ro

 

Politică
30 Iulie, 2026 / 18:57
/ 28 Septembrie, 2025

Alegeri parlamentare 2025

Curtea de Apel Centru a respins contestația formațiunii politice conduse de Victoria Furtună. Partidul Moldova Mare, exclus din cursa electorală

Curtea de Apel Centru a respins contestația formațiunii politice. Astfel, rămâne în vigoare decizia Comisie Electorale Centrale, prin care Partidul Moldova Mare a fost scos din cursa electorală, transmite MOLDPRES.

Într-o postare pe rețelele de socializare, Victoria Furtună a calificat decizia drept un „act rușinos de răfuială politică asupra „Partidului Moldova Mare””.

Duminică dimineața, președinta Comisiei Electorale Centrale (CEC), Angelica Caraman, a anunțat că formațiunea rămâne în cursă până la pronunțarea deciziei instanței de judecată. 

În replică, Victoria Furtună și-a îndemnat susținătorii să nu voteze pentru partidul pe care îl conduce, ci pentru oricare altul din opoziție, deoarece judecătorii vor lua o decizie nefavorabilă și „Moldova Mare” va fi scoasă din cursă. 

Este singurul partid care în ziua alegerilor și-a îndemnat simpatizanții să nu voteze pentru el.

Partidul Politic „Moldova Mare” a fost exclus vineri, 26 septembrie curent, din cursa electorală printr-o decizie adoptată de CEC cu șase voturi pentru și trei abțineri. Hotărârea a venit după examinarea contestației depuse de Partidul Social Democrat European, care a acuzat formațiunea de finanțări externe și cooperare cu oligarhul fugar Ilan Șor.

Astfel, în baza actelor emise de instituțiile de forță, a fost invocată implicarea partidului politic în: folosirea de fonduri nedeclarate; utilizarea banilor din afara țării pentru campania electorală; corupție electorală; participarea într-un bloc electoral camuflat prin asocierea și îndemnurile de vot promovate de Ilan Șor și de Blocul „Victorie”, scos anterior din cursă și cu activitatea limitată; implicarea Bisericii (Mitropolia Moldovei) în campania electorală; influențarea masivă a dreptului electoral; ajutor direct din partea Federației Ruse.

Alegeri 2025 // Partidul „Moldova Mare”, exclus din cursa electorală


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

PAS va avea un nou deputat: CEC propune validarea mandatului lui Roman Roșca, după demisia lui Alexandr Trubca

/ Acum 2 zile

Organizația „Eurasia”, asociată cu Ilan Șor, inclusă în Registrul organizațiilor extremiste din Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Protest în fața Parlamentului împotriva majorării tarifelor la gaze. Igor Grosu cere opoziției soluții: „Să vină cu propuneri de restructurare a Moldovagaz”

/ Acum 2 zile

Particularitățile alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei vor fi incluse în Codul Electoral. Igor Grosu: „Să avem o Adunare legitimă, votată de cetățeni”

/ Acum 2 zile

Igor Grosu, de Ziua Constituției: „Respectarea Legii Supreme înseamnă respect pentru democrație și drepturile cetățenilor”

/ Acum 2 zile

Igor Grosu: „Alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei sunt programate pentru 15 noiembrie 2026”

/ Acum 2 zile

Modificările Codului electoral privind alegerile din Găgăuzia, consultate cu reprezentanții Adunării Populare

/ Acum 2 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan convoacă ședința Guvernului pentru a evalua situația din sectorul energetic

/ Acum 3 zile

Deputații se întrunesc marți și joi în ultimele ședințe plenare din sesiunea de primăvară. Pe agendă se regăsesc 15 proiecte cu sigla UE

/ Acum 3 zile

Noi proiecte de dezvoltare în Moldova, cu sprijinul Turciei. A fost avizată negocierea unui protocol de cooperare

/ Acum 4 zile

Maia Sandu condamnă încălcările spațiului aerian românesc de către dronele rusești

/ Acum 4 zile

Mihai Isac: De ce Republica Moldova are nevoie de Sudul Global. Lecțiile vizitei președintei Indiei la Chișinău

/ Acum 5 zile

VIDEO // Reforma administrației publice locale avansează. Alexei Buzu: „Încă 165 de primării au adoptat decizii finale privind amalgamarea voluntară”

/ Acum 6 zile

Asociația „Forța Fermierilor” îl propune pe Alexandru Slusari la șefia Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare. Reacția Guvernului