ro

 

Politică
12 Februarie, 2026 / 07:01
/ 25 Iunie, 2021

Comisia Electorală Centrală a aprobat numărul total de buletine de vot

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 25 iun. /MOLDPRES/. Pentru alegerile parlamentare din 11 iulie vor fi tipărite 3 521 642 de buletine de vot, transmite MOLDPRES.

Comisia Electorală Centrală /CEC/ a aprobat, în ședința de astăzi, tirajul buletinelor de vot pentru alegerile parlamentare anticipate din 11 iulie 2021. Astfel, numărul total de buletine va fi de 3 521 642 de exemplare.

Pentru cele 2000 secții de votare din țară vor fi tipărite 2 794 942 de buletine de vot, dintre care în limba română 2 112 244 şi 682 698 în limba rusă.

Pentru secțiile de votare organizate în afara țării, CEC va tipări 726 700 de buletine de vot, dintre care în limba română 662 600 de exemplare şi 64 100 în limba rusă. Acestea urmează a fi transmise misiunilor diplomatice şi oficiilor consulare ale Republicii Moldova din străinătate pentru a fi distribuite, ulterior, birourilor electorale ale secțiilor de votare din afara țării.

Pentru scrutinul din 11 iulie 2021, CEC a înregistrat 23 de concurenți electorali.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi: „Republica Moldova își consolidează apărarea spațiului aerian în fața provocărilor externe”

/ Acum 2 zile

Republica Moldova și Irlanda își consolidează dialogul în contextul integrării europene

/ Acum 2 zile

Ambasadorul Arabiei Saudite a fost distins cu medalia „Meritul diplomatic” la încheierea mandatului

/ Acum 2 zile

VIDEO // Alexei Buzu: „Centrele Unificate de Prestare a Serviciilor vor fi extinse în toate localitățile, în special acolo unde primăriile vor fi amalgamate”

/ Acum 3 zile

Speakerul Igor Grosu respinge declarațiile privind o pretinsă producție de armament în R. Moldova: „Aici intervine minciuna - instrument predilect al suveraniștilor”

/ Acum 5 zile

Parlamentul urmează să examineze peste 300 de legi. Speakerul Igor Grosu: „În luna februarie, vor fi lansate consultările privind elaborarea noului Cod al Legislativului”

/ Acum 5 zile

Speakerul Igor Grosu: „Depistarea unei noi drone pe teritoriul R. Moldova demonstrează caracterul agresiv și expansionist al Federației Ruse”

/ Acum 5 zile

MAE, după depistarea unei drone în raionul Drochia: „Condamnăm orice incident care reprezintă o încălcare a spațiului aerian și o amenințare la securitatea cetățenilor”

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu denunță mesaje false distribuire în mediul online, care folosesc identitatea sa

/ Acum 5 zile

VIDEO // O nouă rundă de discuții privind reforma administrației publice locale. Alexei Buzu: „Facem reforma împreună, cu grijă pentru fiecare comunitate”

/ Acum 5 zile

Ministrul de Externe al Lituaniei reconfirmă la Chișinău sprijinul pentru parcursul european al țării noastre: „Vrem să construim o Europă mult mai puternică, cu Republica Moldova membru al UE”

/ Acum 5 zile

CEC solicită propuneri de modificare a Codului electoral, în perspectiva consolidării legislației electorale

/ Acum 6 zile

Maia Sandu: „Reforma administrației publice locale vizează servicii mai bune și comasarea primăriilor mici”

/ Acum 6 zile

Un membru al Comisiei de evaluare externă a integrității etice și financiare a procurorilor a demisionat