ro

 

Politică
23 Mai, 2026 / 09:42
/ 27 Mai, 2022

Două comisii parlamentare vor examina creşterea inflaţiei şi majorarea de preţuri

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 27 mai. /MOLDPRES/. Consiliul Suprem de Securitate (CSS), întrunit astăzi în şedinţă, a decis crearea a două comisii parlamentare care să examineze creşterea inflaţiei şi majorările de preţuri din Republica Moldova. Despre aceasta a anunţat şefa statului Maia Sandu, în cadrul unui briefing după şedinţa CSS, transmite MOLDPRES.

„Consiliul a audiat mai multe rapoarte cu privire la situaţia creată în ţara noastră. Ca urmare, am decis că este necesară susţinerea întreprinderilor mici şi mijlocii ca să nu importăm multe mărfuri care pot fi fabricate acasă, să introducem o susţinere socială ţintită, care inclusiv va avea drept scop eficientizarea companiilor din domeniul energetic”, a declarat Maia Sandu.

Potrivit preşedintelui ţării, afară de comisiile parlamentare care vor fi create în urma hotărârii Consiliului Suprem de Securitate, ministerele de profil vor întreprinde măsuri urgente pentru încurajarea iniţiativelor private ca mai multă lume să poată deschide afaceri şi exporta, precum şi pentru monitorizarea strictă a sectorului combustibililor lichizi.

„De asemenea, nu vom tolera încercările de monopolizare, vom elimina lanţurile inutile de intermediari, urmând să fie analizate şi eliminate impedimentele pentru producătorii mici”, a spus Maia Sandu.

Şefa statului a menţionat că la toate aceste subiecte se va reveni săptămâna viitoare, însă principala preocupare a instituţiilor statului rămâne a fi securitatea alimentară şi evitarea şocurilor economice pentru populaţie.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară

/ Acum 2 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu, într-un interviu acordat DW și RFI: „Avem un angajament ferm față de cetățeni – țara să fie pregătită pentru aderarea la UE până în anul 2030”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu, întâmpinată de premierul Rob Jetten în Regatul Țărilor de Jos

/ Acum 2 zile

Turul doi al alegerilor locale noi. Cetățenii pot solicita votarea la locul aflării

/ Acum 2 zile

VIDEO // Peste 700 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare

/ Acum 3 zile

Pe 31 mai, în trei localități se va desfășura turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar

/ Acum 3 zile

Cooperarea europeană și securitatea energetică regională, în centrul intervenției lui Mihai Popșoi la Berlin

/ Acum 3 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu a fost decorată cu Ordinul European de Merit: „Această distincție aparține oamenilor din Moldova”

/ Acum 3 zile

FOTO, VIDEO // Șefa statului, Maia Sandu, întâmpinată de președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, la sediul instituției din Strasbourg: „Vom continua să sprijinim Republica Moldova”

/ Acum 3 zile

Cooperarea comercială și investițională dintre Moldova și China, discutată de vicepremierul Mihai Popșoi la Beijing

/ Acum 4 zile

Republica Moldova mizează pe sprijinul Germaniei pentru accelerarea integrării europene

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu începe vizita la Strasbourg

/ Acum 4 zile

Igor Grosu, întrevedere cu Principele Radu: „Suntem profund recunoscători pentru sprijinul Casei Regale

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi efectuează o vizită în Germania