Curtea Constituțională a declarat neconstituționale deciziile Legislativului din 23 aprilie
Chişinău, 27 apr. /MOLDPRES/. Plenul Curții Constituționale a declarat astăzi neconstituționale Hotărârile Parlamentului din 23 aprilie 2021 referitoare la revocarea unui judecător constituțional și la numirea altui judecător, comunică MOLDPRES.
Astăzi, magistrații înaltului for au examinat sesizarea depusă de deputații Sergiu Litvinenco și Dinu Plîngău cu privire la controlul constituționalității Hotărârii Parlamentului privind anularea prin retragere parțială a Hotărârii Parlamentului nr. 121 din 16 august 2019, privind numirea unui judecător al Curții Constituționale, și a Hotărârii Parlamentului din 23 aprilie 2021, privind numirea unui judecător al Curții Constituționale.
La examinarea sesizării a participat și Domnica Manole, deși inițial s-a solicitat recuzarea ei.
La 23 aprilie, deputații din majoritatea formată din PSRM, Partidul Șor și Pentru Moldova au anulat hotărârea privind numirea Domnicăi Manole în funcția de judecător la Curtea Constituțională. Ulterior, deputații au votat pentru candidatura lui Boris Lupașcu în funcția de judecător la CCM. Acesta a depus jurământul în lipsa șefului statului.
În dimineața curentă, Boris Lupașcu a depus o declarație la Cancelaria Parlamentului în care a solicitat anularea actelor care au stat la baza desemnării acestuia în funcția de judecător la Curtea Constituțională, în legătură cu renunțarea benevolă la mandatul încredințat.
Curtea de Apel Centru a dispus limitarea activității Partidului Republican „Inima Moldovei” pentru 12 luni
CEC va propune Curții Constituționale validarea unui mandat de deputat de pe lista PAS
Parlamentul a examinat 60 de proiecte legislative și a adoptat 52 de acte în luna iulie
Premierul Vasile Tofan, despre vizita delegației din Afganistan: „R. Moldova nu recunoaște guvernarea talibană. Aprobarea acestei vizite a fost o eroare de evaluare și de coordonare instituțională”
Mihai Popșoi a vizitat Lavra Pecerska din Kiev și a condamnat atacurile Rusiei asupra patrimoniului cultural al Ucrainei
Mihai Popșoi, întrevedere cu Andrii Sybiha la Kiev: „Securitatea Republicii Moldova este strâns legată de securitatea Ucrainei”
VIDEO // Vicepremierul Mihai Popșoi a discutat cu președintele Ucrainei despre gestionarea situației hidrologice din bazinul râului Nistru și proiecte comune în infrastructură și energie
VIDEO // Mihai Popșoi, la Reuniunea șefilor misiunilor diplomatice ale Ucrainei: „Republica Moldova a făcut alegerea. Ne-am alăturat Ucrainei”
Igor Grosu, pentru MOLDPRES: „Ambiția noastră este ca raportul Comisiei Europene din acest an să fie și mai bun”
MAE face precizări privind vizita unei delegații a Ministerului Agriculturii din Afganistan la Chișinău
FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi a onorat, la Kiev, memoria celor căzuți pentru libertatea Ucrainei: „Acest război trebuie să înceteze”
„A venit timpul”. Vasile Tofan explică de ce a renunțat la cariera din mediul de afaceri pentru a prelua funcția de premier. Ce crede Igor Grosu despre noul șef al Guvernului
Republica Moldova și Letonia își consolidează cooperarea. Șefa diplomației letone vine la Chișinău
Restricții de circulație în Chișinău. Traficul va fi suspendat pe mai multe străzi
Politica fiscală 2027: ministra Finanțelor explică principalele modificări privind impozitul pe bunurile imobiliare, taxele locale și rutiere
Peste 370 de accidente, înregistrate de la începutul anului în capitală. Șase persoane și-au pierdut viața
Autoritățile și mediul de afaceri analizează soluții pentru a reduce impactul provocărilor energetice asupra economiei
Flux sporit de călători pe Aeroportul Chișinău, cu peste 1900 de pasageri deserviți pe oră în perioada de vârf a concediilor
Leul moldovenesc încheie săptămâna cu apreciere ușoară față de euro și dolar
Siguranța copiilor în spațiul digital, prioritate pentru autorități. Maia Sandu: „Trebuie să creăm mecanisme care să-i protejeze”
Vântul puternic și ploile au provocat pagube în nordul și centrul țării. Salvatorii au intervenit în zece cazuri
DOC // Consolidarea securității și cooperarea cu UE. Programul de implementare a Strategiei Naționale de Apărare pentru perioada 2024–2034, publicat în Monitorul Oficial
Adunarea Populară a Găgăuziei trebuie să aibă un mandat deplin. Președinta Maia Sandu: „Alegerile să fie libere și corecte””
Linia electrică de 330 kV Bălți–Dnestrovsk, grav avariată în urma calamităților naturale
Sancțiuni disciplinare după vizita delegației talibanilor în Republica Moldova. Maia Sandu: „Este rușinos că oameni cu funcții înalte nu cunosc politica statului”
Republica Moldova avansează în procesul de integrare europeană. Maia Sandu: „Nu ne blochează niciun stat”
Maia Sandu explică actuala criză energetică și face apel la reducerea consumului în orele de vârf: „Doar astfel putem menține prețurile la un nivel mai mic”
Femeile din gospodării rurale pot obține până la 6 mii de dolari pentru investiții în afaceri verzi şi durabile
Energocom: Deficit de energie electrică în orele de vârf; consumatorii sunt îndemnați să economisească
Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu omologul său bulgar, Rumen Radev