ro

 

Politică
22 Mai, 2026 / 16:09
/ 16 Noiembrie, 2021

CEC va interzice transportul organizat la secțiile de vot la alegerile din 21 noiembrie

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 16 nov. /MOLDPRES/. Vicepreședintele Comisiei Electorale Centrale, Pavel Postică, a anunțat că instituția va interzice transportarea organizată a alegătorilor la secțiile de vot în cele 15 localități unde duminica viitoare urmează să se desfășoare alegeri locale, transmite MOLDPRES.

Într-o emisiune televizată, vicepreședintele CEC, Pavel Postică, a declarat că autoritatea electorală centrală va emite o decizie prin care va stabili un șir de responsabilități pentru MAI, Inspectoratul General de Poliție, Agenția Națională de Transport Auto care să preîntâmpine încălcările în domeniul electoral. "Toate cursele de transport de pasageri trebuie să dispună de documentația corespunzătoare și nu este permisă transportarea ilegală a pasagerilor, indiferent de destinație", a declarat oficialul.

La data de 21 noiembrie vor fi organizate alegeri locale noi în 15 localități ale Republicii Moldova, inclusiv în municipiul Bălți. Potrivit datelor Comisiei Electorale Centrale, la urne sunt așteptați peste 130.600 de cetățeni cu drept de vot.

Foto: newsmaker.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Președinta Maia Sandu, într-un interviu acordat DW și RFI: „Avem un angajament ferm față de cetățeni – țara să fie pregătită pentru aderarea la UE până în anul 2030”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu, întâmpinată de premierul Rob Jetten în Regatul Țărilor de Jos

/ Acum 2 zile

Turul doi al alegerilor locale noi. Cetățenii pot solicita votarea la locul aflării

/ Acum 2 zile

VIDEO // Peste 700 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare

/ Acum 2 zile

Pe 31 mai, în trei localități se va desfășura turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar

/ Acum 3 zile

Cooperarea europeană și securitatea energetică regională, în centrul intervenției lui Mihai Popșoi la Berlin

/ Acum 3 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu a fost decorată cu Ordinul European de Merit: „Această distincție aparține oamenilor din Moldova”

/ Acum 3 zile

FOTO, VIDEO // Șefa statului, Maia Sandu, întâmpinată de președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, la sediul instituției din Strasbourg: „Vom continua să sprijinim Republica Moldova”

/ Acum 3 zile

Cooperarea comercială și investițională dintre Moldova și China, discutată de vicepremierul Mihai Popșoi la Beijing

/ Acum 3 zile

Republica Moldova mizează pe sprijinul Germaniei pentru accelerarea integrării europene

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu începe vizita la Strasbourg

/ Acum 3 zile

Igor Grosu, întrevedere cu Principele Radu: „Suntem profund recunoscători pentru sprijinul Casei Regale

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi efectuează o vizită în Germania

/ Acum 4 zile

Ambasadorul agreat al Rusiei, convocat la MAE. Oleg Ozerov a primit o notă de protest în urma încălcării ilegale a spațiului aerian al Republicii Moldova de către un aparat de zbor