Adunarea „Moldova Europeană”: La Guvern a fost constituit un grup de lucru
Chişinău, 3 mai /MOLDPRES/. În contextul organizării pe 21 mai a Adunării „Moldova Europeană”, la nivel de Guvern a fost constituit un grup de lucru condus de secretarul general al Executivului, Artur Mija. Anunțul a fost făcut astăzi de purtătorul de cuvânt al Cabinetului de miniștri, Daniel Vodă, transmite MOLDPRES.
„Logistica evenimentului din Piața Marii Adunări Naționale este asigurată de Ministerul Culturii prin intermediul „Moldova Concert”. Astfel, scena va fi instalată în PMAN prin concursul colegilor de la Ministerul Culturii. În prezent se lucrează și la un program artistic. Pe linia Guvernului, Cancelaria de Stat a transmis un demers Primăriei Chișinău în care a formulat argumentele necesare pentru a face rezervarea Pieței Marii Adunări Naționale”, a afirmat purtătorul de cuvânt al Guvernului.
Daniel Vodă a adăugat că Adunarea „Moldova Europeană” este „un eveniment al cetățenilor, prin care Moldova spune clar si ferm „Da” cursului ireversibil de aderare la UE”. Totodată, sursa citată a menționat că la Guvern sunt recepționate multiple mesaje din partea reprezentanților diasporei, care își doresc să organizeze pe 21 mai evenimente similare în țările în care se află sau care vor să participe la acțiunea din PMAN.
Ministerul Afacerilor Interne, prin intermediul instituțiilor subordonate, va asigura ordinea publică la eveniment.
La începutul lunii aprilie, președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a lansat inițiativa de a convoca pe 21 mai, în centrul capitalei, Adunarea Națională „Moldova Europeană”.
Președinta Maia Sandu condamnă atacurile Rusiei asupra Ucrainei: „Consolidarea apărării antiaeriene a Ucrainei este calea prin care Europa rămâne în siguranță”
VIDEO // Sprijinul României pentru Republica Moldova, reconfirmat la București
Premierul Vasile Tofan, în discuții cu președintele României, Nicușor Dan: „Relația dintre Chișinău și București se bazează pe un parteneriat de încredere și o prietenie sinceră”
VIDEO // Premierul Vasile Tofan, primit la Palatul Victoria de omologul său de la București, Ilie Bolojan
Premierul Vasile Tofan, în vizită la București: „România este principalul partener strategic al Republicii Moldova și cel mai devotat susținător al parcursului nostru european”
Premierul Vasile Tofan efectuează o vizită la București: întrevederi cu Nicușor Dan, Ilie Bolojan și conducerea Parlamentului României
Deputații se întrunesc joi în ultima ședință din această sesiune. Pe ordinea de zi sunt incluse 33 de proiecte
Chișinăul pledează pentru înlocuirea actualului format de pacificare cu o misiune civilă. Valeriu Chiveri: „Aceasta ar putea contribui la procesul de reintegrare a țării”
Circa 85 la sută dintre primării au inițiat procesul de amalgamare voluntară: în august începe amalgamarea normativă
Chișinăul propune noi negocieri în formatul 1+1. Vicepremierul Valeriu Chiveri: „Am primit răspunsuri evazive sau refuzuri”
Emilia Cebotari a fost numită secretar general adjunct al Guvernului
R. Moldova marchează 32 de ani de la adoptarea Constituției. Maia Sandu: „Este reperul legal și moral, care ne garantează drepturile și ne protejează demnitatea”
Parlamentul modernizează procedura de recrutare a funcționarilor publici
Premierul Vasile Tofan merge la București, în prima sa vizită externă de la preluarea mandatului
Ilan Șor, trimis în judecată în dosarul privind delapidarea a 100 de milioane de dolari de la Banca de Economii
Peste 400 de primării au adoptat decizii finale de amalgamare voluntară. Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „85,5% dintre primării au inițiat procesul. Le mulțumim aleșilor locali pentru că au pus pe primul loc interesul oamenilor și dezvoltar
Vânat ilegal la Condrița. Doi bărbați, cercetați penal după ce au capturat și ucis un mistreț
ARMENPRESS // Ambiții mari pentru medalii: Luptătorii armeni își evaluează evoluția la Campionatul Mondial de la Baku
Decizii de inițiere a procesului de amalgamare voluntară au fost aprobate de 85 la sută din primăriile din țară. Alexei Buzu: „Doar prin primării puternice putem oferi servicii calitative și infrastructură modernizată”
Cronica ARHIVELOR | Mărturiile lui Iliei Ilașcu despre anii de detenție la Tiraspol
VIDEO, INTERVIU MOLDPRES // Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Trebuie să convingem fiecare stat membru că Republica Moldova merită să fie în Uniunea Europeană”
O moldoveancă și-a pierdut viața într-un accident produs în Italia. Fiica sa este internată în stare gravă
Moldova și Bavaria își consolidează cooperarea economică
Criza migranților din Ceuta: mai multe țări europene cer excluderea Spaniei din spațiul Schengen
VIDEO // Deversările din lacul Novodnistrovsk vor fi reduse în următoarele două săptămâni din cauza secetei
Energocom a emis facturile pentru consumul de gaze în luna iunie
VIDEO // Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: 85 la sută dintre primării au inițiat amalgamarea voluntară. Urmează etapa proiectelor de dezvoltare
Cod galben de pericol de incendiu în Republica Moldova până pe 7 august
VIDEO // Republica Moldova și landul Bavaria vor crea o comisie interguvernamentală pentru cooperare economică
Guvernul propune măsuri țintite pentru a opri practicile de remunerare exagerată