ro

 

Politică
25 Februarie, 2026 / 08:32
/ 22 Iunie, 2023

Deputații Partidului „Șor” vor continua să-și exercite mandatele în calitate de parlamentari independenți

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 iun. /MOLDPRES/. Deputații Partidului Politic „Șor” vor continua să-și exercite mandatele în calitate de parlamentari independenți. Un proiect de hotărâre în acest sens a fost adoptat astăzi de Parlament cu 56 de voturi, prin care s-a lichidat formațiunea parlamentară, în conformitate cu decizia Curții Constituționale din 19 iunie, transmite MOLDPRES.

Decizia a fost adoptată de Legislativ, după ce Curtea Constituțională (CC) a declarat neconstituțională formațiunea. „Este o decizie absolut necesară, întrucât curățăm Parlamentul de grupările criminale. Hotărârea este susținută în vederea executării hotărârii CC”, a menționat speakerul Igor Grosu.

Potrivit documentului, a fost aprobată modificarea componenței nominale a Biroului permanent, a comisiilor parlamentare și grupurilor parlamentare de prietenie. Totodată, sintagma „Fracțiunea parlamentară Șor” a fost substituită cu sintagma „deputat independent”. Proiectele de hotărâre intră în vigoare la data adoptării.

Pe 19 iunie curent, CC a declarat neconstituțional Partidul Politic „Șor”. Conform hotărârii, formațiunea se consideră dizolvată. Astfel, nici un act al partidului emis până la pronunțarea hotărârii Curții nu are nici o valoarea juridică. Ministerul Justiției va desemna o comisie de lichidare a partidului, care va întreprinde toate măsurile necesare pentru lichidarea și radierea acestuia din registrul de stat al persoanelor juridice. Totodată, reprezentanții din Parlament ai Partidului Politic „Șor” vor continua să-și exercite mandatele, dar în calitate de deputați independenți, fără dreptul de a se afilia la alte fracțiuni parlamentare, la fel și aleșii locali. Procesul de examinare a fost inițiat în baza unei sesizări depusă la CC de către Guvern.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

La Chișinău va avea loc un marș de solidaritate cu Ucraina la patru ani de la invazia rusă

/ Acum 4 zile

Prima reuniune a dialogului național despre siguranța copiilor în mediul online. Președinta Maia Sandu: „Felul în care gestionăm relația copiilor cu tehnologia va modela generațiile de mâine”

/ Acum 4 zile

Președinta CC, Domnica Manole, la deschiderea Anului judiciar 2026: „Atâta timp cât controlul de constituționalitate funcționează liber și independent, echilibrul democratic în țară rămâne protejat”

/ Acum 4 zile

Parlamentari danezi vor vizita la începutul săptămânii viitoare Legislativul de la Chișinău

/ Acum 4 zile

Alexandru Munteanu salută intenția UE de a solicita Rusiei retragerea trupelor din regiunea transnistreană, în cadrul unui posibil acord de pace în Ucraina: „Este vorba de securitatea regională și cea europeană”

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu va prezenta un raport în Parlament: „O să discutăm cu deputații când este binevenit acest eveniment”

/ Acum 5 zile

Moțiunea simplă împotriva ministrului Energiei, Dorin Junghietu, a eșuat

/ Acum 5 zile

BTA: Ambasadorii Bulgariei și ai UE în Republica Moldova, în vizită la Taraclia: discuții despre integrarea europeană și dezvoltarea regională

/ Acum 5 zile

VIDEO // Primarul comunei Bubuieci, despre reforma APL: „Cu primării mici, avem puține posibilități de a ne dezvolta”

/ Acum 5 zile

FOTO // Procesul de organizare a alegerilor parlamentare, discutat de autoritățile electorale. Președinta CEC, Angela Caraman: „Experiența ultimului scrutin ne obligă să consolidăm reziliența instituțională”

/ Acum 5 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Reforma administrației publice locale trebuie realizată în această toamnă. Nu avem timp pentru a aștepta”

/ Acum 5 zile

Speakerul Igor Grosu, despre Dmitri Constantinov: „A ales să fugă în regiunea transnistreană și să invoce faptul că are o vârstă înaintată, ceea ce nu este un argument”

/ Acum 5 zile

Peste 185 de milioane de lei, alocați în ultimii ani de Guvern pentru proiecte în suburbiile capitalei. Premierul Alexandru Munteanu: „Avem o responsabilitate comună: să gestionăm eficient banul public”

/ Acum 5 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere cu noul ambasador al Ciprului. Intensificarea cooperării în Consiliul Europei, pe agendă