ro

 

Politică
26 Martie, 2026 / 09:56
/ 11 August, 2025

CEC respinge campaniile rusești de dezinformare: „Sunt menită să afecteze încrederea în procesul electoral și să denigreze rolul cetățenilor moldoveni din afara țării”

Comisia Electorală Centrală (CEC) respinge ferm declarațiile recente ale oficialilor Federației Ruse, potrivit cărora alegerile parlamentare din Republica Moldova ar urma să fie falsificate prin implicarea diasporei. Instituția a subliniat că „aceste afirmații fac parte dintr-o campanie de dezinformare menită să afecteze încrederea în procesul electoral și să denigreze rolul important al cetățenilor moldoveni din afara țării”, comunică MOLDPRES.

CEC a precizat că cetățenii Republicii Moldova, stabiliți în afara țării, reprezintă o parte integrantă a societății, având aceleași drepturi constituționale în procesul de vot.

„Autoritatea electorală respinge orice încercare de a marginaliza sau de a pune sub semnul întrebării dreptul acestora la o opțiune liberă și informată. CEC precizează că întregul proces electoral este organizat în conformitate cu legislația națională și standardele internaționale, în condiții de transparență, integritate și respect pentru voința alegătorului. Măsurile de securitate, monitorizare și verificare sunt aplicate riguros, pentru a garanta că fiecare vot este numărat corect și reflectă opțiunea reală a alegătorului”, a comunicat instituția.

În acest context, Comisia îndeamnă toți cetățenii, din țară și de peste hotare, „să se informeze din surse oficiale și credibile, să nu se angajeze în campanii de manipulare și să își exercite dreptul de vot liber, neinfluențat și în mod responsabil”.

Declarațiile au fost condamnate și de Ministerul Afacerilor Externe. Instituția a calificat afirmațiile drept „o nouă ingerință neacceptabilă în afacerile interne ale Republicii Moldova”.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Guvernul a aprobat proiectul privind instituirea stării de urgență în sectorul energetic. Premierul Alexandru Munteanu: „Avem riscuri reale pentru securitatea energetică. Vom livra soluții”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Parlamentul se întrunește în ședință extraordinară la ora 17:00 pentru a examina instituirea stării de urgență în sectorul energetic

/ Acum 1 zi

Cinci partide politice urmează să efectueze auditul situațiilor financiare pentru perioada 2023–2025

/ Acum 1 zi

VIDEO // Premierul convoacă de urgență ședința Guvernului. În Republica Moldova ar putea fi instituită stare de urgență în sectorul energetic pentru 60 de zile

/ Acum 1 zi

CEC: Partidele politice sunt obligate să prezinte până la 31 martie rapoartele privind gestiunea financiară pentru anul 2025

/ Acum 2 zile

Maia Sandu: „Atacurile Rusiei asupra infrastructurii energetice civile din Ucraina reprezintă o crimă de război și un atac la adresa noastră, a tuturor”

/ Acum 2 zile

Linia electrică Isaccea–Vulcănești este afectată: Ministerul Afacerilor Externe condamnă atacurile asupra Ucrainei

/ Acum 2 zile

Alexandru Munteanu: „Situația energetică rămâne fragilă după atacurile din Ucraina”

/ Acum 2 zile

Deputații se vor întruni joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse modificarea Codului contravențional și raportul Consiliului Audiovizualului pe 2025

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu, după ședința Consiliului Național de Securitate: „Riscurile ce țin de criminalitatea transfrontalieră cresc. Avem și vulnerabilități pe segmentul transnistrean”

/ Acum 2 zile

Ambasadorul Alexandr Roitman: Situația de securitate din Israel rămâne complexă, cetățenii moldoveni sunt îndemnați la prudență

/ Acum 2 zile

Secretarul general al OCEMN, la Chișinău: „Există o dimensiune economică foarte importantă a securității, care poate fi consolidată doar prin cooperare”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Comisara Marta Kos: „Integrarea Republicii Moldova și a Ucrainei în UE poate contribui în mod direct la stabilitatea regională”

/ Acum 2 zile

Ministrul de Externe al Ucrainei, Andrii Sybiha, „Securitatea Mării Negre este esențială pentru pacea și aprovizionarea regională”