Aprofundarea relațiilor moldo-lituaniene a fost discutată la Chișinău
Chişinău, 25 feb. /MOLDPRES/. Aprofundarea relațiilor moldo-lituaniene a fost discutată astăzi la Chișinău în cadrul unei întrevederi a prim-ministrului interimar, ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Aureliu Ciocoi, cu ministrul Afacerilor Externe al Lituaniei, Gabrielius Landsbergis. Diplomatul de la Vilnius a anunțat că țara sa va dona un lot de vaccin anti-COVID pentru R. Moldova, comunică MOLDPRES.
La finalul întrevederii cei doi diplomați au susținut o conferință de presă.
„În cadrul întrevederii am abordat mai multe subiecte printre care cooperarea bilaterală, dar și cooperarea R. Moldova-UE. De asemenea, a fost pusă în discuție și situația pandemică din regiune. Relațiile noastre cu Lituania sunt istorice și vrem să asigurăm o dinamică permanentă. Am convenit asupra unei agende bilaterale ambițioase, dialogul între Chișinău și Vilnius se va valorifica prin acțiuni concrete”, a opinat Ciocoi.
Șeful diplomației de la Vilnius, Gabrielius Landsbergis, a menționat că deși timpurile nu sunt ușoare, fiind pandemie, prietenia trebuie să existe. „Lituania a fost una din țările ce au semnat scrisoarea către UE în care s-a solicitat acordarea de ajutor țărilor din Parteneriatul Estic, în contextul pandemiei de COVID-19. Noi vom munci pentru a asigura vaccinarea cetățenilor din Moldova cât mai rapid”, a spus Landsbergis.
Cei doi diplomați au spus că astăzi s-a convenit ca R. Moldova să beneficieze de o tranșă de vaccin anti-COVID pe care Lituania îl va dona țării noastre în timpul apropiat.
Pentru astăzi, ministrul Afacerilor Externe al Lituaniei, Gabrielius Landsbergis, are planificate întrevederi cu președintele Republicii Moldova, Maia Sandu și cu vicepreședintele Parlamentului, Vlad Bătrîncea.
VIDEO // Peste 400 de primari se reunesc în PMAN la evenimentul „Primării Puternice – Localități Dezvoltate”
CEC: Astăzi este ultima zi de agitație electorală înaintea turului doi al alegerilor locale noi
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Localitățile noastre pot deveni mai puternice doar dacă ne unim eforturile, resursele și capacitățile administrative”
Premierul Alexandru Munteanu: „Atacul din Galați arată că amenințările războiului sunt reale pentru întreaga regiune”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre atacul rusesc cu dronă asupra orașului Galați: „Este un act grav și inadmisibil”
Președinta Maia Sandu condamnă incidentul produs la Galaţi: „Rusia reprezintă un pericol pentru toți și trebuie oprită”
Premierul interimar al României, Ilie Bolojan, așteptat la Chișinău pentru a participa la evenimentul „Primării Puternice – Localități Dezvoltate”
Republica Moldova și SUA își consolidează cooperarea în domeniul securității și energiei
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre alegerile în Găgăuzia: „Nu vom permite nimănui să intervină în treburile interne ale Republicii Moldova”
„Primării Puternice – Localități Dezvoltate”: peste 400 de primari se reunesc vineri în PMAN. Premierul interimar al României, invitat special
VIDEO // Ședința Parlamentului, perturbată de Ion Ceban, după ce acesta a părăsit spațiul rezervat publicului și a încercat să ocupe tribuna centrală. Igor Grosu: „Este o provocare”
Acordul CSI privind Fondul umanitar interstatal, denunțat de Parlamentul Republicii Moldova
Australia își reafirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Euractiv: Republica Moldova ar putea începe negocierile pe primul cluster de aderare la UE în iunie
Premierul Alexandru Munteanu, la „Marele Cor al Copiilor”: „Vrem ca fiecare copil să știe că are un loc la masa celor mari, că vocea lui contează”
Cetățenii sunt așteptați la urnele de vot pentru a participa la turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar
Paris Saint-Germain a câștigat Liga Campionilor
Mitropolitul Petru se retrage din fruntea Mitropoliei Basarabiei
VIDEO // Lucrările pictorului Vlad Tabac sunt expuse la Președinția Republicii Moldova
VIDEO // Șefa statului despre vizitele externe: „Republica Moldova trebuie să convingă statele UE să accepte aderarea”
Apa, drumurile și serviciile publice: de ce insistă autoritățile pe reforma locală. Maia Sandu: „Reforma administrației publice locale este necesară pentru dezvoltarea satelor”
Ploile torențiale și vântul puternic au provocat pagube în mai multe raioane ale țării
BTA: Președinta Iotova deschide forumul de carieră „Bulgaria Across Five Oceans”
Maia Sandu: „Emoțiile negative au prevalat după Eurovision”
GALERIE FOTO // Cei mai buni antreprenori autohtoni au fost premiați la Gala Businessului Moldovenesc
Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să verifice de „zece ori” înainte de a transfera bani escrocilor
GALERIE FOTO // Cea mai mare expoziție dedicată copiilor, inaugurată la Moldexpo
REPORTAJ MOLDPRES // Energia solară, bateriile și transportul electric: tehnologiile verzi dezvoltate în China care ar putea interesa Republica Moldova
Republica Moldova și Suedia vor coopera pentru armonizarea legislației cu normele UE
Atenție, călători! Trafic intens la punctul vamal Leușeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova