Alegeri locale noi. Circa 30% din alegători s-au prezentat la urnele de vot până la ora 15:00
Circa 30% din alegători s-au prezentat la urnele de vot, până la 15:00, în cadrul alegerilor locale noi, desfășurate astăzi în șase localități ale țării, comunică MOLDPRES.
Potrivit Comisiei Electorale Centrale, la vot au participat, în total, 6 674 de alegători, ceea ce reprezintă 29,54% din numărul celor incluși pe listele electorale.
Localitățile cu cea mai ridicată prezență la vot sunt satul Ustia, raionul Glodeni și comuna Cremenciug, raionul Soroca, unde, până la această oră, se atestă o rată de circa 39%.
Procesul de vot decurge fără incidente. Secțiile de votare se vor închide la ora 21:00.
Astăzi sunt aleși primarii în satul Ustia, raionul Glodeni, comuna Natalievca, raionul Fălești, comuna Cremenciug, raionul Soroca, satul Bașcalia, raionul Basarabeasca, comuna Călinești, raionul Fălești și orașul Leova, raionul Leova. Totodată, în comuna Călinești, raionul Fălești și orașul Leova, raionul Leova va fi aleasă și o nouă componență a consiliului local.
VIDEO // Congresul PAS va fi organizat în iunie: urmează a fi aleasă conducerea formațiunii
Ambasadorul Mihai Mîțu: „Relațiile dintre Republica Moldova și România sunt foarte importante și au atins cote impresionante”
Președinta Maia Sandu va avea o întâlnire cu moldovenii stabiliți în Irlanda
Circa 70 mii de cetățeni sunt așteptați la urnele de vot în cadrul alegerilor locale noi și a referendumurilor locale din 17 mai
FOTO // Republica Moldova a deschis un Consulat onorific la Almaty, Kazahstan
Președinta Maia Sandu, la 108 ani de la Unirea Basarabiei cu România: „Cu România la braț, vom reuși să îndeplinim dezideratul generației noastre – să revenim în familia europeană”
Premierul Alexandru Munteanu a transmis un mesaj de unitate la aniversarea Unirii Basarabiei cu România
Speakerul Igor Grosu, la 108 ani de la Unirea Basarabiei cu România: „Cel mai bun mod de a onora acel moment istoric este să întărim legăturile dintre oamenii de pe ambele maluri ale Prutului”
Oficiali din șapte țări ale UE vor veni la Chișinău
Parlamentul a desemnat un nou membru în Comisia de evaluare externă
FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere cu senatori de la București: „România este un partener de încredere, care ne-a fost alături ori de câte ori a fost nevoie”
Ședință extraordinară la Guvern pentru a institui noi măsuri în perioada stării de urgență. Premierul Alexandru Munteanu: „Acționăm pentru a proteja cetățenii și agenții economici”
Șefa statului Maia Sandu, la Bratislava: „Am ales calea către pace, libertate și prosperitate, în interiorul familiei europene - și nu vom renunța la ea”
Președintele Slovaciei, Peter Pellegrini: „Republica Moldova a demonstrat că este pregătită pentru accelerarea procesului de aderare la Uniunea Europeană”
Stocurile de carburanți ar putea crește în perioada următoare. Directorul CNMC: „Avem un grafic clar al importurilor”
Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, despre poluarea Nistrului: „Criza este gestionată, iar autoritățile continuă lucrările necesare după neutralizarea sursei de poluare”
Utilizarea buteliilor de gaz în blocurile locative va fi interzisă
Peste 51.000 de concedii medicale, emise digital în prima lună de la lansarea portalului
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Președintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs
Achiziții „aranjate” și lucrări ilegale: fostul președinte al raionului Călărași și ex-primar, trimiși în judecată într-un dosar de abuz în serviciu
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Autoritățile anunță reformarea Programului „Prima Casă”: Cum vrea statul să ieftinească apartamentele
Tradiția de peste un secol de a marca pe 1 aprilie Ziua Păsărilor readuce în atenția publicului importanța conservării biodiversității în Moldova
Asociațiile de proprietari, mai greu de înființat: ce prevede noua lege
Noi reguli pentru protejarea sănătății lucrătorilor expuși riscurilor profesionale
Reguli mai stricte împotriva terorismului: Republica Moldova aderă la un nou protocol european
Sancțiuni mai aspre pentru traficul de droguri: proiectul aprobat de Guvern
Cazurile de violență vor fi monitorizate unitar la nivel național, pentru prevenție timpurie și intervenție mai eficientă
Guvernul înăsprește pedepsele pentru infracțiunile legate de droguri
Noi detalii în dosarul mitei de 400.000 de dolari: patru persoane, în custodia CNA