Deputații se vor întruni joi în ședință
Chişinău, 6 oct. /MOLDPRES/. Deputații se vor întruni în ședință plenară mâine, 7 octombrie. Ordinea de zi a ședinței a fost aprobată de membrii Biroului Permanent al Parlamentului, comunică MOLDPRES.
Mâine, aleșii poporului vor dezbate în lectura a doua proiectele de modificare a Legii privind sistemul unitar de salarizare în sectorul bugetar, Legii cu privire la Autoritatea Națională de Integritate și Legii privind declararea averii și a intereselor personale, precum și modificarea Codului de executare al Republicii Moldova.
În prima lectură, va fi dezbătut proiectul de lege pentru modificarea Acordului de împrumut dintre Republica Moldova și BERD privind realizarea lucrărilor de construcție și reabilitare a drumurilor.
Pe ordinea zi mai figurează proiectele de hotărâre privind desemnarea unui membru și vicepreședinte al Consiliului de administrație al Comisiei Naţionale a Pieței Financiare și privind demisia unui deputat în Parlament.
Foto: Parlament
Reforma APL, discutată de Vasile Tofan cu reprezentanții autorităților locale: „Trebuie să venim cu soluții axate pe realitățile din teren”
Proiectul Codului Parlamentului, evaluat de experții Comisiei de la Veneția
Republica Moldova trebuie să-și consolideze apărarea și să se alinieze sancțiunilor împotriva Rusiei, susține speakerul Igor Grosu
Patru localități din Florești se unesc într-o singură primărie: investiții de 18,5 milioane de lei oferite de Guvern
Igor Grosu: „Deschiderea unui nou grup de capitole de negociere confirmă încrederea UE în Republica Moldova”
Deputați din Bundestagul german efectuează o vizită oficială în Republica Moldova
Igor Grosu: „Lista finală a miniștrilor va fi aprobată și anunțată în următoarele zile”
Speakerul Igor Grosu anunță că Parlamentul s-ar putea reuni în sesiune extraordinară în august
Vasile Tofan, după consultările cu societatea civilă, sindicatele și patronatele: „Avem nevoie de cooperare și de mai multă productivitate în economie și în instituțiile statului”
Liderii europeni reuniți la Kyiv reafirmă sprijinul pentru Ucraina și susțin accelerarea negocierilor de aderare ale Republicii Moldova la UE
Cabinetul condus de Vasile Tofan va cere marți votul de încredere al deputaților
Încă o judecătoare a picat evaluarea externă
Eugeniu Osmochescu mizează pe învestirea noului Guvern săptămâna viitoare, în timp ce miniștrii evită să spună dacă rămân în funcții
Premierul interimar, Eugeniu Osmochescu, după deschiderea negocierilor pe clusterul 6: „Am dat dovadă de perseverență și calitate. Trebuie să continuăm implementarea reformelor”
Promo-LEX: Copiii din regiunea transnistreană, tot mai expuși militarizării și propagandei ruse
VIDEO // Linia Electrică Vulcănești–Chișinău va fi energizată integral în această săptămână
VIDEO // Captură de cinci tone de alcool etilic la Căușeni. Cinci bărbați au fost reținuți
VIDEO // Mihai Popșoi: „Vizita președintei Indiei deschide un nou capitol în relațiile dintre Republica Moldova și India”
Absolvenții de gimnaziu care au susținut examenele în sesiunea suplimentară și-au aflat notele obținute
Peste 500 de tineri absolvenți de la pedagogie au depus dosarele pentru a activa în instituțiile de învățământ din țară
Peste 4 000 de șoferi au comis încălcări în traficul rutier în zilele de odihnă
Peste 847 de milioane de lei au fost încasate de Serviciul Vamal la buget în ultima săptămână
Sancțiuni de peste 10 milioane de lei, aplicate de Fisc în urma controalelor desfășurate în prima jumătate a anului
Spania a câștigat Cupa Mondială 2026. „La Roja” a învins Argentina după prelungiri și a declanșat o adevărată fiesta la Madrid
Ploile și vântul puternic au făcut ravagii în mai multe raioane. IGSU a efectuat în ultimele ore 20 de intervenții
Franța: Incendii în sudul țării, sute de pompieri mobilizați
Agenda evenimentelor, luni, 20 iulie
Președinta Indiei, Droupadi Murmu, vine astăzi la Chișinău, la invitația Maiei Sandu
Dolarul se apreciază ușor, iar euro își menține valoarea
Meteorologii avertizează asupra riscului de inundații locale din cauza ploilor torențiale