ro

 

Politică
01 Iunie, 2026 / 00:45
/ 25 Ianuarie, 2022

CEC va solicita Parlamentului interpretarea unor articole din Legea privind administrația locală

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 25 ian. /MOLDPRES/. Comisia Electorală Centrală va solicita Parlamentului interpretarea a două articole din Legea nr. 436 privind administrația publică locală, transmite MOLDPRES.

Vicepreședintele autorității electorale centrale, Pavel Postică, a declarat astăzi într-o conferință de presă că CEC va solicita Parlamentului interpretarea articolelor 28 și 33 din legea sus-numită.

Potrivit oficialului, deputații ar trebui să stabilească dacă „este necesară să existe o continuitate de patru luni pentru a se stabili imposibilitatea unui ales local de a își exercita atribuțiile de serviciu și dacă prevederile se aplică și în cazul suspendării ori întreruperii mandatului de ales local”.

”Solicităm interpretarea acestor articole de către legislativ pentru a fi excluse orice interpretări în favoarea ori defavoarea unor hotărâri adoptate de către autoritatea electorală centrală”, a subliniat Postică.

În ședința de astăzi, Comisia Electorală Centrală nu a avut unanimitate pentru stabilirea datei alegerilor locale noi în localitatea Păulești, raionul Călărași, unde timp de patru luni primarul localității a fost în imposibilitate de a-și executa atribuțiile de serviciu.

Mai mulți membrii ai CEC au susținut că nu a existat o continuitate de patru luni de inactivitate pentru că alesul local și-a întrerupt mandatul.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Premierul României la Chișinău: „Nu mai putem administra localitățile ca acum 40 de ani. Fără decizii strategice, nu poți crea condiții de dezvoltare”

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu, în PMAN: „Reforma administrației publice locale este, de fapt, o clacă modernă: mai multe sate care își unesc primăriile pentru a face viața tuturor mai bună”

/ Acum 2 zile

CEC a început tipărirea buletinelor de vot pentru turul doi al alegerilor locale noi

/ Acum 2 zile

Ilie Bolojan, la Chișinău: „Chiar în aceste zile, România își semnează toate contractele pentru dotarea armatei cu tehnologie nouă”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Peste 400 de primari se reunesc în PMAN la evenimentul „Primării Puternice – Localități Dezvoltate”

/ Acum 2 zile

CEC: Astăzi este ultima zi de agitație electorală înaintea turului doi al alegerilor locale noi

/ Acum 2 zile

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Localitățile noastre pot deveni mai puternice doar dacă ne unim eforturile, resursele și capacitățile administrative”

/ Acum 2 zile

Premierul Alexandru Munteanu: „Atacul din Galați arată că amenințările războiului sunt reale pentru întreaga regiune”

/ Acum 2 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre atacul rusesc cu dronă asupra orașului Galați: „Este un act grav și inadmisibil”

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu condamnă incidentul produs la Galaţi: „Rusia reprezintă un pericol pentru toți și trebuie oprită”

/ Acum 2 zile

Premierul interimar al României, Ilie Bolojan, așteptat la Chișinău pentru a participa la evenimentul „Primării Puternice – Localități Dezvoltate”

/ Acum 3 zile

Republica Moldova și SUA își consolidează cooperarea în domeniul securității și energiei

/ Acum 3 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre alegerile în Găgăuzia: „Nu vom permite nimănui să intervină în treburile interne ale Republicii Moldova”

/ Acum 3 zile

„Primării Puternice – Localități Dezvoltate”: peste 400 de primari se reunesc vineri în PMAN. Premierul interimar al României, invitat special