ro

 

Politică
23 Aprilie, 2026 / 12:03
/ 27 Aprilie, 2022

Conducerea țării a participat la evenimentul prilejuit de Ziua Drapelului de Stat

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 27 apr. /MOLDPRES/. Conducerea de vârf a ţării a participat astăzi la o ceremonie oficială cu ocazia Zilei Drapelului Republicii Moldova, marcată pe 27 aprilie, transmite MOLDPRES

La eveniment au fost prezenți șeful statului Maia Sandu, președintele Parlamentului, Igor Grosu, şi prim-ministrul Natalia Gavriliţa.

„Drapelul este un simbol oficial major al suveranității şi independenții, care apare odată cu statul, reprezintă poporul şi identitatea lui. Cu tricolorul începe istoria Republicii Moldova”, a declarat în discursul său de la eveniment Maia Sandu.

„Culorile Drapelului de Stat trimit la existența poporului, la tot ceea ce ne reprezintă” a relevat președintele țării.

„Cetăţenii noştri, indiferent de ocupaţie, de limbă, etnie şi vârstă, încap sub tricolorul Republicii Moldova, însă pe lângă etichetă şi ritual avem nevoie de consolidare. Suntem un popor al democrației şi libertății”, a menţionat şeful statului.

Ceremonia a finalizat cu onor militar la Tricolor.

Pe 27 aprilie este marcată Ziua Drapelului de Stat al Republicii Moldova care a fost arborat pentru prima dată în anul 1990. Drapelul de Stat al Republicii Moldova este un simbol oficial major al suveranităţii şi independenţei Republicii Moldova. Drapelul de Stat reprezintă o pânză dreptunghiulară, cu proporţia dintre înălţimea şi lungimea pânzei de 1:2, tripartită vertical egal, începând de la lance în culorile albastru, galben şi roşu, având în mijlocul câmpului galben imaginea Stemei de Stat a Republicii Moldova, a cărei lăţime constituie 1/5 din lungimea drapelului.

Utilizarea Drapelului de Stat cu încălcarea prevederilor prezentei legi, precum şi profanarea Drapelului de Stat prin murdărire, pătare, inscripţionare, desenare, aplicare a unor obiecte, ardere, călcare în picioare, utilizare în calitate de faţă de masă, husă de scaun, draperie etc. atrag răspunderea contravenţională sau penală stabilită de legislaţie.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Maia Sandu îl felicită pe Rumen Radev pentru victoria obținută în alegerile din Bulgaria: „Îmi doresc să consolidăm parteneriatul pentru a întări pacea și suveranitatea în regiune”

/ Acum 3 zile

FOTO // Igor Grosu, discuții cu moldovenii din Austria: „Indiferent de distanță, rămân conectați la tot ce se întâmplă acasă și cred într-un viitor mai bun pentru țara noastră”

/ Acum 4 zile

Speakerul Igor Grosu efectuează o vizită oficială în Austria. Agenda întrevederilor

/ Acum 4 zile

FOTO // Ministrul Mihai Popșoi, la Forumul Diplomatic de la Antalya: „R. Moldova a devenit mai rezilientă, iar angajamentul nostru de a avansa în implementarea reformelor rămâne ferm”

/ Acum 4 zile

FOTO // Forumul Diplomatic de la Antalya. Vicepremierul Mihai Popșoi a avut întrevederi cu miniștri din Ucraina, Muntenegru și Germania

/ Acum 5 zile

FOTO // Întrevederi la nivel înalt la Antalya Diplomacy Forum. Șefa statului Maia Sandu a discutat cu președinții Turciei, Azerbaidjanului, Sloveniei, Bosniei și Herțegovinei

/ Acum 5 zile

Alegeri locale noi. CEC a aprobat simbolurile concurenților electorali pentru imprimare în buletinele de vot

/ Acum 5 zile

VIDEO // Alexei Buzu, despre atitudinea lui Ion Ceban față de reforma APL: „Să protestezi împotriva reformei din inima capitalei este o acțiune cinică. Amânarea ei înseamnă sate tot mai goale și tot mai puține șanse de dezvoltare”

/ Acum 5 zile

Moldova avansează în integrarea energetică europeană și reduce dependența de resurse rusești

/ Acum 5 zile

Guvernul, reacție la nemulțumirile MAN cu privire la conceptul reformei administrației publice locale: „Dacă nu intervenim, satele nu se salvează singure, ci vor pierde în continuare oameni și oportunități”

/ Acum 6 zile

DOC // Ministerul Justiției activează mecanismul de lichidare a unor partide politice

/ Acum 6 zile

Alegeri locale 2026: aproape 70 de mii de alegători sunt înregistrați în 12 localități

/ Acum 6 zile

Șeful Legislativului Igor Grosu, despre problema transnistreană: „Formatul 5+2 este mort, nu mai acceptăm discuții fără sens”

/ Acum 6 zile

Alegeri locale 2026: CEC anunță începerea campaniei electorale