Aproape 6 % dintre alegători s-au prezentat la urnele de vot până la ora 9.00
Chişinău, 11 iul. /MOLDPRES/. Aproape 180 mii de alegători, ori circa 6%, s-au prezentat la urnele de vot până la ora 9.00 în cadrul alegerilor parlamentare, informează MOLDPRES.
Potrivit datelor CEC, deja au votat 179 392 de cetățeni cu drept de vot, dintre care 165 317 pe teritoriul Republicii Moldova, iar 14 075 alegători și-au exercitat dreptul de vot la secțiile din afara țării.
Din numărul total de alegători la nivel național, 85 070 (51,46%) sunt femei, iar 80 244 % (48,54%) - bărbați. Cei mai activi sunt alegătorii din categoria de vârstă 56-70 de ani, iar pe locul doi se află cei din categoria de vârstă 41-55 ani.
La secțiile de votare din afara țării au votat 7 193 bărbați (51,10%) și 6 882 femei (48,90%), iar cei mai activi sunt cei din categoria de vârstă 26-40 de ani, fiind urmați de către alegătorii cu vârste cuprinse între 56-70 ani.
Astăzi peste 3,2 milioane de cetăţeni ai R. Moldova cu drept de vot sunt așteptați să participe la alegerile parlamentare anticipate. Secțiile de votare sunt deschise între orele 07:00 și 21:00. În cursa pentru fotoliile de legislatori s-au înscris 23 de concurenți electorali.
Pentru validarea scrutinului este nevoie de prezența la urne a cel puţin o treime din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale.
Referendum local în Coșnița: Peste 700 de alegători au votat până la ora 12:00
Locuitorii din comuna Coșnița, așteptați la urne pentru un referendum local privind terenurile din extravilan
Societatea civilă mobilizează sprijin pentru aderarea Republicii Moldova la UE. Iulian Groza: „Să convingem cetățenii europeni că extinderea este în interesul tuturor”
GALERIE FOTO // UE și BEI sprijină modernizarea școlilor și a spitalelor din Republica Moldova: contracte de finanțare semnate la Chișinău
Prioritățile parcursului european al R. Moldova și proiectele comune moldo-române, discutate de Mihai Popșoi și Titus Corlățean
FOTO // Peste 5.000 de buletine de vot au fost tipărite pentru referendumul din Dubăsari
Polonia și Republica Moldova își consolidează dialogul în domeniul securității naționale
Încă doi magistrați au picat evaluarea externă
Igor Grosu: „Recomandările Comisiei de la Veneția privind evaluarea judecătorilor vor fi analizate și integrate în proiectul de lege”
Cooperarea și consolidarea parteneriatului dintre Republica Moldova și Alianța Nord-Atlantică, discutată la MAE
Parlamentul a numit un vicepreședinte al Autorității Naționale pentru Soluționarea Contestațiilor
Speakerul Igor Grosu către primarii implicați în procesul de amalgamare voluntară: „Construim o Moldovă mai puternică și mai europeană”
Istoricii din Republica Moldova, felicitați în Parlament. Igor Grosu: „Cunoașterea trecutului ne ajută să înțelegem prezentul”
Autoritățile electorale din Moldova, Ucraina, Albania și Macedonia de Nord au semnat un Memorandum pentru consolidarea rezilienței democratice și a cooperării europene
VIDEO // Parcursul european al Republicii Moldova, discutat de Igor Grosu cu președintele Senatului Cehiei
METEO // Temperaturi de până la 35 de grade pe 23 iunie
Ministrul Culturii a discutat cu reprezentanta UNFPA despre rolul culturii în consolidarea comunităților
Summit UE-Moldova // Liderii europeni reafirmă că viitorul Republicii Moldova este în Uniunea Europeană: „Reformele deschid ușa aderării”
Experiența României în accesarea fondurilor UE, prezentate autorităților din Republica Moldova
Programul național „Smart Moldova” va fi implementat cu sprijinul Centrului Comun de Cercetare al UE
UE reconfirmă sprijinul pentru parcursul european al R. Moldova. Cristina Gherasimov: „Locul țării noastre este în Uniunea Europeană”
Declarație comună în urma celui de-al doilea Summit Republica Moldova – UE
Rezerviștii Forțelor Armate vor participa la antrenamente de instruire
BTA: Bucătarul Nikolay Genchev a câștigat locul I la Campionatul Național de Paella de la Burgas
ARMENPRESS // Autoritățile din Erevan pregătesc festivitățile Vardavar într-un format nou
Subvenții în valoare de peste 19 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA în ultima săptămână
Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră își consolidează cooperarea printr-un nou acord de colaborare
Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare reușită în parcursul european este rezultatul muncii pe care o facem aici, acasă”
Președintele Consiliului European, António Costa: „Vom susține Republica Moldova la fiecare pas spre aderarea la UE”
Președinta Maia Sandu: „R. Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole. Este o cursă pe care vrem să o câștigăm”