Consiliul Suprem de Securitate va analiza situația din agricultură
Chişinău, 10 aug. /MOLDPRES/. Situația dificilă din agricultură, provocată de seceta din ultimele luni, va fi discutată în această săptămână la ședința Consiliului Suprem de Securitate, transmite MOLDPRES.
Președintele Igor Dodon a declarat astăzi, după ședința cu premierul Ion Chicu și șeful Legislativului, Zinaida Greceanîi, că va analiza situația din agricultură, provocată de seceta prelungită, miercuri 12 august, la ședința Consiliului Suprem de Securitate. Potrivit lui Dodon, subiectul ține de securitatea alimentară a statului.
“Miercuri vom convoca ședința Consiliului Suprem de Securitate. Se va discuta despre secetă și situația din agricultură. Acest subiect ține de securitatea alimentară a statului. Vom discuta și situația legată de COVID-19”, a spus șeful statului.
De asemenea, Igor Dodon a specificat că, în această săptămână, va demara procesul de renegociere cu Federația Rusă a creditului de 200 milioane de euro pentru susținerea bugetului Republicii Moldova. Subiectul renegocierii acestui credit a fost abordat în cadrul vizitei recente a președintelui la Moscova, unde s-a întâlnit cu Dmitri Kozak, șef-adjunct al Administrației prezidențiale, reprezentant Special al președintelui Federației Ruse pentru dezvoltarea relațiilor comercial-economice cu Republica Moldova.
Forumul Diasporei, desfășurat la Chișinău. Maia Sandu: „Republica Moldova avansează cu viteză spre UE, iar diaspora poate juca un rol important în promovarea și susținerea acestui parcurs”
Adunarea Populară a Găgăuziei trebuie să aibă un mandat deplin. Președinta Maia Sandu: „Alegerile să fie libere și corecte””
Sancțiuni disciplinare după vizita delegației talibanilor în Republica Moldova. Maia Sandu: „Este rușinos că oameni cu funcții înalte nu cunosc politica statului”
Republica Moldova avansează în procesul de integrare europeană. Maia Sandu: „Nu ne blochează niciun stat”
CEC a adoptat mai multe hotărâri privind organizarea alegerilor locale noi și a unui referendum local în satul Delacău, raionul Anenii Noi
DOC // Legea pentru ratificarea Convenției privind instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina, publicată în Monitorul Oficial
Nouă localități din Rezina, care au decis să se unească într-o singură primărie, vor beneficia de stimulente de peste 85 de milioane de lei din partea Guvernului
Republica Moldova și Estonia își reafirmă angajamentul pentru consolidarea cooperării
PAS are doi deputați noi în Parlament. Curtea Constituțională a validat mandatele
„Îmi asum mandatul până în 2029 și voi schimba miniștrii care nu livrează rezultate”, declară premierul Vasile Tofan
MAE condamnă încălcarea spațiului aerian după descoperirea fragmentelor dronei de la Văleni
Președinta Maia Sandu, despre Guvernul Tofan: „Planurile de dezvoltare sunt mari și ambițioase. Este nevoie de multă energie și stabilitate pentru a reuși”
Investițiile și proiectele energetice, priorități pe agenda relației dintre Moldova și SUA
VIDEO // R. Moldova va marca Ziua Independenței printr-o paradă militară solemnă. Maia Sandu: „Evenimentul reflectă eforturile pentru consolidarea capacităților de apărare”
ARMENPRESS: Piața imobiliară din Erevan prinde amploare
Ministrul Alexandru Gasnaș, întrevedere cu ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „România este unul dintre cei mai apropiați parteneri ai R. Moldova, inclusiv în modernizarea sistemului de sănătate”
Republica Moldova are asigurat necesarul de energie pentru astăzi. Energocom a rezervat volumele
Ministra Finanțelor: „Politica fiscală pentru anul 2027 nu își propune impozitarea moștenirilor primite de cetățenii R. Moldova, inclusiv de cei aflați în diaspora”
VIDEO // Percheziții în raionul Drochia. Patru bărbați, documentați pentru deținerea ilegală a armelor și munițiilor
FOTO // Oraşul Criuleni își modernizează infrastructura locală prin Programul „Europa este aproape”
BNM: rata anuală a inflației va avea o tendință ascendentă până la finele anului curent, iar ulterior va scădea
DOC// R. Moldova accesează o finanțare de 150 de milioane de euro pentru proiectul „Livada Moldovei II”. Legea, publicată în Monitorul Oficial
VIDEO // Podul peste râul Lunguța din Taraclia intră într-o nouă etapă de reparație
GALERIE FOTO // Antrenamente pentru parada dedicată Zilei Independenței. Peste 100 de unități de tehnică militară și specială vor fi prezentate în PMAN
Ziua Internațională a Tineretului 2026, marcată la Bălți, cu participarea a peste 1500 de tineri din întreaga țară
Orașul Burgas din Bulgaria va găzdui Concursul Muzical Eurovision din 2027
Cinci instituții de învățământ din stânga Nistrului vor fi dotate cu echipamente moderne pentru cantine printr-un proiect finanțat de Guvernul României
„Restart în educație”: MEC propune ca în municipiile Chișinău, Bălți și în UTA Găgăuzia, reforma să intre în vigoare din 2028
Investigațiile financiare paralele vor fi desfășurate după un mecanism comun la nivel național
Se ieftinesc carburanții. Benzina coboară sub pragul de 30 de lei