Cea de-a 10-a sesiune a Adunării Parlamentare Euronest va avea loc la Chișinău
Chişinău, 14 feb. /MOLDPRES/. Republica Moldova va găzdui, în perioada 19-21 februarie, cea de-a 10-a sesiune ordinară a Adunării Parlamentare a Parteneriatului Estic (AP Euronest), relatează MOLDPRES.
Potrivit Direcției comunicare și relații publice a Legislativului, la reuniune vor participa parlamentari din Armenia, Azerbaidjan, Georgia, Republica Moldova și Ucraina, precum și membri ai Parlamentului European. Din partea Legislativului de la Chișinău, la această întrunire vor lua parte deputații membri ai Delegației la Adunarea Parlamentară Euronest.
Pe parcursul zilei de duminică, 19 februarie, vor avea loc ședințele comisiilor AP Euronest. La ședința Comisiei pentru afaceri politice, drepturile omului și democrație va fi discutat raportul Comisiei privind promovarea guvernanței în instituțiile publice pe baza dialogului politic și a cooperării instituționale în vederea creșterii eficienței și capacității administrative. De asemenea, parlamentarii vor face un schimb de opinii despre combaterea dezinformării în țările din Parteneriatul Estic.
Comisia pentru integrare economică, aproximare juridică și convergență în politicile Uniunii Europene va examina raportul privind dezvoltarea economică și provocările din capitalele țărilor Parteneriatului Estic în perioada de după COVID-19. Totodată, se va discuta despre finanțarea necesităților de redresare și reconstrucție a Ucrainei, precum și relansarea economică a regiunii Parteneriatului Estic.
În ședința Comisiei pentru securitatea energetică va fi propus spre votare raportul privind tranziția energetică ecologică drept răspuns la provocările actuale în materie de securitate energetică în cadrul Parteneriatului Estic în contextul războiului de agresiune al Rusiei.
Tot duminică va avea loc ședința Comisiei pentru afaceri sociale, educație, cultură și societate civilă, la care va fi examinat raportul comisiei privind compatibilitatea dintre programele de vaccinare ale UE și cele ale țărilor Parteneriatului Estic.
Ședințele comisiilor vor fi urmate de reuniunile informale ale familiilor politice și de ședința Biroului permanent al AP Euronest.
Inaugurarea celei de-a X-a sesiuni ordinare a AP Euronest va avea loc luni, 20 februarie. La eveniment va participa conducerea țării. În cadrul dezbaterilor cu delegațiile naționale și grupurile politice vor fi abordate subiecte ce țin de viitorul politicii Parteneriatului Estic ca urmare a războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei și noul context de securitate regională.
Adunarea Parlamentară Euronest a fost înființată în mai 2011 la Bruxelles, când președinții legislativelor din Armenia, Azerbaidjan, Georgia, Republica Moldova, Ucraina și Uniunea Europeană au semnat Actul constitutiv al Adunării.
Foto: Parlament
Membrii Corpului de control al prim-ministrului au demisionat
Promo-LEX: Partidele din Moldova atrag tot mai multe donații și depind mai puțin de banii de la buget
Speakerul Igor Grosu, întrevederi de nivel înalt în Parlamentul Cehiei: „Avem mult de muncit, dar avem și prieteni buni care cred în noi, iar Cehia este unul dintre ei”
Mesajul premierului Alexandru Munteanu, de Ziua Funcționarului Public: „Mulțumesc pentru munca pe care o faceți, zi de zi, în serviciul cetățenilor”
FOTO // Speakerul Igor Grosu, întrevederi oficiale la Guvernul Cehiei: „Vom continua să contribuim împreună la construirea unui spațiu european mai puternic, mai sigur și mai rezilient”
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Suveranității: „Drumul european este alegerea suverană a Republicii Moldova”
VIDEO // Președinta Maia Sandu, la 36 de ani de la proclamarea Suveranității: „Avem obligația de a ne apăra independența și pacea. Acest lucru îl putem face doar prin integrarea europeană”
VIDEO // Parcursul european al Republicii Moldova, discutat de Igor Grosu cu președintele Senatului Cehiei
Summit UE-Moldova // Liderii europeni reafirmă că viitorul Republicii Moldova este în Uniunea Europeană: „Reformele deschid ușa aderării”
Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare reușită în parcursul european este rezultatul muncii pe care o facem aici, acasă”
Președintele Consiliului European, António Costa: „Vom susține Republica Moldova la fiecare pas spre aderarea la UE”
Președinta Maia Sandu: „R. Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole. Este o cursă pe care vrem să o câștigăm”
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după Summitul UE-Republica Moldova „Vor fi deblocate încă 503 milioane de euro dacă Moldova va implementa reformele asumate”
LIVE // António Costa, Ursula von der Leyen și Maia Sandu susțin declarații de presă, în urma Summitului UE - Republica Moldova
VIDEO // Ministrul Mediului: „Aproape 90% dintre puieții plantați la Mihailovca s-au prins”
Educație digitală, voluntariat și dialog între generații pentru seniorii din Hârjauca
Efectivul-limită al CNA va crește cu 150 de unități
Comisia de evaluare a contestat decizia CSP în cazul lui Vasile Plevan
Parlamentul instituie un mecanism de identificare a utilizatorilor serviciilor mobile preplătite: cartelele SIM vor putea fi activate doar în baza unui act de identitate
Prima reuniune a Subcomitetului Republica Moldova – Uniunea Europeană privind reforma administrației publice a avut loc la Chișinău
Temperaturile caniculare pot fi periculoase. Ce recomandă Ministerul Sănătății
Deținut decedat după o tentativă de evadare la Judecătoria Strășeni
Contractul pentru construcția Liniei Bălți–Suceava, semnat la Chișinău. Ministrul Dorin Junghietu: „Este o investiție care consolidează independența și reziliența sistemului nostru electroenergetic”
Ambasadorul Republicii Moldova la Moscova a fost convocat la MAE a Federației Ruse. Diplomatul a primit o notă de protest
Investiții de 9 milioane de lei într-un nou sistem de irigare la Mărculești, cu sprijinul IFAD
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, explică reforma salarizării: „Se pune capăt disparităților dintre instituții și se stabilește o ierarhie clară a salariilor”
14 proiecte media vor primi finanțare din Fondul de subvenționare a mass-mediei
Europarlamentarul Siegfried Mureșan, propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier: „România are nevoie de un guvern competent și realmente pro-european”
Parlamentul a votat integrarea Republicii Moldova în sistemul european de coordonare a securității sociale
Reguli noi pentru prestatorii de servicii de plată nebancari: Parlamentul consolidează cadrul legal de supraveghere