrovnik de premierul Alexandru Munteanu și cancelarul austriac Christian Stocker

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu la Dubrovnik: „Moldova și SUA vor continua proiectele pentru securitate și dezvoltare”

/ Acum 5 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi: „Eliberarea ofițerilor SIS a fost rezultatul unui efort comun internațional”

/ Acum 5 zile

Nicușor Dan: „România a contribuit la eliberarea ofițerilor SIS din captivitatea rusă”

/ Acum 5 zile

Parlamentul European susține majorarea finanțării pentru Republica Moldova în viitorul buget al UE