VIDEO // Delegația Republicii Moldova a plecat spre București. Mesajul prim-ministrului, Alexandru Munteanu, de pe Aeroportul din Chișinău
Prim-ministrul, Alexandru Munteanu, își începe prima sa vizită de la preluarea funcției de șef al Cabinetului. Premierul și echipa guvernamentală au plecat în zorii zilei spre București, unde au preconizate mai multe întrevederi cu oficialii români. La plecare din Republica Moldova, Munteanu a postat un mesaj video pe rețele, transmite MOLDPRES.
„Plecăm cu colegii să ne întâlnim cu colegii noștri din România, susținători ai parcursului nostru european. Avem multe proiecte de discutat. Facem împreună lucruri bune pentru cetățenii de pe ambele maluri ale Prutului. Ne bucurăm foarte mult că prima noastră vizită oficială e la București”, a declarat Alexandru Munteanu în dimineața zilei de pe Aeroportul Internațional Chișinău.
Intensificarea relațiilor de cooperare cu România și identificarea unor noi obiective pentru proiectele comune vor fi abordate în cadrul vizitei prim-ministrului Alexandru Munteanu la București, care se desfășoară joi, 13 noiembrie.
Potrivit agendei vizitei, premierul va avea o întrevedere cu președintele României, Nicușor Dan. La Palatul Victoria, prim-ministrul Alexandru Munteanu se va întâlni cu omologul său, Ilie Bolojan. Cei doi premieri vor discuta subiecte de pe agenda bilaterală, cu accent pe proiectele de interes comun, care au impact direct asupra cetățenilor ambelor state. La București, Alexandru Munteanu și Ilie Bolojan vor susține declarații pentru presă.
Șeful Executivului de la Chișinău va discuta cu oficiali din Parlamentul român și va avea o întrevedere cu Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei Române, și Alteța Sa Regală Radu, Principele Consort al României.
Raportul de Extindere 2025 // Peste 400 de participanți au discutat la Chișinău progresele și prioritățile privind integrarea europeană a Republicii Moldova
LIVE TEXT // Raportul de extindere 2025. Viceprim-ministra Cristina Gherasimov: „Eforturile noastre sunt mari, dar mai avem de parcurs o cale destul de lungă”
Ambasadoarea agreată a Chinei, Dong Zhihua, a prezentat copiile scrisorilor de acreditare. Oportunități de cooperare, discutate la MAE
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu anunță zece priorități ale Guvernului pe calea aderării la UE
Radu Marian: „Am introdus mai multă transparență și claritate în evaluarea investițiilor strategice, în conformitate cu recomandările Comisiei Europene”
Andrei Curăraru: „Neutralitatea Republicii Moldova, fără cooperare europeană, devine vulnerabilitate”
Mesajul comisarei Marta Kos, pentru partidele de opoziție: „Dacă ne dorim o Moldovă prosperă în cadrul UE, este nevoie de implicarea tuturor”
Mihai Popșoi: „Reintegrarea Transnistriei va fi pașnică, prin ancorarea economică a regiunii în Republica Moldova și Uniunea Europeană”
Republica Moldova și Canada discută extinderea cooperării bilaterale
VIDEO // Delegația Republicii Moldova a plecat spre București. Mesajul prim-ministrului, Alexandru Munteanu, de pe Aeroportul din Chișinău
Agenda evenimentelor, joi, 13 noiembrie
Republica Moldova, parte integrantă a Scutului european pentru democrație: UE lansează măsuri pentru protejarea democrațiilor
Scriitorul Constantin Cheianu explică de ce și-a depus mandatul de deputat și dă asigurări că rămâne „un adept al integrării europene”
Meteorologii prognozează pentru joi cer noros și maxime de până la 13 grade Celsius
Până în iunie 2027, BNM va promova și implementa un cadru normativ pentru furnizorii de servicii de active virtuale
Cristina Gherasimov, în discuții cu ambasadorul României: „Proiectele comune ne ajută să ne modernizăm și să ne pregătim țara pentru aderare”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Italia este un prieten bun al Republicii Moldova”
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu îndeamnă cetățenii să participe la campania de împădurire. „Noi suntem generația pădurii”
Vicepremierul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadorul Canadei în Republica Moldova, Gavin Buchan
Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu ambasadorul Canadei în Republica Moldova, Gavin Buchan
Parlamentul se întrunește joi în ședință. Rectificarea bugetară și denunțarea Acordului cu Rusia privind activitatea centrelor culturale, pe ordinea de zi
Cercetători și experți din mai multe țări, reuniți la Chișinău în cadrul unei conferințe internaționale dedicate anului 1944 și consecințelor sale
PAS va avea cinci deputați noi în Parlament. Cine sunt candidații care ar putea ocupa fotoliile
Roman Cojuhari explică de ce renunță la mandatul de deputat în favoarea șefiei APP: „Reformele trebuie duse până la capăt, iar rezultatele să fie și mai vizibile”
Beneficiile cooperării dintre Republica Moldova și PNUD, discutate de premierul Alexandru Munteanu și Daniela Gasparikova, reprezentanta rezidentă PNUD în Republica Moldova